4 powody, dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne zimą

4 powody, dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne zimą

14 gru

Okulary przeciwsłoneczne kojarzą Ci się przede wszystkim z latem? Pora to zmienić! W końcu właściwa ochrona oczu nie jest uzależniona od pory roku, a Ty powinieneś o nie dbać także podczas mrozów. Szczególnie okulary przeciwsłoneczne zimą mają bardzo ważne zadanie. Poznaj kolejne powody, dla których warto nosić okulary w tej części roku.

Czy warto nosić zimowe okulary przeciwsłoneczne? 4 najważniejsze powody

Ochrona dla oczu

Czy wiesz, że zimą możesz nie tylko poparzyć swoją skórę, ale też oczy? Szczególnie wtedy, gdy jesteś na stoku, a wokół Ciebie jest mnóstwo śniegu. W takim przypadku okulary zimowe są obowiązkowe! Bez nich Twoje oczy staną się czerwone, piekące i będą łzawić. Na dodatek powrót do zdrowia może potrwać kilka dni. Regularne lekceważenie tego problemu może spowodować wiele komplikacji zdrowotnych, więc wraz z zakończeniem lata nie chowaj do szuflady okularów przeciwsłonecznych - zimą też Ci się przydadzą.

Pamiętaj także o tym, jak powszechna jest „ślepota śniegowa” – szczególnie u osób, które zlekceważyły konieczność noszenia okularów zimą. Gdy je założysz, to wiesz, że światło odbija się od ich powierzchni niczym lustro. Wtedy będą stanowiły solidną barierę ochronną. Jeżeli tego nie zrobisz, to musisz liczyć się z naprawdę przykrymi konsekwencjami. Zatem zawsze miej pod ręką okulary przeciwsłoneczne – bez względu na porę roku.

Doskonałe stylizacje zimowe

Zwróć uwagę na to, że okulary to też doskonały sposób na uzupełnienie zimowej stylizacji. Dzięki nim nie tylko podkreślisz swój charakter, ale też wyróżnisz się w tłumie. Po prostu okulary przeciwsłoneczne zimą to nie tylko obowiązek, to po prostu kolejny sposób na pokazanie światu, w jaki sposób lubisz się ubierać. Teraz to naprawdę proste! W końcu do wyboru masz tak wiele wzorów, kształtów i kolorów, więc z łatwością dopasujesz okulary do kurtki, płaszcza czy czapki, a stylizacje zimowe staną się efektowne, oryginalne, a także skutecznie Cię ochronią przed światłem.

Zauważ również, z jaką łatwością dopasujesz zimowe okulary przeciwsłoneczne do kształtu swojej twarzy. Wystarczy, że postawisz na okrągłe, prostokątne, kocie czy owalne modele. Poza tym szczególną popularnością cieszą się pełne ramki z metalu oraz z tworzywa sztucznego. Po prostu ich wytrzymałość jest tak duża, że bez obaw możesz w nich nie tylko szusować na stoku, ale też wdać się w śnieżną bitwę czy udać się na spacer górskimi szlakami.

Większe bezpieczeństwo

Pamiętaj o tym, że okulary zimowe to nie tylko sposób na udoskonalenie swojego stroju – one też zwiększają Twoje bezpieczeństwo podczas wycieczki w góry i wtedy, gdy spadnie śnieg. Jeżeli tylko dodasz do tego dużą dawkę słońca oraz wszędobylską biel, to naprawdę możesz mieć problemy z dostrzeżeniem niektórych szczegółów – zwłaszcza jeśli masz wadę wzroku. Wtedy zimowe okulary przeciwsłoneczne zarówno chronią przed poparzeniem, jak i pomogą Ci odzyskać upragnioną ostrość.

Dobre okulary przeciwsłoneczne to niezbędnik w słoneczne, śnieżne dni — pozwolą Ci bowiem zapobiec chorobie, którą jest ślepota śnieżna. Dzięki nim nawet podczas zjazdu na nartach lub spaceru w śniegu zobaczysz zbliżające się osoby oraz potencjalne zagrożenie. Po prostu pamiętaj o tym, że w górach nie możesz rezygnować z tradycyjnych okularów przeciwsłonecznych bądź specjalnych nakładek, które założysz na szkła korekcyjne. Dopiero z takim zestawem zyskasz kontrolę nad tym, co dzieje się w otoczeniu, ale też dobrze zabezpieczysz swoje oczy. Wówczas na pewno poczujesz ogromny komfort, a spacer nawet w trakcie opadów będzie prawdziwą przyjemnością.

Zmniejszenie suchości oczu

Podczas zimowych spacerów często czujesz ból głowy? Powodem może być nie tylko pogoda, ale przede wszystkim konieczność nieustannego mrużenia oczu, czego przyczyną jest zbyt częsta zmiana światła. Właśnie z tego powodu tak ważne jest to, abyś nosił zimowe okulary słoneczne, dzięki którym będziesz skutecznie kontrolować ilość światła, wpadającego do źrenicy. Sprawi to, że szczególnie w trakcie spaceru ochronisz swoje oczy, a przy tym zmniejszysz ich suchość. To znów będzie miało pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie, ale też nareszcie pozbędziesz się sezonowych bóli głowy – choć w tym przypadku warto udać się do lekarza na kontrolę.

Jakie okulary na zimę są najlepsze?

Najlepszym wyborem w przypadku okularów na zimę, będą okulary polaryzacyjne. To one najlepiej chronią Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym odbitym, które jest kilkakrotnie bardziej niebezpieczne niż to, bezpośrednio padające. Okulary z polaryzacją nie tylko są barierą dla słońca, ale też zapewniają lepsze widzenie dzięki temu, że podnoszą kontrast. Jeśli zatem masz wybór między tradycyjną parą okularów z filtrem UV a taką z polaryzacją - nie wahaj się i postaw na te drugie w okresie zimowym. Jeśli poszukujesz modelu nie tylko na zimowy dzień, ale też na wypad w góry - sprawdź ofertę okularów przeciwsłonecznych sportowych, które nie dość, że często właśnie mają odpowiednią powłokę, to jeszcze dodadzą Twojej stylizacji modnego, sportowego charakteru.

 

Bibliografia:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/5-zasad-ochrony-przed-sloncem [dostęp: 11.09.2023]

Field Guide to Wilderness Medicine, 32, 371-392; rozdział Wilderness Eye Emergencies [dostęp: 11.09.2023]

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%