Czy brudne okulary psują wzrok?

Czy brudne okulary psują wzrok?

07 kwi

Okulary korekcyjne to narzędzie, które odpowiada za korekcję wad wzroku i dobrą jakość widzenia. Okulary przeciwsłoneczne wykorzystywane są do ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Czy jednak brud na szkłach okularowych może psuć wzrok? W tym artykule dowiesz się więcej w tym temacie. Sprawdź!

Dlaczego ważna jest czystość szkieł?

Czystość szkieł okularowych jest istotna, ponieważ to one zapewniają dobre widzenie pomimo wady wzroku. Warto dbać, by były przejrzyste - dzięki temu zapewniasz sobie komfort i klarowność obrazu. Należy pamiętać, że brudne soczewki okularowe są uciążliwe nie tylko poprzez problemy z wyraźnym widzeniem.

1. Brudne szkła męczą wzrok.

Gdy na szkłach są ryski, plamki lub tłuste plamy od palców, oczy muszą dużo bardziej wysilić się, by dobrze widzieć. W związku z tym wzrok bardzo szybko się męczy, co skutkuje nie tylko pogorszeniem jakości widzenia, ale również podrażnieniem oczu. Objawia się ono pieczeniem i zaczerwienieniem. Podrażnienia można załagodzić przy użyciu kropli do oczu, tzw. sztucznych łez.

2. Zanieczyszczone soczewki okularowe mogą przysparzać bólu głowy.

Jak już wspomnieliśmy, brudne szkła okularów bardzo męczą wzrok i oczy. Jeśli nosisz takie okulary np. przez cały dzień, Twój narząd wzroku narażony jest na bardzo intensywny wysiłek, w związku z czym wieczorem mogą pojawić się silne bóle głowy.

Czyszczenie okularów.

Czy wzrok pogarsza się od brudnych okularów?

Nieczyste szkła okularów nie niszczą wzroku. Raczej nie jest to czynnik odpowiadający za powstanie lub pogłębienie wady refrakcji. Jednakże, brudne okulary mogą znacznie obniżać komfort i jakość widzenia. Warto pamiętać, że gdy oczy są zmęczone, mogą pojawiać się takie objawy jak:

  • pogorszenie ostrości widzenia,

  • zamazywanie obrazu,

  • podwójne widzenie,

  • uczucie piasku pod powiekami,

  • problemy z koncentracją wzroku,

  • światłowstręt.

Warto jednak pamiętać, że pomimo iż brudne szkła nie są czynnikiem wyzwalającym wady refrakcji, to męczą oczy. Natomiast gdy wzrok się męczy, może generować nam dodatkowe uciążliwe dolegliwości.

Co jest ważne w trakcie czyszczenia okularów?

Co ciekawe, okulary należy czyścić w prawidłowy sposób. W przeciwnym razie, można narazić szkła na uszkodzenia: drobne ryski czy nawet na pęknięcia.

1. Czyść szkła okularów produktami, które są do tego przeznaczone.

2. Nie wycieraj okularów suchą chusteczką lub ręcznikiem papierowym: może to skutkować powstaniem rys.

3. W trakcie czyszczenia manualnego wykonuj delikatne, ostrożne ruchy. Zbyt silny nacisk może uszkodzić okulary.

4. Staraj się usunąć wszystkie zabrudzenia, niektóre miejsca możesz czyścić nawet kilka razy. Czasami zdarza się, że plamy czy inne zanieczyszczenia wymagają poświęcenia im większej ilości czasu.

Czym czyścić okulary?

Na rynku optycznym dostępnych jest bardzo wiele różnych produktów przeznaczonych do czyszczenia okularów: oprawek i szkieł. Możesz sięgnąć po:

1. Płyn do czyszczenia okularów.

Płyny dedykowane okularom zazwyczaj kompleksowo spełniają swoją funkcję: poza czyszczeniem, często również tworzą na powierzchni szkieł barierę, która zapobiega parowaniu. To wygodna funkcja, która szczególnie jest przydatna w jesień i zimę, gdy okulary parują po wejściu do ciepłego pomieszczenia. Jednym z takich produktów jest płyn Hayne Mist Anti-Fog, który tworzy na okularach powłokę zabezpieczającą przed zanieczyszczeniami.

2. Nawilżane chusteczki do okularów

To bardzo praktyczny sposób czyszczenia okularów. Zazwyczaj chusteczki takie pakowane są w bardzo niewielkie, płaskie saszetki, które bez problemu zmieszczą się nie tylko w torebce, ale i w kieszeni kurtki czy spodni. Nadają się do zabrania w podróż, ponieważ zajmują znikome miejsce w bagażu. Można bezpiecznie czyścić nimi okulary: dzięki nawilżeniu skutecznie pozbywają się zabrudzeń i nie pozostawiają smug.

3. Ściereczki z mikrofibry

Miękkie ściereczki z mikrofibry to najpopularniejszy sposób czyszczenia okularów. Materiał, z jakiego wykonywane są ściereczki jest w pełni bezpieczny dla szkieł. Nie stwarza zagrożenia jakim jest powstanie rys czy innych, drobnych uszkodzeń.

Czy okulary można czyścić wodą?

Okulary można czyścić zwykłą wodą. Wystarczy dokładnie przepłukać je pod bieżącym strumieniem, najlepiej o letniej lub ciepłej temperaturze. Po tym zabiegu warto przetrzeć je wspomnianą wcześniej ściereczka z mikrofibry: dzięki temu na szkłach nie pozostaną smugi ani zacieki. Pamiętaj jednak, że woda działa na niewielkie zabrudzenia. Jeśli na Twoich okularach pojawiło się dość sporo zanieczyszczeń, warto sięgnąć po specjalistyczne produkty, które pomogą w pełni je wszystkie usunąć.

Domowy sposób na czyszczenie okularów

Okulary możesz w łatwy sposób skutecznie umyć domowym sposobem. To jedna z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej efektywnych metod mycia okularów bez użycia specjalistycznych produktów. Wystarczy, że umyjesz okulary nie samą wodą, a dodasz do niej delikatny płyn do naczyń! Po wszystkim wytrzyj szkła do sucha. Ten dodatek pomoże Tobie pozbyć się trudniejszych zabrudzeń.

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Soczewki czy okulary – co lepiej wybrać?
04 października 2019

Soczewki czy okulary – co lepiej wybrać?

Czytaj dalej
Jakie szkła do okularów wybrać? Poradnik
17 października 2019

Jakie szkła do okularów wybrać? Poradnik

Czytaj dalej
Jak dbać o wzrok? 6 zasad, dzięki którym ochronisz oczy
22 lipca 2020

Jak dbać o wzrok? 6 zasad, dzięki którym ochronisz oczy

Czytaj dalej
Jak poprawić wzrok? Poznaj 4 złote zasady
25 sierpnia 2020

Jak poprawić wzrok? Poznaj 4 złote zasady

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%