Czy wada wzroku minus może się cofnąć?

Czy wada wzroku minus może się cofnąć?

24 sty

Gdy Twój wzrok się pogarsza i konieczna okazuje się korekcja, zaczynasz zastanawiać się czy istnieje sposób by jej uniknąć. Dla niektórych osób soczewki kontaktowe lub okulary to wyrok, na który nie są przygotowani. Stereotyp okularnika ze szkłami o grubości denka od słoika na szczęście odchodzi już w zapomnienie. Korekcja w postaci soczewek jest zupełnie niezauważalna, a modne oprawy oferowane przez producentów coraz częściej stają się po prostu dodatkiem do stylizacji. Mimo to nadal w głowie krąży myśl „czy można to jeszcze cofnąć?”. Sprawdźmy zatem, czy wada wzroku minus, może ustąpić.

Wada wzroku minus, czyli krótkowzroczność

Krótkowzroczność, czyli myopia to wada refrakcji, w której promienie świetlne wpadające do oka skupiają się przed siatkówką, tworząc nieostry obraz obserwowanego obiektu.
Wyróżnić można myopie osiową oraz refrakcyjną.

Krótkowzroczność osiowa

Pierwszy rodzaj wady jest skutkiem zbyt długiej gałki ocznej. By widzenie było wyraźne, wiązka światła powinna ogniskować (skupiać) się na siatkówce. Ostry obraz powstaje zatem w momencie, gdy światło w prawidłowy sposób będzie na nią padać. Nieproporcjonalnie długa (do prawidłowej mocy układu optycznego) gałka sprawia, że światło skupia się przed nią, co w rezultacie daje rozmyty i nieostry obraz.

krótkowzroczność osiowa

Myopia refrakcyjna

W przypadku krótkowzroczności refrakcyjnej skutek jest ten sam, jednak przyczyną staje się moc łamiąca soczewki a nie nieprawidłowa budowa oka. Jest ona za duża, przez co światło jest mocniej załamywane i ponownie nie trafia na siatkówkę oka a przed nią.

krótkowzroczność refrakcyjna

Objawami krótkowzroczności, poza niewyraźnym postrzeganiem obiektów umieszczonych w bliskiej odległości, jest również pogarszające się widzenie o zmierzchu i w nocy.
W obu przypadkach wada wzroku minus, która jest skutkiem nieprawidłowości, wymaga korekcji soczewkami kontaktowymi lub okularami korekcyjnymi.


Korekcja krótkowzroczności

Wyraźne widzenie przy występującej krótkowzroczności zapewnia dobrze dobrana korekcja. O tym, jaką konkretnie moc muszą mieć, by korekcja wzroku pozwoliła na ostre widzenie, decyduje okulista lub optometrysta. W tym wypadku są to soczewki kontaktowe lub okulary ze szkłami o mocy minusowej. Z tego też powodu myopia określana jest potocznie jako wada wzroku minus. Soczewki te nazwać można również rozpraszającymi. Ich zadaniem jest zmniejszenie załamania promieni świetlnych, w ten sposób by ogniskowały się one na siatkówce oka. Ważne jest, by wartość korekcji dobierana była w gabinecie przez specjalistę po dokładnym badaniu wzroku. Tylko wtedy będzie ona adekwatna do refrakcji oka i zapewni Ci dobre widzenie.


Epidemia krótkowzroczności

Chęć cofnięcia krótkowzroczności pojawia się w głowach coraz większej ilości osób. Wszystko za sprawą tego, że sama wada staje się coraz bardziej powszechna. Badania pokazują, że w 2050 roku myopia dotyczyć będzie aż połowy światowej populacji. Związane jest to w dużej mierze z postępującą zmianą trybu życia. Mimo że genetyka odgrywa ogromną rolę w wystąpieniu krótkowzroczności, coraz częściej dotyka ona również osoby, których bliscy nie mieli wcześniej tej wady refrakcji. Duży wpływ na jej wystąpienie ma praca przed komputerem i popularność smartfonów. Na znaczeniu zyskuje zatem profilaktyka, żeby uniknąć zastanawiania się, czy wada wzroku minus może się cofnąć.

Spowolnienie progresji krótkowzroczności

Czy można pozbyć się krótkowzroczności?

Niestety nie ma naturalnego sposobu na cofnięcie wady refrakcji. Stosowana korekcja w postaci okularów lub soczewek również nie zniweluje całkowicie oraz nawet nie zmniejszy wady. Zapewnia ona natomiast wyraźne widzenie. Zastosowanie odpowiednich metod, takich jak ortokorekcja czy atropinizacja dają możliwość spowolnienia progresji krótkowzroczności u dzieci. W przypadkach kiedy wada rozwija się w dużym tempie jest to kluczowe - mówi optometrystka Monika Kyciak.


Spowolnienie rozwoju krótkowzroczności u dzieci

Atropina

Obecnie dostępne są optyczne i farmakologiczne metody hamowania progresji krótkowzroczności u dzieci. Jedną z nich jest atropinizacja, czyli codzienne wkraplanie do oczu roztworu rozcieńczonej atropiny. Jest to środek farmakologiczny, który standardowo stosowany jest w stężeniu 1% w celu rozszerzenia źrenic przed badaniem okulistycznym. Mniejsze stężenia roztworu (0,01 lub 0,05%) pozwalają natomiast na zmniejszenie przyrostu krótkowzroczności aż o 60% rocznie w stosunku do przyrostu podczas stosowania tradycyjnej korekcji wzroku.

Ortokorekcja

Spowolnienie rozwoju myopii osiągnąć można również metodami optycznymi. W tym celu najlepsze rezultaty odnotowuje się podczas stosowania ortokorekcji. Jest to metoda wykorzystująca sztywne soczewki kontaktowe, zakładane na noc. Ich działanie opiera się na modelowaniu przedniej powierzchni rogówki. Spłaszczenie jej centralnej części pozwala na osiągnięcie wyraźnego widzenia, które utrzymuje się od 16 do 40 godzin. Poza bezpośrednimi skutkami stosowania soczewek ortokeratologicznych, przyczyniają się one również do hamowania progresji krótkowzroczności poprzez wolniejsze wydłużanie gałki ocznej. Badania wykazują, że wzrost ten jest aż o 43% wolniejszy niż w przypadku korekcji okularami jednoogniskowymi.

Soczewki i okulary antymiopijne

Producenci soczewek kontaktowych i okularowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom młodych osób, tworząc specjalne produkty spowalniające rozwój myopii. Posiadają one standardową strefę korygującą oraz dodatkową strefę terapeutyczną. Jej zadaniem jest skupianie promieni światła przed siatkówką, zamiast za nią. Dzięki temu gałka oczna nie jest stymulowana do wzrostu, a to prowadzi do zahamowania progresji wady. Działanie takie nazywane jest rozogniskowaniem krótkowzrocznym i pozwala zmniejszyć przyrost wady o 60% w porównaniu do stosowania jednoogniskowych soczewek.

Jedynym sposobem na pozbycie się krótkowzroczności jest poddanie się zabiegowi laserowej korekcji wzroku. Na czym to polega?

Jak pozbyć się krótkowzroczności?

Laserowa korekcja wzroku

Zabieg laserowej korekcji wzroku to nowoczesna metoda leczenia wad refrakcyjnych. W przypadku krótkowzroczności, jest ona przeznaczona do osób, które zmagają się z wadą w granicach od -1,00 D do nawet -13,00 D. Warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest ukończenie 21. roku życia, a także ustabilizowana wada wzroku. Warto zaznaczyć jednak, że nie ma 100% pewności, że całość wady wzroku zostanie wyeliminowana oraz czy nie dojdzie do jej regresji.

By móc poddać się laserowej korekcji wzroku, należy pozytywnie przejść wizytę kwalifikacyjną. Odgrywa ona niezwykle ważną rolę, ponieważ umożliwia specjalistom podjęcie decyzji czy zabieg będzie m.in. bezpieczny i efektywny. Pozwala ona również na dobór odpowiedniej metody.

Laserowa korekcja wzroku niestety nie zawsze może być wykonana. Istnieje szereg przeciwskazań do operacji, wśród których wyróżnić można choroby oczu takie jak zaawansowana jaskra czy zaćma. Poza tym pacjent nie może zmagać się również z zespołem suchego oka. Dyskwalifikacja dotyczy również osób ze zbyt cienką rogówką lub innymi jej wadami, takimi jak, np. stożek rogówki.


Bibliografia:

https://myopiainstitute.org/imi-white-papers/

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/eyes-laser-eye-surgery

https://miopia.pl/metody-hamowania-krotkowzrocznosci/

 

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%