Dlaczego niewidomi noszą okulary przeciwsłoneczne? Odpowiadamy!

Dlaczego niewidomi noszą okulary przeciwsłoneczne? Odpowiadamy!

20 maj

Na pewno spotkałeś kiedyś niewidomą osobę z białą laską lub psem przewodnikiem, na której twarzy widniały ciemne okulary przeciwsłoneczne. Na pewno zastanawiałeś się również, dlaczego je nosi – w końcu oczy niewidomych nie powinny być wrażliwe na słońce, prawda? Okazuje się, że powodów jest kilka. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego niewidomi noszą okulary przeciwsłoneczne!

Czy niewidomi mają oczy wrażliwe na słońce?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czemu niewidomi noszą okulary, trzeba najpierw zdać sobie sprawę, że zaburzenia wzroku mają wiele wymiarów. Osoby z częściową lub całkowitą utratą wzroku zmagają się z różnorakimi wyzwaniami, dlatego nie każdy ma taki sam powód ku noszeniu okularów.

Na przykład, istnieją osoby niewidome, które wciąż posiadają pewien stopień wizji. Ich pole widzenia może być znacznie ograniczone a wzrok rozmazany, ale są w stanie rozpoznać natężenie światła, czy dostrzec pewne obiekty jako plamy koloru. Wówczas taki niewidomy może nosić okulary korekcyjne, aby wesprzeć wciąż częściowo zachowany wzrok.

Z drugiej strony istnieją również osoby całkowicie niewidome od urodzenia, które nigdy nie zdecydowały się na noszenie okularów przeciwsłonecznych. Pamiętaj więc, że ślepota to bardzo zróżnicowane zaburzenie i nie każda osoba niewidoma jest w takiej samej sytuacji!

Dlaczego niewidomi noszą okulary przeciwsłoneczne? 3 główne powody

Ze względu na to, ile form może przybierać ślepota i niedowidzenie – istnieje kilka głównych powodów, dlaczego niewidomi noszą ciemne okulary. Dla niektórych rozwiązanie to jest ze względów czysto estetycznych, a dla innych to kwestia funkcjonalności i komfortu. Pamiętaj jednak, że tyczy się to tylko części niewidomych osób i każdy może mieć ku temu inny powód.

Oto 3 potencjalne powody, po co niewidomemu okulary przeciwsłoneczne!

  1. Oczy niewidomych również mogą być wrażliwe na światło

Jak już napisaliśmy wyżej, ślepota to spektrum – wbrew pozorom, osoby całkowicie niewidome stanowią mniejszość. Znaczna większość osób z orzeczeniem o niepełnosprawności ze względu na zaburzenie wzroku wciąż zachowała pewien stopień widzenia. Często oczy niewidomych są w stanie postrzegać światło, a ze względu na to – również mogą zmagać się oni ze światłowstrętem. W tym artykule dowiesz się, czym jest ten problem.

Osoba niewidoma może postrzegać źródła światła tak intensywnie, jakby spoglądała bezpośrednio na słońce, co wiąże się z wielkim dyskomfortem. Prostym rozwiązaniem tego problemu są oczywiście wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne, które łagodzą światłowstręt i umożliwiają komfortowe przebywanie na świeżym powietrzu.

Fakt, że oczy osoby niewidomej nie funkcjonują prawidłowo, nie oznacza również, że nie powinna ona chronić ich przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Narząd wzroku wciąż jest bowiem narażony na różne choroby, które mogą grozić utratą resztki widzenia, a nawet zagrażać zdrowiu całego organizmu. Ciemne okulary z filtrem UV400 to również w przypadku osób niewidomych dbałość o swoje zdrowie.

2. Niewidomy może chcieć w ten sposób zakomunikować otoczeniu, że jest niewidomy

Biała laska stała się uniwersalnym symbolem osób niewidomych – to bowiem niezwykle ważne narzędzie, dzięki któremu są w stanie bezpiecznie poruszać się w terenie. Niestety jednak wciąż wiele osób pełnosprawnych nie zdaje sobie sprawy ze znaków rozpoznawalnych osób niewidomych.

Aby uniknąć nieporozumień czy nieprzyjemnych sytuacji w miejscach publicznych, niektórzy niewidomi decydują się więc na nałożenie charakterystycznych, ciemnych okularów. Dzięki temu niewidomy może być pewny, że ludzie w jego otoczeniu będą zdawali sobie sprawę z jego niepełnosprawności i zapewnią mu wystarczająco miejsca do posługiwania się białą laską.

3. Niewidomy może chcieć zamaskować swoje oczy

Oczy niewidomych nie zawsze przypominają oczy osób pełnosprawnych, a tym samym – nie wpisują się w kanon konwencjonalnej atrakcyjności. Często bywają zamglone lub zdeformowane, a zaburzenia takie jak oczopląs mogą wzbudzać wiele niepożądanych pytań od strony osób pełnosprawnych. Aby zwiększyć swoją pewność siebie oraz zapewnić sobie komfort w sytuacjach społecznych, niektóre osoby niewidome decydują się więc na wzbogacenie swojego wizerunku o okulary przeciwsłoneczne.

Oto wszystkie najczęstsze powody, dlaczego osoby niewidome noszą okulary przeciwsłoneczne. To akcesorium nie tylko wygląda niezwykle stylowo, ale i pozwala czuć się komfortowo każdemu, kto zachował percepcję światła i zmaga się ze światłowstrętem. Niezależnie jednak od stopnia niepełnosprawności, noszenie ciemnych okularów to osobisty wybór. Pamiętaj więc, że ślepota to spektrum, i odpowiedź na pytanie „czemu niewidomi noszą okulary przeciwsłoneczne” będzie brzmiała inaczej zależnie od osoby!

Bibliografia:
Amin Amini, Kathleen Digre, William T. Couldwell, Photophobia in a blind patient: An alternate visual pathway. Case report, 2006
Rosie Jones, What do blind people see? Light and color perception, 2023
C. Khai Loh, Barbara Weis, Vera van Velthoven, Charlotte Reiff, Jochen Rössler, Photophobia in a blind eye after removal of a progressive orbital optic glioma with denervation, 2015

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%