Efekt halo – co to jest?

Efekt halo – co to jest?

23 mar

Efekt halo jest określeniem pewnego zjawiska, które ma związek z charakterystycznym widzeniem światła. Może on się pojawić w kilku sytuacjach. Czasem jest skutkiem ubocznym zabiegów okulistycznych, ale może też być sygnałem ostrzegawczym w sprawie stanu zdrowia. Sprawdź co oznacza efekt halo i kiedy powinien niepokoić.


Efekt halo – na czym polega?

Efekt halo, nazywany jest także efektem aureoli, i jest to określenie bardzo trafne. Bowiem efekt halo polega na widzeniu wokół źródeł światła tęczowej otoczki. Przypominająca aureolę poświata jest dostrzegalna wokół słońca, lamp, ekranów, neonów itp. Efekt halo może przeszkadzać szczególnie w nocy, na oświetlonych ulicach miast. Zjawisko to staje się niebezpieczne w sytuacji ruchu ulicznego, ponieważ osoba doświadczająca efektu halo ma zaburzone postrzeganie. Obraz i kontury ulegają rozmyciu i są niewyraźne. Niewskazane jest w takiej sytuacji prowadzenie samochodu.

Efekt halo dla wielu osób jest nieprzyjemny, bowiem zaburza ostrość widzenia. Pacjenci skarżą się na:

  • niewyraźne kontury
  • trudność w określeniu kształtów obiektów
  • zamglenia
  • zachodzenia na siebie obrazów

Efekt halo po laserowej korekcji wzroku

Najczęstszą przyczyną efektu halo jest przejściowy skutek uboczny po zabiegu laserowej korekcji wzroku. Bez względu na to, czy korygowaną wadą był astygmatyzm, krótkowzroczność czy dalekowzroczność, pojawienie się efektu halo w pierwszej dobie jest czymś powszechnym.

Efekt halo jest uciążliwym objawem towarzyszącym astygmatyzmowi. Często właśnie to skłania osobę zmagającą się z astygmatyzmem do podjęcia zdecydowanych kroków i decyzji o leczeniu metodą korekcji laserowej.

Większe ryzyko doznania efektu halo po laserowej korekcji wad wzroku, dotyczy osób, które mają duże źrenice. Gdy strefa oka poddana zabiegowi korekcji jest mniejsza od źrenicy, to w warunkach zmniejszonego oświetlenia źrenica się powiększa, obejmując skorygowany zabiegiem obszar. To wywołuje efekt halo. Jednak nie jest to powód do niepokoju, bowiem po pewnym czasie widzenie aureoli mija samo.

Efekt halo po wszczepieniu soczewki

Kolejna przyczyna doświadczania efektu halo tkwi w skutkach ubocznych wszczepienia soczewki. Rozwój medycyny pozwala obecnie na wszczepienie pacjentowi sztucznej soczewki oka w różnych przypadkach. Ryzyko zachodzenia nieprawidłowości w postaci efektu halo dotyczy soczewek refrakcyjnych. Ich budowa sprawia, że przechodzące przez ośrodek optyczny światło, ulega załamaniu. Stąd wynika ryzyko powstawania niepożądanego skutku jako efektu halo.

Mniejszym ryzykiem obarczone są soczewki fakijne. Zostały wyprodukowane z tworzywa, które w wyższym stopniu przypomina strukturą naturalną soczewkę. Większa strefa optyczna soczewki fakijnej zapewnia zmniejszenie się prawdopodobieństwa wystąpienia efektu halo po wszczepieniu soczewki.

efekt halo

Efekt halo po operacji zaćmy

Efekt halo po operacji zaćmy jest jedną z komplikacji po zabiegu, która jednak nie powinna niepokoić. Świetlna poświata po usunięciu katarakty powstaje na skutek wszczepienia sztucznej soczewki, co opisane zostało wyżej. Zmętniała soczewka jest w trakcie krótkiego i nieinwazyjnego zabiegu usuwana. Lekarz zastępuje ją soczewką sztuczną. Efekt halo po usunięciu zaćmy mija po kilku tygodniach od zabiegu.

Efekt halo po innych zabiegach

Zaburzenia widzenia w postaci efektu halo są możliwe u osób, u których przeprowadzono niedawno irydotomię laserową. Pacjenci niekiedy zgłaszają pewną nadwrażliwość na świetlne bodźce i dostrzeganie efektu halo po zabiegu usunięcia blizn rogówki. Jest to jednak niedogodność, która ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy. W rzadkich przypadkach pojawiają się powikłania po zabiegach, przy trudno gojących się uszkodzeniach. Konsekwencją może być zaburzenie w przejrzystości rogówki. Sprawdź więcej czym jest keratopatia.

Efekt halo jako objaw choroby

W pewnych sytuacjach efekt halo może wzbudzać niepokój. Jeśli nie masz za sobą żadnego z wymienionych zabiegów okulistycznych, a doświadczasz widzenia specyficznej poświaty – umów się na konsultację lekarską. Efekt halo, który pojawia się nagle, bez uzasadnienia – może być symptomem:

W nielicznych przypadkach zaburzeniae w widzeniu światła mogą towarzyszyć migrenie ocznej. Efekt halo przypomina niekiedy fotopsje, które są objawem odklejenia siatkówki. Jeżeli dziwne wrażenia świetlne łączą się z bolesnością oka, mimowolnym mrużeniem oczu, podrażnieniem – możemy mieć do czynienia z:Bibliografia:

  1. D. Turbert, Halos around light, American Academy Of Ophtomalogy (dostęp: 22.03.2023)
  2. R. Mukamal, 10 Cataract Surgery Side Effects, and How to Cope, American Academy Of Ophtomalogy (dostęp: 22.03.2023)
  3. K. Boyd, LASIK – Laser Eye Surgery, American Academy Of Ophtomalogy (dostęp: 22.03.2023)

Zobacz także:

12 wskazówek czego nie należy robić, by nie psuć sobie wzroku
13 marca 2023

12 wskazówek czego nie należy robić, by nie psuć sobie wzroku

Czytaj dalej
Zapalenie spojówek – objawy, przyczyny i leczenie
17 marca 2023

Zapalenie spojówek – objawy, przyczyny i leczenie

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%