Historia okularów przeciwsłonecznych – od lat 50 do 90.

Historia okularów przeciwsłonecznych – od lat 50 do 90.

02 lis

Ochrona przed słońcem w połączeniu z modnym wyglądem już od dawna budziła spore zainteresowanie. Dlatego naukowcy skonstruowali pierwsze okulary przeciwsłoneczne. Ich historia sięga wielu dekad wstecz. Na przestrzeni lat zmieniała się nie tylko ich budowa czy design, ale również ich skuteczność. Przekonaj się, jak wyglądała transformacja okularów przeciwsłonecznych na przestrzeni lat!

Okulary przeciwsłoneczne – historia modnego i praktycznego dodatku

Historia szkieł przeciwsłonecznych sięga 1913 roku, kiedy to odkrył je Wiliam Crookes. Ich najważniejszą cechą była ochrona przed nadmiernymi promieniami słonecznymi. Jednocześnie budowa znacznie odbiega od tego, co możesz dziś znaleźć w sklepach. Przede wszystkim pierwsze okulary przeciwsłoneczne były wykonane z drutu, co znacznie wpływało na ich funkcjonalność i wygodę. Jednak ten aspekt nie zmniejszył ich popularności. Wręcz przeciwnie! Doprowadziło to do tego, że w latach 20. wiele gwiazd Hollywood z chęcią je nosiło, co doprowadziło do jeszcze większego spopularyzowania tego akcesorium. Przekonaj się, jak dokładnie prezentuje się historia okularów przeciwsłonecznych.

Okulary przeciwsłoneczne lata 50

W latach 50. kobiety stawiały na niezwykle eleganckie i ciekawe dodatki. Właśnie w tym czasie królowały okulary w kształcie „kociego oka”. Szczególnie chętnie na ten rodzaj oprawek stawiały takie sławy jak Marilyn Monroe i Audrey Hepburn w legendarnym filmie „Śniadanie u Tiffany’ego”. Od tego momentu zaczęto też produkować coraz większe okulary przeciwsłoneczne. Lata 50. udowodniły też, że kocie oko dodaje klasy i kobiecości.

Okulary przeciwsłoneczne lata 60

Kolejna dekada to nie tylko nowe trendy, ale też znaczny rozwój technologiczny, który sprawił, że jeszcze bardziej funkcjonalne stały się okulary przeciwsłoneczne. Lata 60. w końcu to początek soczewek fotochromowych, czyli takich, dostosowujących się do natężenia promieni słonecznych. Koniecznie zwróć też uwagę na oryginalny styl oprawek, modnych w latach 60. Kobiety i mężczyźni szczególnie chętnie sięgali po wąskie i spiczaste modele, kolorowe szkła oraz duże „muchy”.

Okulary przeciwsłoneczne lata 70

Rockowy styl, wszechobecna wolność i ciekawy styl – właśnie tak można opisać modę lat 70. Te trendy są też doskonale widoczne w wyglądzie okularów przeciwsłonecznych. W tym czasie szczególnie modne były oversizowe modele, czyli tzw. muchy w wersji XXL. Po prostu dominującym elementem ozdobnym były właśnie okulary przeciwsłoneczne. Lata 70. to także moment, kiedy trendy wyznaczała jedna z ikon mody, czyli Jackie Kennedy – to właśnie jej styl stanowił inspirację dla wielu kobiet na całym świecie.

Okulary przeciwsłoneczne lata 80

Szalone, ekstrawaganckie, a do tego wyróżniające się – dokładnie takie były okulary przeciwsłoneczne z lat 80. Dodaj do tego różnorodność kolorów, kształtów oraz wzorów, a zyskasz jeszcze głębszy obraz tej mody. Bardzo chętnie były też wybierane warianty plastikowe – najlepiej w interesujących i oryginalnych kolorach typu róż, czerwień czy nawet biel. Trudno jest w takim przypadku mówić o ich funkcjonalności, ale za to doskonale się prezentowały i idealnie dopasowywały się do stylizacji. Zwróć także uwagę na to, że w tym okresie prawdziwy szczyt popularności przeżywały aviatory. Sylvester Stallone, Tom Cruise oraz Al Pacino w filmach nosili właśnie takie okulary przeciwsłoneczne. Lata 80. kojarzą się również z wariantami z grubymi noskami. Ten typ natomiast rozpropagowali przedstawiciele muzyki elektronicznej.

Zastanawiasz się, jakie w Polsce były popularne okulary przeciwsłoneczne? PRL to moment, kiedy najchętniej wybierano plastikowe modele muchy. Choć na ulicach królowały też warianty prostokątne i kwadratowe z grubą oprawką. Zgodnie ze światowymi trendami Polacy chętnie nosili aviatory – znane bardziej jako pilotki.

Okulary przeciwsłoneczne lata 90

W latach 90. ogromną popularnością cieszyły się kolorowe okulary przeciwsłoneczne. Na bok odeszły duże modele – zostały zastąpione przez prostokątne lub kocie warianty. Elementem charakterystycznym były też różne barwy szkieł, a szczególnie tak chętnie wybierane czarno-żółte okulary przeciwsłoneczne. Lata 90 to również wzrost znaczenia okrągłych modeli, które tak często pojawiały się na dużym ekranie. Coraz częściej w sklepach były również dostępne okulary z metalowymi ramkami, choć nadal chętnie były wybierane plastikowe oprawki.

Zobacz także >> modne okulary przeciwsłoneczne - sprawdź co się teraz nosi!

Zobacz także:

Okulary przeciwsłoneczne z bazaru? Zaszkodzisz oczom!
02 maja 2018

Okulary przeciwsłoneczne z bazaru? Zaszkodzisz oczom!

Czytaj dalej
Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?
27 marca 2020

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Czytaj dalej
Gwiazdy w okularach – jakie modele kupują sławni i bogaci?
16 września 2020

Gwiazdy w okularach – jakie modele kupują sławni i bogaci?

Czytaj dalej
Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy? Sprawdzone triki
23 listopada 2020

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy? Sprawdzone triki

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%