Jak bezpiecznie przechowywać okulary? 7 sposobów

Jak bezpiecznie przechowywać okulary? 7 sposobów

26 wrz

Dla wielu z nas, okulary są kluczowym narzędziem, które pomaga nam cieszyć się otaczającym światem. Również osoby o niezaburzonym widzeniu korzystają na co dzień z okularów przeciwsłonecznych. Gwarantują one bowiem niezakłócone widzenie nawet w samo południe słonecznego dnia i chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV. Wiedząc, jak bardzo przydatnym i funkcjonalnym akcesorium są okulary, należy odpowiednio je traktować, by przedłużyć ich żywotność. Dlatego też warto zadbać o to, aby były one poprawnie przechowywane. Dowiedz się jak bezpiecznie przechowywać okulary, aby cieszyć się nimi przez wiele lat!

 

1. Korzystaj z etui na okulary

Podstawą bezpiecznego przechowywania okularów jest posiadanie odpowiedniego etui. Jest ono zaprojektowane specjalnie do tego celu i zapewnia ochronę przed zarysowaniami, kurzem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Kiedy nie nosimy okularów, zawsze powinniśmy umieszczać je w etui. Upewnijmy się, że jest ono czyste i wolne od zanieczyszczeń, które mogą zarysować soczewki. Znajdziesz je zarówno w miękkiej formie, jako materiałowe woreczki lub skórzane pokrowce, jak i sztywne, wykonane z tworzywa i wyściełane w środku.


Rodzaje etui na okulary

Sztywne etui

 • Wykonane są z trwałych materiałów, takich jak skóra, plastik lub inne odporne tworzywo,
 • Zapewniają doskonałą ochronę przed zgniataniem, zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi,
 • Często posiadają zamknięcie na zatrzask, magnes lub zamek błyskawiczny, co dodatkowo zabezpiecza okulary,
 • Idealne do przechowywania okularów korekcyjnych i okularów przeciwsłonecznych o wrażliwych soczewkach,
 • Dobrze sprawdzają się w podróży, gdzie okulary szczególnie narażone są na uszkodzenia podczas transportu.Miękkie etui

 • Wykonane są z miękkich materiałów, takich jak skóra ekologiczna, materiał tekstylny lub neopren,
 • Zapewniają podstawową ochronę przed zarysowaniami i kurzem oraz chronią częściowo przed uszkodzeniami mechanicznymi,
 • Są bardziej kompaktowe i lekkie niż sztywne etui, co ułatwia ich przenoszenie w kieszeniach lub torebkach,
 • Dobrze nadają się do przechowywania okularów przeciwsłonecznych na co dzień, gdy nie jest potrzebna mocna ochrona.

Woreczki materiałowe

 • To najprostszy sposób przechowywania okularów,
 • Wykonane są z miękkiego materiału, najczęściej z mikrofibry, który jest delikatny dla soczewek,
 • Są lekkie, miękkie i łatwe do złożenia, co ułatwia ich przenoszenie,
 • Zapewniają minimalną ochronę przed kurzem i drobnymi zarysowaniami, ale nie chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi.

2. Unikaj pozostawiania okularów w nieprzeznaczonych do tego miejscach

Okulary pozostawione na krawędzi stołu, blatu, na łóżku lub innym podobnym miejscu, są narażone na ryzyko upadku i uszkodzenia. Wystarczy niewielki nacisk lub przypadkowe potrącenie, aby spowodować stłuczenie soczewek lub uszkodzenie oprawy. Dlatego zawsze powinniśmy trzymać okulary w etui lub na bezpiecznej powierzchni, z dala od potencjalnych zagrożeń.

3. Regularnie czyść swoje okulary

Regularne dbanie o okulary to klucz do ich długotrwałego użytkowania. Soczewki okularowe, zarówno te z tworzywa sztucznego, jak i szklane, ulegają zabrudzeniom, takim jak kurz czy odciski palców. Dlatego ważne jest, aby regularnie czyścić okulary za pomocą specjalnych środków do soczewek i miękkiej ściereczki z mikrofibry. Należy unikać używania zwykłych chusteczek lub ręczników papierowych, ponieważ mogą one zarysować soczewki.

4. Unikaj ekstremalnych temperatur

Okulary powinny być przechowywane w miejscu, gdzie nie są narażone na ekstremalne temperatury. Unikaj pozostawiania ich w pobliżu grzejnika, piekarnika lub innych źródeł ciepła. Wysokie temperatury mogą spowodować deformację ramki oraz uszkodzenia soczewek, podczas gdy niskie temperatury mogą wpłynąć negatywnie na ich wytrzymałość. Zwróć uwagę szczególnie na pozostawianie okularów przeciwsłonecznych w aucie. Jeśli korzystasz z nich podczas jazdy, pamiętaj żeby zawsze zabierać je ze sobą. Wnętrze samochodu pozostawionego na słońcu osiąga niezwykle wysokie temperatury. Może prowadzić to m.in. do uszkodzenia powłok uszlachetniających soczewki.

5. Nie narażaj okularów na wilgoć

Wilgoć również może zaszkodzić okularom. Jeśli Twoje okulary zostaną zmoczone, osusz je delikatnie miękką ściereczką. Nigdy nie susz ich za pomocą suszarki do włosów lub na bezpośrednim słońcu, ponieważ to może prowadzić do odkształceń soczewek. Wilgotne środowisko jest szczególnie niebezpieczne dla metalowych elementów opraw.

6. Trzymaj okulary poza zasięgiem dzieci i zwierząt

Okulary mogą stanowić przedmiot ciekawości dla dzieci lub zwierząt domowych. Dlatego warto przechowywać je poza ich zasięgiem, aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia lub zagubienia. Jeśli masz dzieci, warto nauczyć je odpowiedniej opieki nad okularami i edukować o ich wartości i delikatności.

7. Zorganizuj swoją kolekcję okularów

Jeśli posiadasz większą kolekcję okularów, zarówno korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych, wyznacz odpowiednie miejsce do ich przechowywania. Możesz zakupić w tym celu pojemniczki lub szuflady, które zostały zaprojektowane specjalnie w tym celu. Przypominają one nieco pudełko na biżuterię i umożliwiają organizację całej Twojej kolekcji. Dzięki temu okulary znajdują się w jednym miejscu oraz są odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych czy chociażby zabrudzeniami i kurzem.

Bezpieczne przechowywanie okularów to kluczowy aspekt w trosce o nie. Poprzez stosowanie się do powyższych wskazówek, możemy przedłużyć żywotność naszych okularów, uniknąć konieczności częstej wymiany i cieszyć się komfortem widzenia przez wiele lat. Okulary są nie tylko narzędziem korygującym nasz wzrok, ale także modnym dodatkiem, dlatego warto o nie dbać i chronić je przed uszkodzeniami.

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%