Jak odczytać wadę wzroku z recepty?

Jak odczytać wadę wzroku z recepty?

30 gru

Przychodzisz od okulisty z receptą na okulary. Patrzysz na nią i niewiele z niej rozumiesz? Właśnie po to powstał ten artykuł, abyś wreszcie dowiedział się, jak odczytać swoją wadę wzroku z recepty. Już za kilka chwil wszystko stanie się dla Ciebie jasne.

Okulistka / optometrystka

Wbrew pozorom to, co na recepcie na początku wydaje Ci się czarną magią, nie jest trudne do zrozumienia. Wystarczy, że poświęcisz kilka chwil, aby wreszcie dowiedzieć się, jak odczytywać wadę wzroku z recepty. Już teraz pojęcia cylinder, oś czy bliż będą dla Ciebie w pełni jasne.

Bliż kontra dal – co oznaczają te wartości?

Zazwyczaj z lewej strony recepty na okulary znajdują się odznaczenia dopasowane do prawego i lewego oka i dotyczą dali oraz bliży. Co one oznaczają?

Kiedy po badaniu oczu okulista wpisze wartości w rubrykę „dal”, będzie oznaczało, że potrzebujesz soczewki do jazdy samochodem, wychodzenia z domu, czy kiedy będziesz chciał dostrzec przedmioty, znajdujące się w pewnej odległości od Ciebie.

Jednak, kiedy wartości zostaną wpisane w miejsce, gdzie znajdują się informację o „bliży”, to będzie wiązało się z koniecznością noszenia okularów podczas czytania książek bądź też przy pracy biurowej.

Może okazać się też tak, że okulista wpisze wartości zarówno w rubryce dal, jak i bliż, jednak nastąpi to jedynie wtedy, gdy będziesz chciał zakupić okulary progresywne lub też dwuogniskowe.

Sfera, cylinder i oś – co oznaczają na recepcie?

Najlepszym rozwiązaniem będzie wyjaśnienie po kolei, czym różnią się poszczególne pojęcia, aby dobrze zrozumieć, co one oznaczają.

recepta na okulary

Sfera

Nazwa sfera wzięła się tak naprawdę od dioptrii SPH. Ogólna definicja mówi, że jej wartość równa się odwrotności ogniskowej soczewki wyrażonej w metrach. Jednak istnieje znacznie łatwiejsze wyjaśnienie tego, czym jest sfera. Otóż w tych rubrykach wpisuje się wartości związane z dalekowzrocznością oraz z krótkowzrocznością. Chodzi tutaj o słynne plusy i minusy. Kiedy okulista wpisze wartość z minusem, to będzie oznaczało, że masz problem z krótkowzrocznością. Natomiast, gdy wartość będzie zawierała plus, to Twoją wadą wzroku jest dalekowzroczność.

Czy wiesz na czym polega różnowzroczność?

W sytuacji, kiedy nie będziesz potrzebował korekcji okularowej w danym oku, to specjalista wpisze 0,0 lub też „plan”.

Cylinder

Może okazać się, że Twoje oko będzie miało zaburzoną symetrię obrotową, czyli soczewka lub też rogówka będzie nierównomiernie zakrzywiona. Cylinder pozwala skorygować tę wadę. Wartości ujemne lub dodatnie podane w rubryce cylinder pozwalają na skuteczne poradzenie sobie z astygmatyzmem.

Wartości zapisane w kolumnie oś związane są z prawidłowym osadzeniem szkła w oprawie okularowej. Mogą one przybierać wartości od 0 do 180 stopni.

Jak odczytać wadę wzroku z recepty? Pozostałe oznaczenia

Oprócz tych najważniejszych oznaczeń i wartości na recepcie można znaleźć także kilka innych, które również zasługują na naszą uwagę.

PD

PD mówi o tym, w jaki sposób rozstawione są źrenice. Wartość liczbowa podawane jest w milimetrach. Okulista zapisuje informacje, jak daleko od siebie znajdują się środki źrenic.

Bardzo często, aby mieć pewność, czy pomiar przebiegł prawidłowo wykorzystuje się do badania urządzenie zwane cyfrowym pupilometrem, które ma podział na lewe oraz prawe oko.

ADD

ADD, czyli addycja określa różnicę pomiędzy korekcją do dali a korekcją do bliży. Jednak tę wartość nie zawsze znajdziesz na swojej recepcie, gdyż przydaje się ją jedynie wtedy, gdy zdecydujesz się na okulary progresywne. Dla obu oczu wartość addycji powinna być dokładnie taka sama.

Pryzmat oraz baza

Na samym końcu warto też zdawać sobie sprawę z tego, o czym mówią wartości, znajdujące się w kolumnie baza oraz pryzmat. Przede wszystkim odnoszą się one do dwóch wad – do zeza oraz nieprawidłowości związanych z widzeniem obuocznym. W dużej mierze dotyczą dzieci. Po badaniach okulista określa pryzmat w dioptriach pryzmatycznych. Z kolei baza wskazuje, jaki jest kierunek pryzmatu i bardzo często podawana jest opisowo lub ewentualnie jako wartość wyrażana w stopniach.

Mamy nadzieję, że teraz już zawsze będziesz wiedział, jak odczytywać wadę wzroku z recepty.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%