Jak światło niebieskie wpływa na wzrok, jak się przed nim chronić?

Jak światło niebieskie wpływa na wzrok, jak się przed nim chronić?

09 lis

Gadżety elektroniczne, nowoczesne sprzęty i urządzenia cyfrowe to codzienność, bez której trudno jest wyobrazić sobie spędzanie czasu wolnego czy nawet pracę. Oczywiście te technologie znacznie ułatwiają wykonywanie wielu obowiązków. Jednocześnie mogą mieć negatywny wpływ na sposób funkcjonowania organizmu. Jednym z takich przykładów jest światło niebieskie, przyczyniające się do rozwinięcia problemów ze wzrokiem.

Co to jest niebieskie światło?

Zastanawiasz się, co to jest niebieskie światło? To jedna z naturalnych części światła słonecznego, a dokładnie światła widzialnego. Jego niewielkie ilości nie oddziałują na organizm człowieka, a nawet bywają pomocne. W końcu zwiększa koncentrację, poprawia wydajność, a do tego pozwala rozróżniać poszczególne kolory. Jednak kluczowe znaczenie ma właśnie ilość tego światła. Wielu naukowców podkreśla, że ze względu na wysoką energię tego koloru bywa niebezpieczne dla oczu. Dlatego ze sporym niebezpieczeństwem wiąże się pochłanianie zbyt dużej dawki sztucznego niebieskiego światła. Właśnie z tego powodu ogromne znaczenie ma skuteczna ochrona wzroku.

Jakie urządzenia emitują niebieskie światło?

Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele urządzeń emituje światło niebieskie. Przede wszystkim zwróć uwagę na oświetlenie, a szczególnie tak popularne żarówki LED. To właśnie one są jednym z najczęstszych źródeł światła niebiesko-fioletowego. Groźne są również ekrany komputerów, smartfony, tablety i inne urządzenie elektroniczne. Zwróć jednak uwagę na to, że najbardziej niebezpieczne jest długotrwałe wpatrywanie się w takie gadżety lub sprzęty, ponieważ stanowi to zagrożenie dla wzroku.

Jak niebieskie światło wpływa na organizm?

Problemy z zasypianiem

To właśnie naturalne światło buduje dobowy rytm człowieka. Sztuczne oświetlenie nieco to zaburza, a jednocześnie sprawia, że szczególnie zimą i jesienią dzień staje się dłuższy, a do tego bardziej produktywny. Zwróć także uwagę na to, że światło ma za zadanie ograniczenie wydzielania melatoniny, która wieczorem prowadzi do obniżenia temperatury ciała, zmniejszenia ciśnienia krwi i poziomu glukozy. Po prostu przygotowuje ciało do snu i odpoczynku. Dlatego, jeśli do późnych godzin przebywasz w sztucznie oświetlonych pomieszczeniach, to wysyłasz swojemu organizmowi sprzeczne sygnały. Na dodatek światło niebieskie jeszcze mocniej tłumi melatoninę, co może doprowadzić do problemów ze snem. Właśnie z tego powodu specjaliści nie zalecają korzystania ze smartfonów przed spaniem, ponieważ skutkuje to zaburzeniem naturalnego rytmu dobowego, co znowu prowadzi do wielu poważnych chorób. Przede wszystkim mowa tu o depresji, cukrzycy oraz o problemach sercowo-naczyniowych.

Wpływ niebieskiego światła na wzrok

Długa ekspozycja na niebieskie światło w wyraźny sposób oddziałuje na wzrok. Przede wszystkim możesz odczuwać wzmożone zmęczenie oczu – jeśli nie zadbasz o swoje zdrowie, to może dojść do trwałego uszkodzenia narządu wzroku, zwyrodnienia plamki żółtej, czy nawet do problemów z ostrością. Oprócz tego światło niebieskie wpływa na procesy metaboliczne, zachodzące w siatkówce oka. Poza tym częste korzystanie z urządzeń elektronicznych, czy po prostu przebywanie w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem skutkuje szybszym wysuszeniem się oczu, nadmiernym łzawieniem i zespołem tzw. cyfrowego zmęczenia oczu.

Światło niebieskie i jego wpływ na skórę

W kosmetyce znany jest już termin digital aging, czyli po prostu szybsze starzenie się skóry, które jest spowodowane częstym korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Najnowsze badania wskazują na to, że światło niebieskie przenika jeszcze głębiej do tkanki podskórnej niż promienie UVA i UVB. Powoduje to utratę naturalnej elastyczności skóry i przyspieszenie procesów fotostarzenia.

Jak chronić wzrok przed niebieskim światłem?

Wiesz już, jak światło niebieskie wpływa na wzroku. Dlatego na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważna jest prawidłowa ochrona oczu. Czy wiesz, jak możesz to najskuteczniej robić? Oczywiście jednym z najlepszych sposobów jest ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych i jak najczęstsze przebywanie na świeżym powietrzu lub w pomieszczeniach z naturalnym, a nie sztucznym światłem. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Szczególnie jeśli uczysz się lub pracujesz przed komputerem. Właśnie z tego powodu przydadzą Ci się również inne sposoby na walkę z niebieskim światłem.

Okulary z powłoką Blue Blocker

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę przed światłem niebieskim są specjalne okulary z powłoką Blue Blocker. To rozwiązanie jest popularne wśród osób, korzystających z komputera w trakcie pracy lub nauki. Ich działanie opiera się na tym, że ta nowoczesna powłoka ogranicza dopływ światła niebiesko-fioletowego do wnętrza oka. Poza tym zmniejsza intensywność sztucznego oświetlenia, dzięki czemu oczy nie są tak zmęczone.

Aplikacje mobilne i właściwe ustawienia

Trudno jest Ci ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych? W takim razie spraw, aby były one trochę bardziej przyjazne dla Twoich oczu. Mogą Ci w tym pomóc konkretne ustawienia w smartfonie i na komputerze. Przede wszystkim zacznij od włączenia trybu ochrony wzroku i automatycznego dopasowania jasności ekranu. Dzięki temu obraz stanie się nieco bardziej żółty, a zarazem bardziej przyjazny. Oprócz tego pomocne są niektóre aplikacje typu f.lux, Bluelight Filter, Twilight oraz EasyEyes.

Prawidłowa higiena snu

Bardzo ważne jest to, żebyś ograniczył korzystanie z urządzeń mobilnych i komputera tuż przed snem. W ten sposób zmniejszysz ryzyko związane z zaburzeniami melatoniny. Jednocześnie nie będziesz odczuwać zmęczenia wzroku, co jest też powodowane przez nadmierny kontrast między jasnym ekranem telefonu, a ciemnym otoczeniem.

Zobacz także:

Dlaczego warto kupować okulary w internecie?
06 sierpnia 2017

Dlaczego warto kupować okulary w internecie?

Czytaj dalej
Okulary do komputera – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
04 września 2019

Okulary do komputera – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Czytaj dalej
Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami
09 czerwca 2020

Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami

Czytaj dalej
Co na zmęczone oczy? Domowe sposoby i sprawdzone triki!
07 lipca 2020

Co na zmęczone oczy? Domowe sposoby i sprawdzone triki!

Czytaj dalej
Jak dbać o oczy przy komputerze? 7 praktycznych wskazówek
18 grudnia 2020

Jak dbać o oczy przy komputerze? 7 praktycznych wskazówek

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%