Jakie badania u okulisty na NFZ można zrobić?

Jakie badania u okulisty na NFZ można zrobić?

21 mar

Okulista na NFZ jest jedną z możliwości gwarantowanych przez zapisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Kto i w jakiej sytuacji może zgłosić się na badanie do okulisty na NFZ? W tym artykule sprawdzisz jakiego rodzaju diagnostyka jest dostępna w takim przypadku i czy trzeba spełnić jakieś warunki.

Okulista na NFZ

Okulista na NFZ oznacza, że dany specjalista od chorób oczu świadczy usługi medyczne, za które pacjent nie musi płacić. Tzn. nie musi płacić bezpośrednio, ponieważ badania te są finansowane ze składek zdrowotnych. Dlatego do okulisty na NFZ (podobnie jak do lekarzy innych specjalizacji) możemy się udać jako osoby ubezpieczone* (np. pracownicy ubezpieczeni przez pracodawcę, przedsiębiorcy opłacający składki zdrowotne lub osoby zgłoszeni do ubezpieczenia współmałżonka).

Zasady świadczenia usług medycznych w ramach NFZ są określone w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135).

Badania u okulisty na NFZ

W ramach usług świadczonych przez okulistę na NFZ, mieści się wiele problemów i chorób związanych z oczami. Do najważniejszych należą standardowe badania wzroku, mające na celu ustalić, czy pacjent zmaga się z jakąś wadą (np. za pomocą tablic Snellena). Jeśli wyniki badań wskazują na wadę wzroku – okulista dobiera optymalną metodę korekcji.

Okulista na NFZ

Do okulisty na NFZ mogą zgłaszać się pacjenci z wszelkimi dolegliwościami narządu wzroku. Należą do nich problemy z reakcjami źrenic i ruchomością gałek ocznych. W przypadku zeza wskazana będzie wizyta u ortoptysty.

Do najczęstszych problemów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do okulisty na NFZ, należą:

Sprawdź >> okulista czy optometrysta - którego specjalistę wybrać?

Wizyta u okulisty jest też możliwa bez skierowania. To jednak usługa pełnopłatna, której koszty w prywatnym gabinecie musisz pokryć sam.

Okulista na NFZ – czy potrzebne jest skierowanie?

Do okulisty na NFZ potrzebne jest skierowanie, dlatego w pierwszej kolejności powinieneś zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Być może nie musisz pojawiać się w tej sprawie osobiście, gdyż często lekarze pierwszego kontaktu decydują się wystawić takie skierowanie poprzez teleporadę. Nie jest też konieczne wystawienie papierowego skierowania, ponieważ może się posługiwać e-skierowaniem.

Termin ważności skierowania do okulisty na NFZ

Realizacja skierowania do okulisty na NFZ nie jest ograniczona czasowo. Dopóki jakaś placówka nie odnotuje w systemie rejestracji na Twoje skierowanie (które ma indywidualny numer), pozostaje ono aktualne i do wykorzystania.

Czy skierowanie do okulisty na NFZ obowiązuje w każdej sytuacji?

Przepisy dotyczące usług medycznych w Polsce uwzględniają pewne wyjątki w odniesieniu do okulistów na NFZ. Należą do nich sytuacje nagłe, takie jak wypadki, urazy lub ciało obce w oku. Pacjent, który trafia na oddział ratunkowy szpitala będzie miał wykonane badanie okulistyczne bez skierowania.

Okulista na NFZ - skierowanie

Bez skierowania do okulisty na NFZ są przyjmowani pacjenci z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, których stan wymaga stałej opieki. Dotyczy to też osób poniżej 18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub schorzenie stanowiące zagrożenie dla życia. Ustawa przewiduje również, że skierowania do okulisty nie potrzebują ofiary cywilne, które straciły wzrok z powodu działań wojennych, kombatanci, inwalidzi wojskowi i wojenni, żołnierze zastępczej służby wojskowej.

Okulista na NFZ przyjmuje bez skierowania pacjentów:

 • chorych na gruźlicę
 • zakażonych wirusem HIV

Badania u okulisty na NFZ

W ramach usług NFZ dostępnych jest wiele badań. Do najczęściej wykonywanych należy badanie dna oka, które służy diagnozowaniu licznych nieprawidłowości. Do pozostałych badań należą:

>> Sprawdź też jak wygląda badanie wzroku u dzieci i niemowląt

Wyżej wymieniona diagnostyka to tylko niewielka część z szerokiego spektrum badań dostępnych u okulisty na NFZ. Ile trzeba czekać na wizytę i ich wykonanie? To zależy od kilku czynników. W niektórych placówkach terminy są odległe, bo przyjmuje mało lekarzy. Nie ma też reguły co do zakontraktowanych usług. Dlatego warto sprawdzać dostępność wizyt w różnych poradniach, ponieważ czas oczekiwania może być inny w każdym z tych miejsc.

Gdzie szukać okulisty na NFZ?

Nie wiesz jak znaleźć okulistę na NFZ? Pełny dostęp do informacji znajdziesz na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia:

 • Wejdź na informator o terminach leczenia*.
 • Z listy świadczeń wybierz „poradnia okulistyczna”.
 • Wybierz właściwe województwo oraz miejscowość.

Co najczęściej leczy okulista na NFZ?

Z jakimi problemami zgłaszamy się do okulisty na NFZ? Zazwyczaj chodzi o kontrolne badania wzroku. Wraz z wiekiem pacjenta zwiększa się ryzyko zmian i schorzeń, a najczęściej diagnozowane są zaćma i jaskra. Pozostałe choroby, z którymi okuliści mają do czynienia, to:

Bibliografia:

 1. F. Raciborski, M. Gujski, Choroby oczu − problem zdrowotny, społeczny oraz wyzwanie cywilizacyjne w obliczu starzenia się populacji [w:] Raport Instytutu Ochrony Zdrowia 2016 (dostęp: 20.03.2024).
 2. M. Dzięgielewska, K. Dzięgielewski, Choroby oczu ludzi starszych a ich jakość życia [w:] Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku 2021 (dostęp: 20.03.2024).
 3. O. Patryka, M.J. Wysocki, Epidemiologia chorób narządu wzroku oraz infrastruktura okulistyki w Polsce [w:] Przegląd Epidemiologiczny 2015; 69 (dostęp: 20.03.2024).
  * https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/
  * https://www.zus.pl/pracujacy/ubezpieczenie-zdrowotne-w-polsce
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Badanie wzroku – ile trwa i jak przebiega?
03 stycznia 2023

Badanie wzroku – ile trwa i jak przebiega?

Czytaj dalej
Czy dziecko potrzebuje okularów? 6 ważnych objawów
12 stycznia 2023

Czy dziecko potrzebuje okularów? 6 ważnych objawów

Czytaj dalej
Okulary damskie i męskie – czym się różnią?
23 stycznia 2023

Okulary damskie i męskie – czym się różnią?

Czytaj dalej
Jak często wymieniać noski w okularach
26 stycznia 2023

Jak często wymieniać noski w okularach

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%