Jakie okulary do samochodu? Zadbaj o komfort i bezpieczeństwo

Jakie okulary do samochodu? Zadbaj o komfort i bezpieczeństwo

10 wrz

Zawodowi kierowcy czy też po prostu osoby, które każdego dnia prowadzą auto, a przy tym mają wadę wzroku, powinni podczas kupowania okularów korekcyjnych zwrócić uwagę na kilka aspektów. Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się, co zrobić, aby światła z przeciwka nie oślepiały Cię w trakcie jazdy, a prowadzenie samochodu w nocy było bezpieczniejsze. Uzyskasz wreszcie odpowiedź na pytanie, jakie okulary do jazdy samochodem warto wybrać.

Standardowe okulary dla kierowcy – jakie zapewnią bezpieczeństwo?

Jeśli podczas kupowania okularów korekcyjnych nie zwróciłeś uwagi na takie aspekty jak polaryzacja, powłoka antyrefleksyjna lub też noszone na co dzień modele ograniczają Ci pole widzenia, to nie możesz w nich prowadzić. Modele, które po prostu likwidują wadę wzroku, nie zapewnią Ci wystarczającej ochrony w trakcie prowadzenia samochodu, przez co staniesz się zagrożeniem na drodze. 

Standardowe szkła nie odbijają odblasków i nie sprawiają, że lepiej widzisz jezdnię w nocy. Kategorycznie nie możesz w takiej sytuacji ubrać po prostu okularów przeciwsłonecznych, gdyż nie skorygują one Twojej wady wzroku. Absolutnym minimum stanie się specjalna nakładka przeciwsłoneczna na okulary korekcyjne, gdy jeździsz w ciągu dnia.

Jakie okulary do samochodu? Ważne parametry

Filtr UV

Kupując okulary korekcyjne do jazdy samochodem, zwróć uwagę na to, aby były one dopasowane do Twojej wady wzroku i posiadały filtr UV. Najlepszym wyborem jest zaopatrzenie się w filtr UV 400. Dzięki temu ochronią Twoje oczy przed groźnymi chorobami narządu wzroku.

Jakie okulary do samochodu, kiedy chcesz ochronić oczy przed promieniami słonecznymi? Świetnym rozwiązaniem mogą być szkła fotochromowe. Zapewniają ochronę przed słońcem, ale też promieniami UV i światłem niebieskim.

Soczewki polaryzacyjne

Oślepienie przez słońce, karoserię czy nawet szyby to standard w ciągu dnia. Jakie okulary dla kierowców pozwolą zminimalizować ten problem? Najlepiej sprawdzą się modele z polaryzacją. Skutecznie chronią wzrok przed oślepiającymi refleksami świetlnymi, dzięki czemu prowadzenie samochodu staje się znacznie bardziej komfortowe. Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z tego, że polaryzacja pozwala uniknąć oślepienia od powierzchni płaskich.

Okulary z żółtymi soczewkami

Jakie okulary dla kierowców, którzy codziennie przemierzają wiele kilometrów, będą najlepsze? Te z żółtymi soczewkami! Nie jest to popularne rozwiązanie, ale za to bardzo praktyczne. Dzięki nim nawet w pochmurne dni zyskujesz prawidłowy kontrast i widzisz wyraźnie. Nie musisz przejmować się reflektorami aut, które jadą z przeciwka, więc nie tracisz widoczności.

Co ciekawe takie szkła świetnie sprawdzą się także w nocy. Zadziałają wtedy rozjaśniająco i zwiększą ostrość widzenia.

Powłoka antyrefleksyjna

Prowadząc auto, musisz zadbać, żeby okulary posiadały specjalną powłokę antyrefleksyjną. Dzięki temu unikniesz efektu odbijania się światła o same soczewki. Wtedy wiązki światła nie będą docierały do Twojego oka. Także prowadząc auto w nocy, warto nosić modele antyrefleksyjne.

Warstwa hydrofobowa

A jakie okulary dla kierowcy będą najlepsze podczas jazdy zimą? Wtedy koniecznie muszą być wyposażone w specjalną warstwę hydrofobową, która chroni przed parowaniem szkieł. Zatem zyskujesz większe bezpieczeństwo, że nagle okulary Ci się nie zaparują i przez to ograniczą widoczność.

Okulary dla kierowcy – jakie wybrać? Ważne cechy

Zawodowi kierowcy powinni wybierać okulary korekcyjne, które zawierają wszystkie powyższe parametry. Jednak to nie wszystko. Wielogodzinna jazda samochodem sprawia, że muszą one być po prostu wygodne. Jeśli zastanawiasz się, jakie okulary dla kierowcy będą najlepszym rozwiązaniem, to kieruj się przede wszystkim własnym komfortem. Zwróć uwagę na wielkość oprawek i szkieł. Im większe, tym mniej ograniczają pole widzenia. 

Do tego zwróć uwagę na oprawki. Nie mogą zsuwać się z nosa w trakcie jazdy. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie modeli, zawierającego silikonowe noski, które możesz dopasować indywidualnie do swojego nosa.

Oczywiście okulary korekcyjne nie mogą uwierać czy obcierać, gdyż może to zdekoncentrować kierowcę. Noś zatem modele, których niemal nie czujesz na nosie, bo tylko wtedy będą one Twoim sprzymierzeńcem.

Jeśli chodzi o wygodę, to koniecznie powinieneś wybierać okulary progresywne, dzięki którym będziesz widzieć dobrze zarówno z daleka, jak i z bliska.

Przeciwsłoneczne okulary dla kierowców

Musisz wiedzieć, że wiele cech okularów przeciwsłonecznych pokrywa się z tym, jakie okulary dla kierowcy z wadami wzroku należy wybierać.

Jeśli nie masz problemów ze wzrokiem, a zamiast tego uwielbiasz prowadzić auto w okularach przeciwsłonecznych, to koniecznie zwróć uwagę, aby:

  • były one wyposażone w filtr UV 400,
  • posiadały powłokę lustrzaną lub antyrefleksyjną,
  • miały stopień przyciemnienia nie przekraczał trzeciego stopnia,
  • były wyposażone w polaryzację,
  • miały żółte lub pomarańczowe szkła,
  • najlepiej, żeby okulary dla kierowców były wykonane z solidnego poliwęglanu czy z metalu.

Teraz już wiesz, jakie okulary do jazdy samochodem będą dla Ciebie najbezpieczniejsze i najwygodniejsze. Koniecznie przejrzyj naszą ofertę, aby znaleźć modele, których poszukujesz.

Zobacz także:

Dlaczego warto nosić okulary z filtrem UV?
19 kwietnia 2021

Dlaczego warto nosić okulary z filtrem UV?

Czytaj dalej
Jak wybrać odpowiednie okulary dla kierowców?
05 maja 2021

Jak wybrać odpowiednie okulary dla kierowców?

Czytaj dalej
Jakie okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy?
14 czerwca 2021

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy?

Czytaj dalej
Jakie okulary do jazdy nocą sprawdzą się najlepiej?
05 lipca 2021

Jakie okulary do jazdy nocą sprawdzą się najlepiej?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%