Jakie okulary po 50. wybrać?

Jakie okulary po 50. wybrać?

12 lip

Dobór okularów korekcyjnych to kwestia bardzo indywidualna. Powinien on opierać się w pierwszej kolejności na wyborze odpowiedniej konstrukcji soczewek okularowych. To zapewni użytkownikowi dobre widzenie i komfortowe funkcjonowanie. Po 50. roku życia kwestia ta jest szczególnie istotna, ponieważ z wiekiem możliwości układu optycznego oka spadają i pojawia się prezbiopia. Na rynku obecnych jest bowiem dużo możliwości jej korekcji, spełniających najróżniejsze potrzeby i wymagania wzrokowe pacjentów. Bardzo ważnym elementem wyboru okularów jest również dopasowanie oprawy. Musi ona nie tylko być odpowiednia pod względem technicznym, ale przede wszystkim trafiać w gusta użytkownika. Zatem jakie okulary po 50. wybrać?

Prezbiopia

Z biegiem mijających lat narząd wzroku zmienia się, co prowadzi m.in. do rozwoju prezbiopii, nazywanej również starczowzrocznością. Jest to naturalny, fizjologiczny proces rozpoczynający się po 40. roku życia i postępujący w miarę upływu czasu. Polega on na pogorszeniu zdolności oka do postrzegania przedmiotów umieszczonych w bliskich odległościach. Prezbiopia wynika z utraty elastyczności soczewki oraz osłabienia mięśnia rzęskowego odpowiedzialnego za akomodację.

Starczowzroczność korygować można okularami lub soczewkami kontaktowymi o specjalnych konstrukcjach. W tym celu stosuje się m.in. okulary dwuogniskowe lub progresywne. Możliwe jest także wyposażenie się w dodatkową korekcję do czytania z mocą plus.

jakie okulary po 50?

Konstrukcja soczewek okularowych

Wybierając okulary po 50., ważne jest by dostosować je do własnych potrzeb, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.

Okulary do czytania

Okulary do czytania są specjalnie dostosowane do poprawy widzenia na małą odległość. Przeznaczone są dla osób, które doświadczają presbiopii i coraz trudniejsze staje się dla nich odczytywanie cen z półek sklepowych czy przeglądanie gazety.

Okulary do czytania wyposażone są w jednoogniskowe soczewki okularowe o mocy dodatniej, których zadaniem jest skupianie promieni światła na siatkówce, podczas obserwacji przedmiotów umieszczonych w bliży. Ich moc jest stała na całej powierzchni soczewki, przez co są komfortowe w użytkowaniu i zapewniają duże pole widzenia. Posiadanie okularów do czytania w przypadku obecności innej, występującej prędzej wady refrakcji, takiej jak np. krótkowzroczność, może stanowić pewne utrudnienie. Konieczne będzie bowiem naprzemiennie korzystanie z dwóch par okularów – do czytania i do chodzenia, w zależności od wykonywanej czynności.

Okulary dwuogniskowe

Osoby doświadczające skutków presbiopii korzystać mogą również z okularów dwuogniskowych. Zapewniają one poprawę widzenia zarówno na dal, jak i na bliż. Konstrukcja okularów dwuogniskowych polega na podziale soczewki na dwie części o różnych mocach optycznych:

  • Górna część soczewki jest przeznaczona do widzenia na odległość. Koryguje ona podstawową wadę refrakcji, taką jak krótkowzroczność lub nadwzroczność.
  • Dolna część soczewki (wtopka) jest przeznaczona do widzenia na bliską odległość, do czytania lub pracy przy komputerze. Jest to tzw. dodatek do bliży, czyli addycja, zapewniająca korekcję presbiopii.

Dzięki takiej konstrukcji, osoba nosząca okulary dwuogniskowe może spoglądać przez odpowiednią część soczewki, w zależności od potrzeb. Z tego względu określić można je jako okulary do chodzenia i czytania 2w1!

Okulary progresywne

Po 50. roku życia dobrym wyborem okazać mogą się okulary progresywne, nazywane również okularami wieloogniskowymi. Okulary progresywne mają soczewki o stopniowo zmieniającej się mocy optycznej, umożliwiające płynne dostosowanie się do różnych odległości widzenia. Soczewka progresywna ma trzy strefy o różnych mocach:

  • Górna część soczewki jest przeznaczona do widzenia na daleką odległość, zapewniając korekcję dla wad wzroku takich jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność.
  • Środkowa część soczewki zapewnia przejście pomiędzy dalą, a bliżą, umożliwiające widzenie w pośrednich odległościach, takich jak podczas pracy przy komputerze czy oglądaniu telewizji.
  • Dolna część soczewki jest przeznaczona do widzenia na bliską odległość, taką jak czytanie lub pisanie.


Dzięki takiej konstrukcji okulary progresywne eliminują potrzebę noszenia kilku par okularów, umożliwiając płynne dostosowanie wzroku do różnych odległości. Osoba nosząca okulary progresywne może po prostu kierować wzrok w odpowiednie miejsce na soczewce, aby uzyskać ostre widzenie dla danej odległości.

Jakie oprawy okularowe dla osoby po 50. roku życia?

Wybór odpowiedniej oprawy okularowej to bardzo indywidualna kwestia. Jest to element, którego głównym zadaniem jest stabilne utrzymanie soczewek, dlatego powinien posiadać odpowiednie parametry techniczne, wielkość tarcz (szczególnie do okularów dwuogniskowych oraz progresywnych), a także być wytrzymały by posłużyć przez dłuższy czas. Kolejną kwestią jest ich estetyka i walory wizualne. Okulary stanowią niejako element biżuterii oraz dodatek do codziennych stylizacji, przez co powinny współgrać z naszym wizerunkiem. Dobry wygląd wpłynie pozytywnie również na nasze odczucia.

Dobór okularów w każdym przypadku powinien uwzględniać kilka podstawowych kryteriów. Po pierwsze, ważne jest by dobrać odpowiedni kolor opraw do typu urody. Drugą kwestią jest dopasowanie okularów do kształtu twarzy użytkownika. Należy zwrócić również uwagę na odpowiedni rozmiar okularów. Te podstawowe zasady sprawią, że oprawy będą podkreślały wszystkie atuty oraz maskowały ewentualne mankamenty, a dodatkowo będą funkcjonalne i komfortowe w noszeniu.

jakie oprawy wybierać po 50?

Niezależnie od tego, czy masz 20 czy 50 lat, możesz wybierać dokładnie te same, kolorowe, wzorzyste, oryginalne i niecodzienne oprawy. Wszystko zależy jedynie od Twoich osobistych preferencji. Wiek nie stanowi przeszkody, przed posiadaniem modnych opraw. Rynek optyczny jest niezwykle bogaty, przez co bez trudu znajdziesz model idealny dla siebie!

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%