Mrużenie oczu u dzieci i dorosłych – dlaczego to robimy?

Mrużenie oczu u dzieci i dorosłych – dlaczego to robimy?

01 wrz

Mrużysz oczy podczas czytania, jazdy samochodem czy patrzenia w dal? A może robi to Twoje dziecko? Musisz wiedzieć, że w większości sytuacji to jeden z pierwszych zwiastunów pogorszenia się wzroku, a nawet wielu innych chorób. Poznaj całą prawdę na temat mrużenia oczu.

zamyślona kobieta mrużąca oczy i napis dlaczego mrużymy oczy

Mrużenie oczu – przyczyny

Istnieje kilka istotnych powodów, dla których mrużysz oczy. Poniżej podajemy te najczęstsze.

Nadwrażliwość na światło

Każdy mruży oczy, kiedy patrzy na słońce czy w kierunku bardzo jasnej żarówki. Jednak czasem zdarza się tak, że mrużysz je już w chwili odsłaniania rolet, wychodzenia na dwór czy po prostu, gdy na dworze niebo jest białe czy słońce świeci wysoko na niebie. Wszystko to może wskazywać, że masz światłowstręt, czyli właśnie nadwrażliwość oczu na światło. To z kolei jest często objawem wielu różnych chorób, np. problemów z tarczycą czy zapaleniem spojówek.

Krótkowzroczność

Kiedy próbujesz dostrzec jakiś punkt z daleka, np. idącą w Twoim kierunku znajomą osobę, to może zdarzyć się, że mrużysz oczy. Jeśli często powtarza się taka sytuacja i robisz to, dlatego, że masz problemy z wyraźnym dostrzeżeniem, kto macha do Ciebie, idąc kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów dalej, to może oznaczać, że masz problemy z krótkowzrocznością. Udaj się więc do okulisty, aby zapisał Ci odpowiednie okulary korekcyjne.

Suche i zmęczone oczy

Kolejnym powodem, dla którego możesz mieć problemy z mrużeniem oczu, jest tzw. zespół suchego oka. Ten problem pojawia się wtedy, gdy masz nieprawidłowo nawilżone oczy. Wiele osób, które pracują przed komputerem czy też mało śpią, odczuwają takie objawy. W celu zlikwidowania tej dolegliwości wystarczy często zażywać przepisane przez okulistę krople nawilżające.

Choroba rogówki

Innym powodem, dla którego możesz odruchowo mrużyć oczy, są choroby rogówki. Nieleczone powodują widoczne pogorszenie się wzroku. W dodatku często łączą się ze światłowstrętem czy łzawieniem oczu. Choroby rogówki wywołują zazwyczaj też ból oczu czy nawet głowy i bardzo pogarszają jakość widzenia.

Ciało obce w oku

Może się okazać, że powodem, dla którego mrużysz oczy, jest przedostanie się do oka jakiegoś ciała obcego. W takiej sytuacji internista lub okulista powinni wykonać badanie i usunąć je bądź też rozpocząć odpowiednie leczenie.

Mrużenia oczu a różne choroby – uchroń się przed poważnymi chorobami

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego mrużysz oczy, to dobrze. Bo to nie jest standardowa czynność i zazwyczaj wskazuje, że coś niedobrego dzieje się z Twoim wzrokiem lub całym ciałem. Co konkretnie? To zależy, dlatego koniecznie musisz udać się do okulisty, aby wykonał odpowiednie badania wzroku. Pamiętaj, że im szybciej zareagujesz, tym mniej narazisz swoje oczy na pogorszenie się ostrości widzenia, a w niektórych przypadkach także na całkowitą ślepotę. Poniżej podajemy choroby, gdzie mrużenie oczu może być objawem i nie są one związane tylko ze wzrokiem.

Jaskra – to bardzo podstępna choroba, która rozwija się nie tylko u osób starszych, a gdy jest nieleczona, to może doprowadzić do nieodwracalnej ślepoty.

Choroby tarczycy, np. Gravesa-Basedowa – występują wtedy objawy podobne do tych mających miejsce w przypadku nadczynności tarczycy.

Choroby genetyczne – mrużenie oczy jest objawem takich chorób jak albinizm, syndrom IFAP, zespół Alstroma czy też zespół Ruda.

Migrena – intensywny i nawracający ból głowy może sprawiać, że chory mruży oczy z bólu czy przez nadwrażliwość na światło.

Mrużenie oczu u dziecka – skąd się bierze?

Uznaje się, że mrużenie oczu to jeden z pierwszych objawów wskazujących, że wzrok dziecka się pogorszył. Jeśli oprócz tego ma ono problemy z wyrazistością obrazu czy często pociera oczy, to znak, że w grę najprawdopodobniej wchodzi rozwijająca się wada wzroku.

chłopiec w okularach korekcyjnych mrużący oczy

Oczywiście może okazać się, że dziecko mruży oczy w wyniku jakiegoś odruchu i nie ma nad tym kontroli. Jednak nie warto to bagatelizować i koniecznie zarejestruj dziecko do okulisty, aby wykonał odpowiednie badania i w razie potrzeby przepisał dopasowane soczewki okularowe. W ten sposób dziecko skutecznie pozbędzie się odruchu związanego z mrużeniem oczu. Na szczęście wiele wad wzroku, które występują w wieku dziecięcym, mijają w dorosłym życiu. Najważniejsze jest to, aby nie ignorować mrużenia oczu u dziecka i sprawić, aby dziecko było pod stałą kontrolą okulisty. W końcu problemu ze wzrokiem znacząco wpływają na wyniki w nauce, a to może odbić się nawet na jego przyszłości.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%