Mrużenie oczu u dziecka – co oznacza?

Mrużenie oczu u dziecka – co oznacza?

04 sty

Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko w niektórych sytuacjach mruży oczy, to bardzo ważna jest Twoja szybka reakcja. Oczywiście najlepiej od razu udaj się z maluchem do okulisty, aby wykonał szczegółowe badanie oczu i zdecydował czy potrzebne będzie zapisanie okularów korekcyjnych. Już teraz dowiedz się, na co może wskazywać mrużenie oczu.

Mrużenie oczu u dziecka – kiedy należy interweniować?

Przede wszystkim udaj się do okulisty z dzieckiem, kiedy zaczynasz zauważać, że mrużenie oczu powtarza się coraz częściej i do tego w różnych sytuacjach. O ile raz czy dwa razy można usprawiedliwić taką czynność, kiedy dziecko jest zmęczone i śpiące lub też gdy to, co chce przeczytać, znajduje się bardzo daleko, jednak i tak obserwacja stanie się wtedy kluczowa.

Kiedy najczęściej dzieci mrużą oczy? Na przykład w trakcie czytania książek, odrabiania zadań domowych, oglądania filmów w TV, grania w gry komputerowe itd. Jednak może świadczyć to o tym, że zaczyna pojawiać się u nich problem ze wzrokiem.

Przyczyny mrużenia oczu u dzieci – cała prawda

Niestety pierwszym skojarzeniem związanym z mrużeniem oczu u dziecka jest to, że zapewne zaczyna mieć ono pewne problemy ze wzrokiem. Oczywiście nie jest to żelazna zasada, a często przyczyna może być bardziej prozaiczna. Zresztą przeczytaj, jakie są najczęstsze powody mrużenia oczu u dzieci, a potem spróbuj wytypować te najbardziej prawdopodobne, pasujące do Twojego malucha.

Chłopiec podczas badania wzroku w gabinecie.

Krótkowzroczność

Może się okazać, że Twoje dziecko zaczyna borykać się z bardzo popularną wadą wzroku, czyli z krótkowzrocznością. I właśnie z tego powodu mruży oczy, kiedy nie jest w stanie dostrzec tekstu czy jakiegoś punktu, znajdującego się w dalszej odległości. Czasem każdy z nas robi to odruchowo, ale jednak w przypadku dzieci mrużenie częściej oznacza, że maluch próbuje dzięki temu wyostrzyć swój wzrok, aby obraz stał się wyraźniejszy. Jeśli dziecko potrafi już czytać, to wykonaj test. Napisz coś większymi literami na kartce i oddal się od niego o kilka metrów, następnie poproś, aby przeczytał, co tam jest napisane. Jeśli będzie wtedy mrużył oczy, a do tego pojawią się u niego nieoczekiwane problemy z czytaniem, to znak, że warto zarejestrować go na wizytę u okulisty i to najlepiej, jak najszybciej. Być może będą potrzebne okulary korekcyjne.

Coś wleciało mu do oka

W przypadku małego dziecka musisz być jeszcze bardziej ostrożny, bo mrużenie oczu może być oznaką, że jakieś ciało obce przedostało się do oka. W takiej sytuacji trzeba delikatnie przyjrzeć się oczku i ocenić, w czym tkwi problem. Jeśli uznajesz, że nie jesteś w stanie bezpiecznie usunąć ciała obcego, to koniecznie udaj się do okulisty czy też do szpitala, aby jak najszybciej uwolnić dziecko z dokuczliwego problemu. Konieczna jest szybka reakcja, aby nie doszło do uszkodzenia narządu wzroku czy choćby do większego podrażnienia oka.

Uroczka blond dziewczynka w okularach korekcyjnych.

Niekontrolowany nawyk

Może się okazać, że dziecko zupełnie nieumyślnie wyrobiło w sobie nawyk mrużenia oczu. Oczywiście nie zaszkodzi udać się do okulisty, aby wykonał badanie wzroku tak dla pewności, ale może to nie wystarczyć. W takiej sytuacji musisz wskazać dziecku, aby zaczęło zwracać uwagę na ten nawyk. Być może rada okulisty także okaże się cenna w oduczeniu malucha mrużenia bez przyczyny.

Groźne choroby

Dlaczego jeszcze nie można bagatelizować mrużenia oczu u dzieci? Bo zdarza się również, że to symptom poważniejszej choroby. Nie chcemy oczywiście niepotrzebnie straszyć, ale jednak w każdym przypadku trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że mrużenie oczu bywa objawem migreny, problemów z tarczycą, jaskrą czy też z zespołem Ruda lub Alstroma.

Zobacz również >> ropiejące oczy u dziecka - przyczyny i leczenie

Dziecko mruży jedno oko – co to znaczy?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że może zdarzyć się też tak, że dziecko będzie mrużyło jedno oko, a nie dwa na raz. Jeśli taki syndrom występuje w trakcie patrzenia się w stronę słońca – czego należy unikać – to nie trzeba się jeszcze niepokoić. Gorzej jeśli w innych sytuacjach także dziecko często mruży jedno oko. Często jest to objawem zeza lub też okresowej diplopii, czyli podwójnego widzenia, a nawet jednoocznej krótkowzroczności. Koniecznie udaj się wtedy z dzieckiem do okulisty, aby przekonać się, dlaczego dziecko mruży jedno oko. Badanie diagnozujące problemy z widzeniem obuocznym wykonuje się na synoptoforze.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%