Okulary progresywne – kompendium wiedzy

Okulary progresywne – kompendium wiedzy

21 maj

Noszenie dwóch par okularów – jednych w trakcie jazdy samochodem, a drugich do czytania – bywa uciążliwe. Rozwiązaniem w tej sytuacji mają być okulary progresywne. W Internecie można znaleźć wiele nieprawdziwych lub niepełnych informacji na temat tego typu okularów. Zatem dzięki nam dowiesz się, czym są okulary progresywne, czy naprawdę są zdrowe dla oczu, dlaczego zapewniają tak wiele korzyści oraz ile kosztują.

Okulary progresywne – co to jest?

Osoby, które dopiero wkraczają w świat okulistyki i są w trakcie poszukiwania idealnych okularów dla siebie, potrzebują różnych, wygodnych rozwiązań. Ty też na pewno w trakcie podejmowania decyzji natrafiłeś na informacje na temat okularów progresywnych. Czym one są? Otóż są to okulary cenione za niezwykłą budowę szkieł. Zostały one tak zaprojektowane, że zawierają kilka obszarów widzenia, co sprawia, że skutecznie zastępują nawet 2-3 pary różnych okularów. Sekret tych szkieł polega na tym, iż zostały one podzielone na 3 fragmenty, a każdy z nich odpowiedzialny jest za coś innego:

 • góra – umożliwia wyraźne widzenie obiektów znajdujących się z dala,
 • środek – idealnie sprawdza się, np. podczas pracy przy komputerze,
 • dół – ułatwia czytanie i pomaga w wyraźnym patrzeniu na coś z bliska.

Dokładnie dowiedz się jeszcze przed zakupem, czy tego typu okulary będą wskazane przy Twojej wadzie wzroku – niezależnie czy to krótkowzroczność, dalekowzroczność czy też astygmatyzm.

Okulary progresywne – czy warto je wybierać?

Okulary progresywne doceniane są za to, że pozwalają na swobodne patrzenie zarówno z daleka, jak i z bliska. To właśnie sprawia, że już nie potrzebujesz osobnych okularów do komputera, czytania lub jazdy samochodem. Daje Ci to zatem znacznie większą swobodę i możliwość szybszego przyzwyczajenia się do chodzenia w okularach, gdyż masz do dyspozycji tylko jedną parę. Za spory atut uznaje się to, że przechodzenie między różnymi strefami jest całkowicie naturalne i płynne, w porównaniu do okularów dwuogniskowych. Możesz automatycznie w jednej sekundzie dostrzec nadchodzącą z daleka znajomą twarz, aby chwilę później przeczytać SMS-a na telefonie. Wszystko to bez zamazanego obrazu.

Okulary progresywne – dla kogo są doskonałym rozwiązaniem?

Prezbiopia to choroba, która dopada przede wszystkim osoby po 40. roku życia. Objawia się ona tym, że dana osoba coraz częściej widzi rozmyte obrazy podczas czytania książek czy etykiet na produktach. Wtedy też możesz przeczytać tekst, dopiero gdy oddalisz książkę od siebie na pewną odległość, dlatego potocznie nazywa się to chorobą długich rąk. Szczególnie osoby mające takie problemy znacznie częściej powinny i na szczęście też sięgają po okulary progresywne. Dzięki nim na nowo odzyskują komfort życia.

Dla kogo jeszcze dobrym rozwiązaniem są okulary progresywne? Obecnie nie ma żadnych przeciwwskazań i każdy może osobiście przekonać się, dlaczego tak naprawdę warto wybrać tego typu okulary. Najlepiej, aby noszący je miał więcej niż jedną wadę wzroku, np. jednocześnie pogorszenie się ostrości obrazu z daleka i bliska.

Ile kosztują okulary progresywne?

Kiedy zdecydujesz się na zakup okularów progresywnych, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że są one droższe od standardowych okularów korekcyjnych. Wynika to z faktu, że pozwalają na eliminowanie objawów związanych z różnymi wadami wzroku. Dlatego powinieneś traktować kupno takich okularów jako inwestycję w jeden produkt, zamiast w dwa czy trzy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztują okulary progresywne, to koniecznie przejrzyj naszą ofertę. Dziś ceny wielu modeli rozpoczynają się od kilkuset złotych. Duży wpływ na cenę ma:

 • rodzaj szkła,
 • materiał, z którego wykonane zostały oprawki,
 • typ oprawek,
 • marka okularów,
 • dodatkowe powłoki, np. antyrefleksyjne.

Im okulary będą dobrane w sposób bardziej indywidualny do klienta, tym koszty wzrosną. Pamiętaj, że oszczędzanie na tego typu produktach może pogorszyć Twoją jakość widzenia i sprawi, że okulary szybciej ulegną zniszczeniu.

Czy okulary progresywne są zdrowe?

Okulary progresywne w szczególności u osób powyżej 40. roku życia są coraz powszechniejsze i w żaden sposób nie zagrażają zmysłowi wzroku. Najważniejsze jest to, aby zmieniać je co 2-3 lata i regularnie chodzić do kontroli, żeby mieć pewność, że noszone szkła na pewno są odpowiednie względem posiadanej wady.

Warto zdawać sobie sprawę, że istnieją też pewne przeciwwskazania do noszenia okularów progresywnych, takie jak:

 • zaburzenia błędnika,
 • zwyrodnienie plamki żółtej,
 • różne choroby oczu, które są na tyle dynamiczne, że specjalista odradza stosowanie okularów progresywnych.

W pozostałych przypadkach nie musisz już się zastanawiać, czy na pewno okulary progresywne są zdrowe, tylko czerpać dzięki nim całą moc korzyści.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%