Refrakcja oka – na czym polega?

Refrakcja oka – na czym polega?

18 wrz

Refrakcja, czyli załamanie światła, ma miejsce m.in. w ludzkim oku. Dzięki temu zjawisku światło trafia do siatkówki i w ten sposób możesz wyraźnie zobaczyć jakiś obraz. Jednak, kiedy dojdzie do zaburzenia refrakcji i akomodacji, powstaje wada wzroku. Poznaj całą prawdę na temat tego procesu i badań, jakie są wykonywane, aby rozpoznać problemy ze wzrokiem.


Czym jest refrakcja oka?

Oko miarowe nie ma wad i rejestruje wszystkie obiekty w sposób całkowicie wyraźny i ostry. Jednak, aby było to możliwe, dochodzi do refrakcji oka, czyli załamania światła. Promienie świetlne, zanim wywołają obraz w oku, muszą przejść przez źrenicę, soczewkę, ciało szkliste, a następnie trafiają na siatkówkę. Kiedy cały ten proces nie zostaje zakłócony, to dana osoba jest w stanie uzyskać w pełni ostry obraz.

Ludzkie oko posiada również mechanizm zwany akomodacją oka. Jej głównym zadaniem jest dopasowanie się oka do odległości, dzielącej go od jakiegoś obiektu, aby możliwe było dostrzeżenie przedmiotu w całkowicie wyraźny sposób.

Jednak w sytuacji, kiedy dojdzie do wady refrakcji i akomodacji oka, tj. światło będzie odbijać się przed lub za siatkówką, to w rezultacie uzyskasz rozmazany i zaburzony obraz. Wiąże się to wtedy z powstaniem wady wzroku, którą jak najszybciej trzeba zdiagnozować i skorygować.

Wady refrakcji oka – poznaj najczęstsze choroby wzroku

Istnieje spora liczba wad wzroku, które zostają wywołane przez zaburzenia refrakcji czy akomodacji oka. Główny podział kształtuje się w poniższy sposób.

Dalekowzroczność

Dalekowzroczność to bardzo częsta przypadłość, gdzie siatkówka znajduje się zbyt blisko soczewki i rogówki, a to z kolei sprawia, że promienie świetlne nie są w stanie się przeciąć. Prowadzi to do powstania nieostrego obrazu.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność, czyli kolejna wada refrakcji, związana z nieprawidłową budową oka, która powoduje, że światło dociera przed siatkówkę.

Astygmatyzm

Astygmatyzm polega w dużym uproszczeniu na tym, że powstaje zaburzenie symetrii oka, przez co promienie światła w inny sposób załamują się w pionie, a inaczej w poziomie. Wszystko to prowadzi do tego, że obraz w oku jest mniej wyraźny – rozmazany, a często nawet zniekształcony.

Starczowzroczność

Starczowzroczność wynika z tego, że wraz z wiekiem soczewka staje się coraz mniej elastyczna, dlatego traci zdolności do akomodacji. Wszystko to sprawia, że pogarsza się przede wszystkim widzenie z bliska, np. przy czytaniu książek. Zazwyczaj problem pojawia się między 40 a 50 rokiem życia.

Badanie refrakcji oka – rodzaje

Podczas wizyty u okulisty pacjent poddawany jest różnym badaniom. Najbardziej podstawowe polega na wykorzystaniu tablic z literami o różnej wielkości. Zadaniem pacjenta jest przeczytanie wskazanych przez okulistę liter, przy jednoczesnym zasłonięciu jednego oka. Specjalista jest w stanie wtedy określić, jak kształtuje się ostrość widzenia danej osoby. Jeśli okulista uzna, że błędów w trakcie odczytywania było zbyt wiele, to może dopasować odpowiednie szkła korekcyjne, a następnie powtórzyć badanie. W razie potrzeby w nowoczesnych gabinetach przeprowadza się także badanie nazywane autorefraktometrią, do którego wykorzystuje się specjalistyczne urządzenie. Analiza komputera sprawia, że wyniki są jeszcze dokładniejsze i dzięki temu pacjent może uniknąć nieprawidłowej diagnozy. Poza tym ze znacznie większą precyzją dobierane są soczewki okularowe.

Istnieją też inne badania refrakcji oka, na które decydują się okuliści w nowoczesnych gabinetach, oto one:

  • IOL Master – to biometria optyczna, która uznawana jest za najskuteczniejszą metodę, służącą do dokonywania pomiarów długości gałki ocznej. Wykonuje się to badanie głównie u osób, które mają wszczepioną soczewkę wewnątrzgałkową w wyniku operacji zaćmy. Warto podkreślić, że jest ono całkowicie bezkontaktowe.
  • USG projekcja A – to inne badanie wykorzystywane do sprawdzenia długości gałki ocznej.
  • Keratometria Javala – w tym przypadku możliwe staje się dokładne zbadanie krzywizny rogówki.

Po wykonaniu dopasowanych przez okulistę badań zazwyczaj dochodzi do dobrania odpowiednich okularów korekcyjnych. Jedynie stosowanie się do zaleceń specjalisty jest w stanie powstrzymać rozwój wady wzroku i zapewnić komfort w trakcie codziennego funkcjonowania.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%