Sklejone oczy rano – co mogą oznaczać? Główne przyczyny

Sklejone oczy rano – co mogą oznaczać? Główne przyczyny

03 gru

Obudziłeś się rano i wypełniony nową energią na kolejny dzień przygotowałeś się do wstania z łóżka… jednak Twoje powieki opierały się próbom otwarcia, a po dalszej inspekcji zauważyłeś na nich lepką substancję lub suche złogi? To może być pierwszy objaw infekcji oczu, dlatego koniecznie czytaj dalej – w tym artykule dowiesz się, co może powodować ten stan i co robić w takiej sytuacji!

Jak wyglądają sklejone oczy rano?

Sklejone powieki rano mogą objawiać się na różne sposoby, a także wyglądać inaczej w zależności od przyczyny. Jeśli zauważyłeś u siebie ten problem, to zapewne będziesz w stanie zaobserwować suche złogi w kącikach oczu i na linii rzęs. Zazwyczaj w parze z nimi idzie również lepka, wilgotna wydzielina, która skleja razem rzęsy i powieki. Jej konsystencja waha się od wodnistej aż po gęstą, przypominającą śluz.

Złogi i wydzielina obecne na oczach po nocy mogą przybierać różną barwę – przezroczystą, białą, żółtą lub zielonkawą. Kolor złogów zależy od tego, co spowodowało infekcję i stan zapalny. Jeśli zastanawiasz się: “dlaczego rano mam sklejone oczy?”, to zapewne zauważyłeś u siebie również inne objawy. Wydzielinie w oczach często towarzyszy zaczerwienienie, opuchlizna, pieczenie, uczucie ciała obcego w oku i ogólny dyskomfort.

Sklejone oczy rano u dziecka i dorosłego – najczęstsze przyczyny

Jest jedno główne pytanie, które trzeba zadać w przypadku, gdy pojawiły się sklejone oczy rano – dlaczego tak się dzieje? Czy to jednorazowa sytuacja, czy może powtarza się ona po każdej nocy? Niezależnie od wieku, sklejone powieki rano świadczą o tym, że z narządem wzroku dzieje się coś nie tak. Dlatego zastanów się, z jakimi jeszcze objawami się zmagasz i zapoznaj się z listą najpowszechniejszych przyczyn.

1. Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to niezwykle częsta dolegliwość, z którą zmaga się nawet ⅔ Polaków – wiąże się z niewystarczającą ilością łez, lub ich niewłaściwym składem. W przypadku, kiedy oczy sklejone rano nie są spowodowane przez infekcję, to właśnie suchość oczu najczęściej przyczynia się do tego problemu. Dlaczego tak się dzieje?

Łzy składają się nie tylko z wody, ale również soli, tłustej substancji lipidowej i lepkiej wydzieliny mucynowej. W czasie snu powieki nie mrugają, więc łzy nie są rozprowadzane po powierzchni oka – zamiast tego, mogą gromadzić się w jednym miejscu, np. właśnie w kącikach oczu czy na linii rzęs. Tam z kolei wyparowuje z nich woda, pozostawiając jedynie suche złogi po śluzie i oleistej substancji, które mogą sklejać rzęsy i powieki.

Pewna ilość wydzieliny po przespanej nocy jest normalna – to tzw. śpiochy w oczach. Jej nadmiar jest jednak oznaką, że łzy mogą mieć nieprawidłowy skład, a oczy są zbyt suche. Wówczas najprawdopodobniej zmagasz się z dyskomfortem i uczuciem piasku pod powiekami nie tylko w nocy, ale i w ciągu dnia.

2. Alergie

Alergie oczu to kolejna przyczyna, którą trzeba wziąć pod uwagę w przypadku sklejonych oczu rano. Gdy alergen (np. kurz, roztocza czy sierść zwierzęcia) dostanie się do worka spojówkowego, reakcja organizmu może powodować nadmierne łzawienie i pojawienie się wydzieliny. Efekty tego są widoczne rano w formie sklejonych powiek i dużej ilości złogów na rzęsach czy wokół oczu.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego masz rano sklejone oczy, a jednocześnie zmagasz się ze swędzeniem oczu i ich zaczerwienieniem – zapewne winowajcą jest tutaj alergia. W tym przypadku niezbędne będzie wyeliminowanie alergenu z otoczenia, aby zapewnić sobie komfortowy wypoczynek każdej nocy i poranki wolne od sklejonych powiek.

3. Infekcje oczu

Twoja wydzielina z oka ma żółtawe lub zielonkawe zabarwienie, a jednocześnie towarzyszy im opuchlizna, ból i zaczerwienienie? Wówczas to prawie pewne, że przyczyną sklejonych powiek rano jest infekcja bakteryjna. W przypadku chorób takich jak zapalenie spojówek występują oczy sklejone ropą oraz szereg innych, nieprzyjemnych objawów. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza okulisty w celu przepisania odpowiednich leków.

4. Wahania hormonalne

Zmiany hormonalne również mogą wpływać na ilość i skład wydzielanych łez, dlatego ze sklejonymi powiekami często zmagają się np. kobiety w trakcie menopauzy. W takich przypadkach objawy te nie są jednak zbyt ostre i nie towarzyszą im żaden stan zapalny.

Sklejone oczy rano – jak im zapobiegać?

Sklejone rzęsy rano to dokuczliwy problem, jednak istnieje kilka prostych sposobów na to, jak go rozwiązać i zapobiegać jego ponownemu pojawieniu się w przyszłości. Wszystko zależy jednak od przyczyny nadmiernej wydzieliny z oczu – dlatego jeśli występuje ona bardzo często, znacznie utrudnia Ci funkcjonowanie, lub towarzyszą jej niepokojące objawy, koniecznie udaj się do lekarza okulisty.

Jeżeli przyczyną sklejonych powiek po nocy jest infekcja bakteryjna, specjalista postawi odpowiednią diagnozę i przepisze leki, najczęściej w formie maści lub kropli do oczu. Alergia oczna może wymagać dalszych konsultacji z alergologiem w celu odnalezienia czynników wywołujących reakcję organizmu, co pozwoli Ci ograniczyć kontakt z nimi w swoim codziennym życiu.

Zmagasz się z zespołem suchego oka, który powoduje sklejanie powiek rano? W takim przypadku koniecznie zakup wysokiej jakości krople do oczu, takie jak EyeLove Dry Eye Drops z 0,4% hialuronianu sodu. Wpuszczaj je do oczu codziennie przed snem, aby zapobiec nadmiernemu odparowywaniu filmu łzowego w nocy. To doskonała profilaktyka przeciwko sklejaniu powiek, która jednocześnie pomoże Ci cieszyć się wyższym komfortem widzenia.

Bibliografia:
Kiara Anthony, Sticky eyes: What is it and how do I treat it?, 2023
Jenna Flatcher, What can cause sticky eyes?, 2023
Southern Eyecare Associates, Why Is There Sticky Mucus In My Eye?, 2022

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%