Skrzydlik – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Skrzydlik – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

19 kwi

Skrzydlik oka wyróżnia się charakterystyczną naroślą, która powstaje w wyniku zgrubienia spojówki. Choć to dość łagodna zmiana, to jednak brak właściwego leczenia może stanowić spore zagrożenie dla oczu, a nawet powodować utratę wzroku. Przekonaj się, dlaczego powstaje narośl na oku i jak można się jej pozbyć.

Skrzydlik oka – przyczyny

Trudno dokładnie określić, dlaczego powstaje skrzydlik oka. Przyczyny po prostu nie są do końca znane. Choć badania potwierdzają, że może mieć to związek ze zbyt dużą ekspozycją na światło ultrafioletowe. W końcu te promienie prowadzą do nadmiernego wzrostu błony śluzowej oka oraz spojówki. Warto też zaznaczyć, że narośl na białku oka dużo częściej występuje u osób, żyjących w ciepłym klimacie i lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu – szczególnie podczas wietrznej pogody. Właśnie z tego powodu skrzydlik bywa nazywany okiem surfera.

Skrzydlik oka – czynniki ryzyka

Istnieją warunki oraz cechy, które sprawiają, że u jednych częściej pojawia się narośl, a u innych dużo rzadziej występuje skrzydlik oka. Czynniki ryzyka zazwyczaj mają związek z zewnętrznymi warunkami, panującymi w otoczeniu m.in. z:

  • długotrwałym działaniem wiatru,
  • narażeniem na dym papierosowy,
  • podrażnieniem oczu przez piasek,
  • nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza – dotyczy to zarówno smogu, jak i pyłków,
  • jasną karnacją skóry,
  • jasną barwą oczu.

Skrzydlik oka – objawy

Początkowo skrzydlik na oku może przebiegać bezobjawowo bądź ograniczać się jedynie do symptomów, zwykle kojarzonych ze standardowym podrażnieniem gałki ocznej. Dlatego pojawia się uczucie dyskomfortu, zaczerwienienie oka, pieczenie i swędzenie oraz lekki obrzęk. Niektóre osoby skarżą się również na krótkotrwałe zaburzenia ostrości widzenia – wiele zależy od tego, jak duży jest skrzydlik oka. Objawy jednak w przypadku braku leczenia mogą się nasilić. Szczególnie szybko mogą to wyczuć osoby, noszące soczewki kontaktowe. Właśnie z tego powodu lepiej tego zaprzestać, dopóki nie zniknie narośl na gałce ocznej.

Wraz z dalszym rozwojem skrzydlika na oku może być widoczna płaska, wychodząca ze spojówki narośl, która ma kształt trójkąta. W ten sposób przypomina skrzydło owada. Z czasem może się jeszcze bardziej rozrastać, a w konsekwencji zająć centralną część oka.

Zauważ, że wówczas, gdy narośl na białku oka jest duża i naprawdę zaawansowana, to może powodować światłowstręt, łzawienie i uporczywe uczucie ciała obcego pod powiekami.

Jak diagnozowany jest skrzydlik na oku?

Jeśli dostrzegasz u siebie narośl na gałce ocznej, to powinieneś udać się do specjalisty, który oceni, czy to skrzydlik. W tym celu wykona kilka prostych badań przy pomocy lampy szczelinowej. Niektórzy okuliści stosują także dodatkowe metody sprawdzania narządu wzroku np. topografię rogówki. W ten sposób możliwe jest wykonanie pomiarów zmian w zakrzywieniu rogówki. Oprócz tego stosowany jest test ostrości widzenia – to bardzo łatwy i szybki sposób, polegający na czytanie liter, umieszczonych na wykresie ocznym.

Skrzydlik oka – leczenie

Choć skrzydlik oka u dziecka i u dorosłych ma łagodną postać, to może powodować wiele uporczywych objawów. Dlatego niezbędna jest wizyta u okulisty, który dokładnie sprawdzi oczy i zapisze odpowiednie specyfiki. Zazwyczaj stosowane są krople lub maści, mające w składzie kortykosteroidy. Dzięki temu narośl na białku oka staje się mniej problemowa, a przede wszystkim możesz skutecznie wyeliminować stan zapalny.

Pamiętaj, że pomimo łagodnych objawów i niewielkich zmian nadal kluczowe znaczenie ma leczenie skrzydlika. Brak reakcji może doprowadzić do dalszego rozrostu, a przede wszystkim do wrastania w rogówkę, co znowu powoduje jej bliznowacenie. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może zagrozić utratą wzroku.

Skrzydlik oka – operacja

Zdarza się tak, że narośl na oku jest już tak gruba i duża, że staje się bardzo dokuczliwa, a przede wszystkim wpływa na jakość widzenia. Niekiedy powoduje nawet astygmatyzm. W takim przypadku konieczne jest to, żeby wyciąć skrzydlik oka. Operacja trwa ok. 20 minut, a do jej wykonania wykorzystywany jest mikroskop. Poza tym podawane jest miejscowe znieczulenie w formie kropli do oczu, więc nie musisz się obawiać, bo to całkowicie bezbolesny zabieg. Następnie zakładane są rozpuszczalne szwy, więc nie ma konieczności ich zdejmowania. W trakcie rekonwalescencji zalecane jest stosowanie antybakteryjnej maści, ponieważ przyspiesza gojenie się rany, a do skutecznie chroni przed wystąpieniem zakażenia.

Zazwyczaj rekonwalescencja trwa od 1 do 2 miesięcy. W tym czasie należy powstrzymać się od dużej aktywności fizycznej i szczególnie chronić oczy przed promieniami słonecznymi.

Narośl na białku oka – profilaktyka

Zauważ, że skrzydlik oka u dziecka i dorosłych, choć może być leczony na wiele sposobów, to nie zawsze zapewnia to oczekiwane, a przede wszystkim trwałe efekty. Właśnie z tego powodu już po zakończeniu leczenia przynajmniej raz na 3 miesiące zalecana jest kontrola u okulisty. W ten sposób możliwe będzie sprawdzenie, czy znów pojawiła się narośl na oku. W przypadku, gdy doszło do nawrotu tego problemu, to powinieneś natychmiast zgłosić się do specjalisty.

Przyłącz się do nas

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o promocjach i rabatach

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%