Światłowstręt – czym jest, jakie są jego przyczyny i jak go leczyć?

Światłowstręt – czym jest, jakie są jego przyczyny i jak go leczyć?

29 gru

Nadwrażliwość na światło może być objawem wielu różnych chorób narządu wzroku i nie tylko. Dlatego koniecznie nie ignoruj tego problemu i dowiedz się, jak leczyć światłowstręt oraz poznaj wszystkie przyczyny, przez które w ogóle musimy się z nim borykać.


Światłowstręt – przyczyny, na które warto zwrócić uwagę

Światłowstręt często jest spotykany pod różnymi nazwami – fotofobia lub też nadwrażliwość na światło. Kiedy Twoje oczy stają się wyjątkowo wrażliwe na światło, zaczynają łzawić, piec, a Ty odruchowo je mrużysz lub nawet przymykasz. Zresztą niejednokrotnie podczas nadwrażliwości na światło mamy także problem z bólem głowy czy samych oczu. Jak można się domyślić, taki dyskomfort może znacząco wpłynąć na komfort Twojego życia i codzienne funkcjonowanie. Jeśli występuje ono z powodu nagłej zmiany natężenia światła, to nie należy się niepokoić, bo to normalna sytuacja.

Brunetka, która zakrywa bolące oczy

Przeważnie jednak światłowstręt nie występuje bez przyczyny. Często jest objawem różnych chorób narządu wzroku, takich jak np.:

 • achromatopsja,
 • jaskra,
 • zespół suchego oka,
 • zapalenie rogówki, spojówki, twardówki, tęczówki czy ciała rzęskowego,
 • keratopatia
 • urazy narządu wzroku czy podrażnienie oka spowodowanego pojawieniem się ciała obcego.

Oczywiście nie można zapomnieć także o tym, że nadwrażliwość na światło często występuje w trakcie migreny oraz neuroinfekcji, np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Oprócz tego istnieje kilka innych przyczyn światłowstrętu powiązanych z następującymi chorobami i dolegliwościami:

 • z przeziębieniem i infekcją,
 • z grypą,
 • z zatruciem alkoholem etylowym,
 • ze wścieklizną,
 • z odrą,
 • z niedoborem witaminy B6,
 • z albinizmem.

Do tego, kiedy okulista wykonuje badanie wzroku, to wcześniej bardzo często zakrapia oczy, aby rozszerzyć źrenice, wtedy również możesz odczuwać objawy związane ze światłowstrętem.

Światłowstręt – leczenie, na jakie możesz się zdecydować

Jeśli światłowstręt nie słabnie i coraz bardziej negatywnie wpływa na Twoje życie, to koniecznie nie możesz go bagatelizować. W tym celu udaj się do okulisty, aby przede wszystkim dowiedzieć się, czy problem ten jest związany z Twoim narządem wzroku. Po wykonaniu szczegółowych badań specjalista stwierdzi, gdzie leży źródło problemu.

Najczęściej leczenie światłowstrętu odbywa się za pomocą kropli nawilżających oraz noszenia czarnych okularów z filtrem w słoneczne dni.

Młoda kobieta z zamkniętymi, bolącymi oczami

Jeśli okaże się, że nie wynika to z problemów związanych z oczami, to zostaniesz skierowany na kolejne badania, np. rezonans magnetyczny lub tomografię głowy. Dopiero kiedy okaże się, że nadwrażliwość na światło u Ciebie ma związek z dolegliwościami neurologicznymi bądź też psychicznymi, to konieczne będzie udanie się do konkretnych specjalistów. Przy migrenie zapisywane są leki z grupy tryptanów.

Czasem zdarza się, że na czas leczenia światłowstrętu konieczne jest zrezygnowanie z noszenia soczewek kontaktowych.

Higiena narządu wzroku – jak nie dopuścić do światłowstrętu?

Bardzo często zdarza się, że nadwrażliwość na światło wynika po prostu z niewłaściwego dbania o oczy. Prawdziwą zmorą jest długotrwała praca przed monitorem komputera bez okularów przeznaczonych do ekranów, a później spędzanie wolnego czasu przy smartfonach czy tabletach. Wszystko to powoduje, że zespół suchego oka staje się już coraz powszechniejszy nawet u młodych osób. Jak zatem nie tylko leczyć, ale też zadbać o swoje oczy? Przede wszystkim zatroszcz się o prawidłową higienę narządu wzroku. W słoneczne dni noś okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV, rób częste przerwy podczas pracy przed komputerem, staraj się unikać dymu papierosowego i w miarę możliwości ogranicz wpatrywanie się w ekran telewizora bądź też komputera.

Profilaktyka, dzięki której będziesz mógł nie dopuścić do pojawienia się problemów z nadwrażliwością wzroku to kluczowa sprawa. Mamy nadzieję, że już wkrótce zadbasz o swoje oczy w taki sposób, żeby uniknąć ryzyka wystąpienia chorób narządu wzroku. Bądź bardziej czujny, szanuj swoje oczy oraz reaguj jak najszybciej, idąc do okulisty i wykonując regularne badania wzroku.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%