Syndrom widzenia komputerowego — przyczyny, objawy, diagnozowanie i leczenie

Syndrom widzenia komputerowego — przyczyny, objawy, diagnozowanie i leczenie

27 gru

Długie godziny przed komputerem, smartfonem i innymi urządzeniami elektronicznymi to naprawdę spore obciążenie dla oczu. Dodaj do tego klimatyzowane pomieszczenie, stres oraz sztuczne oświetlenie, a zyskasz warunki, które powodują nie tylko przesuszenie oczu, ale również syndrom widzenia komputerowego. Sprawdź, czym dokładnie jest to schorzenie.

Czym jest syndrom widzenia komputerowego?

Nowe wynalazki, a przede wszystkim bardzo szybki rozwój cyfryzacji ułatwia życie codzienne, ale też przyczynia się do pojawienia się licznych schorzeń. Jednym z nich jest syndrom widzenia komputerowego, czyli z angielskiego Computer Vision Syndrome. Pierwszy raz tego sformułowania użyto już pod koniec XX wieku. Przede wszystkim taki problem pojawia się na skutek wielogodzinnego wpatrywania się w ekran monitora, a także niewłaściwe korzystania z elektronicznych urządzeń. W konsekwencji zaczynasz odczuwać coraz więcej przykrych dolegliwości, które mają wpływ nie tylko na prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, ale również na mniejszy komfort podczas wykonywania codziennych czynności.

Syndrom widzenia komputerowego — przyczyny

Warto zaznaczyć, że same monitory, czy urządzenia elektroniczne nie powodują syndromu widzenia komputerowego. Tak naprawdę kluczowe znaczenie ma niewłaściwa higiena pracy, co w konsekwencji prowadzi do chronicznego zmęczenia oczu. Jeśli Twój organizm wysyła Ci pewne znaki, ale nadal je ignorujesz, to może dojść do większych problemów ze wzrokiem. Dlatego tak ważne jest to, żebyś jeszcze lepiej poznał przyczyny tego schorzenia.

Jakie są najczęstsze przyczyny syndromu widzenia komputerowego?

 • niewłaściwe oświetlenie pomieszczenia podczas pracy przy komputerze,
 • nieodpowiednie natężenie światła,
 • wada wzroku,
 • kąt nachylenia głowy podczas pracy,
 • nieergonomiczne ułożenie ciała w trakcie pracy,
 • refleksy świetlne na ekranie monitora,
 • niedopasowana odległość oczu od monitora lub innego urządzenia elektronicznego.

Specjaliści podkreślają, że na pojawienie się CVS wpływ może mieć nawet wybór niewłaściwego fonta w dokumentach. Dlatego tak ważne jest to, żeby napisy były wyraźne, a do tego miały wygodną grubość. Firma Microsoft zleciła przeprowadzenie eksperyment, który potwierdził tę tezę. Na tej podstawie eksperci ustalili, że najbardziej przyjaznym fontem jest Verdana oraz Arial o wielkości 10-12 px.

Syndrom widzenia komputerowego — objawy

 • Przemęczenie oczu – zazwyczaj już po upływie kilku godzin pojawia się uczucie zmęczenia oczu, a z czasem przeradza się to w problemy w zachowaniu ostrości widzenia, co znowu prowadzi do bólu głowy.
 • Zespół suchego oka – praca lub po prostu korzystanie z urządzeń elektronicznych powoduje rzadsze mruganie, a to przyczynia się do suchości oczu. Właśnie dlatego jednym z objawów syndromu widzenia komputerowego jest zakłócenie gospodarki łzowej, nadmierne wysuszenie i łzawienie oczu. Zespół suchego oka może też powodować uczucie ciała obcego w oku, światłowstręt oraz zjawisko podwójnego widzenia.
 • Zaburzenia widzenia barwnego.
 • Bóle głowy, szyi i barków.
 • Podrażnienie i zaczerwienienie oczu.
 • Progresywne zmiany refrakcji – syndrom widzenia komputerowego może objawiać się pogorszenie widzenia na bliskiej odległości, co jest związane z utratą lub zmniejszeniem akomodacji oka.
 • Pogorszenie wzroku, a także zapalenie spojówek.

Jak uniknąć syndromu widzenia komputerowego?

Wielu ekspertów uznaje, że syndrom widzenia komputerowego to kolejna choroba cywilizacyjna, a dolegliwości związane z tym schorzeniem dotykają od 50 do nawet 90% osób, które regularnie korzystają z urządzeń elektronicznych. Jednocześnie może mieć to dość negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Dlatego kluczowe jest zadbanie o prawidłową higienę w trakcie pracy – odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy, właściwe oświetlenie, regularne kontrole u okulisty, nawilżanie oczu i pomieszczenia, a także stosowanie dodatkowego zabezpieczenia w postaci okularów z powłoką antyrefleksyjną oraz z powłoką BLUE. Gdy tylko zastosujesz się do tych zasad, to możesz naprawdę skutecznie odciążyć swoje oczy. Warto o tym pamiętać już od najmłodszych lat – szczególnie w trakcie nauki lub pracy zdalnej.

Syndrom widzenia komputerowego — leczenie

Odczuwasz już pierwsze objawy syndromu widzenia komputerowego? Zatem w pierwszej kolejności udaj się do specjalisty, aby dokładnie sprawdził Twój wzrok. Następnie rozpocznij leczenie, które pomoże Ci zmniejszyć przykre dolegliwości. Zwróć uwagę na to, że leczenie tego schorzenia zazwyczaj opiera się na zmianie dotychczasowych nawyków. Choć kluczowe znaczenie ma również prowadzenie zdrowego trybu życia. Dowiesz się również jak dbać o oczy przy komputerze. Sprawdź, jakie są najlepsze sposoby radzenia sobie z CVS!

Odwiedź lekarza

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy syndromu widzenia komputerowego, to kluczowe znaczenie ma to, żebyś udał się do lekarza. Okulista sprawdzi stan Twoich oczu, a przede wszystkim zapisze Ci dopasowane krople do oczu. Te „sztuczne łzy” mają działanie nawilżające, a tym samym uśmierzają ból, a do tego likwidują zaczerwienienia.

Nawilżenie oczu

Suchość oczu to jedna z tych dolegliwości, która przeszkadza najmocniej w syndromie widzenia komputerowego. Dlatego stosuj nawilżające krople do oczu – najlepiej te bez konserwantów. Te tzw. sztuczne łzy są szczególnie pomocne, gdy rzadziej mrugasz, co jest nagminne podczas pracy przy komputerze.

Gimnastyka oczu

Krótkie ćwiczenia oczu mogą mieć zbawienny wpływ na kondycję Twoich oczu. Poza tym ich wykonanie nie zajmuje wiele czasu, więc sprawdzą się nawet podczas krótkiej przerwy w pracy. Wówczas możesz ruszać gałkami w górę i dół, robić tzw. ósemki lub okrężne ruchy.

Zdrowy styl życia

Dieta i aktywność fizyczna mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Pamiętaj, że dotyczy to również narządu wzroku. Dlatego koniecznie zadbaj o to, żeby w codziennym pożywieniu znalazły się składniki bogate w witaminę A, C i E, a także cynk, selen oraz magnez. Dla odprężenia oczu stosuj ziołowe kompresy z rumianku lub bławatka. Poza tym zacznij spacerować i rozciągać się, a dzięki temu wyeliminujesz problemy związane z bólem szyi, pleców, czy karku.

Pamiętaj o oświetleniu

Chcesz ograniczyć negatywne skutki, jakie ma syndrom widzenia komputerowego? Leczenie warto rozpocząć od zadbania o odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu. Oczywiście najlepsze jest naturalne światło, ale w biurze, jesienią czy zimą rzadko jest dostęp do zadowalającej ilości promieni. Dlatego dla Twoich oczu najzdrowiej będzie, jeśli oświetlenie znajdzie się z lewej strony komputera. Poza tym nie stawiaj ekranu monitora na tle bardzo skontrastowanych powierzchni. Zminimalizuj również ilość odbić – szczególnie może to być trudne latem lub w błyszczących ekranach.

Ergonomia miejsca pracy

Odpowiedni fotel, właściwe oświetlenie stanowiska pracy, a do tego ekran oddalony od oczu – to tylko podstawowe sposoby, zwiększające ergonomię miejsca pracy. Oprócz tego zadbaj o nawilżenie pomieszczenia i staraj się rzadziej korzystać z klimatyzacji, a do tego często wietrz pokój, gdzie wykonujesz swoje obowiązki. Koniecznie ogranicz też wpatrywanie się w monitor lub smartfon przy zgaszonym świetle – ewentualnie włącz wtedy kontrastowy ekran.

Zakładaj okulary z powłokami chroniącymi oczy

Dobrym sposobem zapobiegania lub leczenia syndromu widzenia komputerowego jest odpowiednia powłoka w okularach korekcyjnych. Szczególnie dobrze sprawdzają się modele z antyrefleksjną warstwą, ponieważ redukują odbicia i odblaski. Poza tym poprawiają kontrast i ograniczają zmęczenie oczu.

Jeśli nie masz wady wzroku, to i tak możesz kupić okulary z mocą zerową, które mają powłokę antyrefleksyjną.

Ciekawym rozwiązaniem jest również powłoka BLUE, ponieważ chroni oczy przed światłem niebieskim – te fale są emitowane przez wiele urządzeń elektronicznych, a do tego mają zły wpływ na wzrok i jakość widzenia.

Przyłącz się do nas

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o promocjach i rabatach

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%