Syndrom widzenia komputerowego — przyczyny, objawy, diagnozowanie i leczenie

Syndrom widzenia komputerowego — przyczyny, objawy, diagnozowanie i leczenie

29 lip

Długie godziny spędzone przed ekranem telewizora, komputera czy telefonu to znak obecnych czasów. Coraz częściej mówi się o negatywnych aspektach takiego trybu życia. W związku z tym zachęca się ludzi do większej aktywności fizycznej.

Jednak trzeba też zająć się swoim wzrokiem, który również może ucierpieć od wpatrywania się w monitory. Gdy do tego dołożymy sztuczne oświetlenie i klimatyzację, powstaje duże ryzyko wystąpienia syndromu widzenia komputerowego, w skrócie CVS (Computer Vision Syndrome). Czym dokładnie jest ta przypadłość, jak sprawdzić, czy na nią cierpisz, a jeśli tak to, co robić w takiej sytuacji?

praca przy komputerze w okularach

Syndrom widzenia komputerowego – co to właściwie jest?

Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się na myśl to przede wszystkim, czym jest CVS? Oficjalnie zostało uznane za zespół dolegliwości lub zmęczenie narządu wzroku spowodowane zbyt długą pracą z monitorem w nieodpowiednich warunkach. Samo patrzenie na wyświetlany obraz czy tekst nie wywoła problemów ze wzrokiem.

Większym niebezpieczeństwem jest złe oświetlenie pomieszczenia lub zbyt mała odległość pomiędzy ekranem a oczami. Należy zadbać także o odpowiednią pozycję do pracy przy komputerze i robić sobie systematyczne, krótkie przerwy.

Osoby zmagające się z wadą wzroku, noszące soczewki kontaktowe są bardziej narażone na syndrom widzenia komputerowego przez szybkie wysychanie oczu.

Objawów CVS jest wiele, najczęstsze to:

  • ból oczu;
  • podrażnienie i zaczerwienienie oczu, występujące po kilku godzinach pracy przed ekranem;
  • przy dalszej ekspozycji zaczynają się problemy z wyraźnym widzeniem i bóle głowy;
  • zespół „suchego oka” prowadzący do światłowstrętu, uczucia swędzenia i pieczenia;
  • w skrajnych przypadkach pojawiają się problemy z odróżnianiem barw, ostrością obrazu w bliskich odległościach;
  • bóle pleców i szyi.

Jeżeli masz takie objawy, to może świadczyć o chorobie oczu, wywołanej przez komputer. Jednak żeby jednoznacznie stwierdzić, co Ci dolega, należy udać się do lekarza okulisty, który wykona niezbędne badania.

odpowiednia postawa przy komputerze

Możesz zapobiegać wystąpieniu syndromu widzenia komputerowego

Jeśli na co dzień pracujesz przy komputerze, nie musisz się martwić, że na 100% będziesz zmagać się z CVS. Istnieją proste sposoby zapobiegania tej przypadłości.

Przede wszystkim, trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, jeżeli nie jest to możliwe, należy nieco zmniejszyć jasność monitora.

Trzeba pamiętać o odpowiedniej pozycji do pracy, czyli podparciu pleców i głowy, żeby odciążyć kręgosłup. Komputer nie powinien znajdować się zbyt blisko oczu.

Warto sprawdzić, czy wyświetlany obraz ma ustawioną najwyższą możliwą rozdzielczość.

Ciekawym rozwiązaniem, dającym ulgę naszym oczom jest zasada 20-20-20. Polega ona na tym, że po 20 minutach pracy, robisz przerwę, podczas której przez 20 sekund patrzysz w punkt oddalony o około 20 stóp, czyli 6 metrów. Wielu okulistów poleca tę metodę jako skuteczną i pomocną.

przerwy sposobem na CVS

Jak leczyć syndrom widzenia komputerowego? Czy istnieje niezawodny sposób?

Oczywiście, jak w przypadku każdej przypadłości najlepiej skonsultować ją z lekarzem specjalistą. Jeśli jesteś osobą narażoną na uciążliwą pracę przy komputerze, regularnie odwiedzaj okulistę.

Ryzyko wystąpienia chorób oczu w takiej sytuacji jest o wiele większe. Regularne stosowanie wyżej wymienionych technik zapobiegania CVS również pomoże w jego zwalczaniu. Warto zastosować też kilka bardziej specjalistycznych rozwiązań.

Okulary korekcyjne z powłoką blue do pracy przy komputerze

Mając wadę wzroku wybieraj okulary do komputera ze specjalną powłoką blue. Jej zadanie to rozproszenie światła niebieskiego, emitowanego przez wszystkie monitory urządzeń elektronicznych. Dzięki temu nasz narząd wzroku przestaje być wystawiony na działanie szkodliwych promieni.

W związku ze zwiększoną ochroną wzroku poprawisz swoją wydajność w pracy. Będziesz w stanie bardziej skupić się na powierzonych zadaniach, gdyż ból oczu i głowy przestanie być uciążliwym problemem.

Okulary do komputera BLUE

Okulary z antyrefleksem

Powłoka antyrefleksyjna to także skuteczna ochrona przed CVS. Odpowiada za neutralizowanie odbicia światła, dzięki czemu nie widzimy zbędnych odblasków i dodatkowych promieni świetlnych. Antyrefleksy zapobiegają efektowi „lustrzanemu”, czyli nasze oczy są lepiej widoczne dla wszystkich wokół.

Dodatkowa powłoka zwiększa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania podczas czyszczenia. Zapobiega szybkiemu męczeniu się oczu, do którego bardzo często dochodzi podczas pracy przed komputerem.

Nawilżające krople do oczu

Skutecznym i prostym sposobem jest stosowanie kropli nawilżających oczy. To świetny produkt w momencie gdy narażamy nasz wzrok na działanie czynników szkodliwych. Jeżeli masz objawy syndromu widzenia komputerowego, warto udać się do okulisty w celu dobrania odpowiednich kropli. W sprzedaży dostępne są ich różne rodzaje i nie każde będą w stanie pomóc Ci z CVS. Zobacz także jak prawidłowo zakraplać oczy.

zapobieganie syndromowi widzenia komputerowego

Światło, pozycja, przerwy – nierozłączne trio w walce z CVS

Syndrom widzenia komputerowego dotyka coraz więcej osób. Powodów tego zjawiska jest wiele, ale jeśli pracujesz przed komputerem, to nie znaczy, że jesteś skazany na walkę z tą dolegliwością. Wystarczy odpowiednio przygotować miejsce, w którym przebywamy, zadbać o odpowiednią postawę, oświetlenie i jakość ekranu.

Przy wadach wzroku najlepiej wybrać szkła okularowe z dodatkowymi powłokami, przeznaczonymi specjalnie do korzystania z komputera. Nie można zapomnieć o przerwach, są one potrzebne nie tylko dla odprężenia i zebrania sił, ale także pomogą naszym oczom. Obecnie istnieją aplikacje na telefony, które ustawiają przypomnienia o regularnych przerwach w pracy. Te wszystkie, proste działania zapewnią Ci niezbędną ochronę przed chorobami, wywołanymi długotrwałym wpatrywaniem się w monitor.

Źródła:

  • J. Kamińska „Obciążenie narządu wzroku podczas pracy z komputerem na stanowiskach o szczególnych wymaganiach percepcyjno-decyzyjnych”, Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka, 2016, nr 9, s.24-27
  • M. Siwak, W. Oronowicz „Charakterystyka Syndromu Widzenia Komputerowego (CVS)” s.132-137
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Syndrom_widzenia_komputerowego

 

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Dlaczego warto kupować okulary w internecie?
06 sierpnia 2017

Dlaczego warto kupować okulary w internecie?

Czytaj dalej
Okulary do komputera – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
04 września 2019

Okulary do komputera – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Czytaj dalej
Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami
09 czerwca 2020

Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami

Czytaj dalej
Badanie wzroku – jak wygląda i ile kosztuje?
24 czerwca 2020

Badanie wzroku – jak wygląda i ile kosztuje?

Czytaj dalej
Zaczerwienione oczy – jak się ich pozbyć?
31 sierpnia 2020

Zaczerwienione oczy – jak się ich pozbyć?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%