Tablice ishihary – test na daltonizm

Tablice ishihary – test na daltonizm

12 kwi

Podczas badań okulistycznych bardzo często wykonywany jest test na daltonizm. W tym celu wykorzystywane są najczęściej tablice ishihary, które dla osób, niemających problemów z rozpoznawaniem kolorów, są naprawdę proste. Dlatego lekarz bardzo szybko dostrzeże pierwsze objawy daltonizmu, gdy zobaczy, że pacjent podczas badania ma problem z odczytaniem liczb, znajdujących się na tablicach. Dowiedz się, czym wyróżniają się testy ishihary i do czego są wykorzystywane.

Tablice dla daltonistów – czym są tablice ishihary?

Test ishihary przeprowadzany jest przez okulistów po to, aby określić, czy pacjent boryka się z daltonizmem. Celem badania jest sprawdzenie, czy u pacjenta następuje prawidłowe rozpoznawanie barw, w szczególności czerwonych oraz zielonych. W ostatnich latach jako pierwsze badanie daltonizmu wykorzystuje się tablice pseudoizochromatyczne, zwane też ishihara. Test został opracowany przez japońskiego okulistę Shinobu Ishihary, który dzięki tablicom mógł skutecznie wytypować rekrutów do wojska, potrafiących odróżniać kolory. Z czasem tego typu testy na kolory rozprzestrzeniły się na całym świecie, sprawiając, że dziś ten rodzaj badania na daltonizm jest powszechnie stosowany przez okulistów, ale też lekarzy medycyny pracy, np. w stosunku do kandydatów na kierowców.

Tablice ishihary test – jak wyglądają tablice?

Tablice do badania daltonizmu, czyli ishihary dostępne w wersji po 36, 24 oraz 14 tablic. To od okulisty, czy innego specjalisty będzie zależało, ile tablic wykorzysta podczas badania daltonizmu.

Każda tablica ma kształt koła, które zostało utworzone z różnej wielkości kółek wypełnionych jednym lub kilkoma kolorami, nieznacznie się od siebie różniącymi. W centralnej części tablicy zostaje ułożona jakaś cyfra przy pomocy plamek w innym kolorze. Głównym zadaniem pacjenta staje się zatem odczytanie, jaka cyfra została ukryta pośród kółek.

Celowo kolory tablic różnią się od siebie, aby możliwe było zdiagnozowanie różnych zaburzeń widzenia barw.

Tablice daltonizm – co pozwala zdiagnozować test barw?

Z jednej strony wykorzystanie tablic sprawia, że stają się one sygnałem alarmowym dla okulisty, czy też dla innego specjalisty, że pacjent ma problemy z odróżnianiem kolorów. Zatem wszystko wskazuje na to, że boryka się z daltonizmem. Jednak to nie wszystko, gdyż tablice pseudoizochromatyczne ishihary są w stanie dostarczyć znacznie więcej wiedzy na temat zaburzenia widzenia pacjenta, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Otóż skutecznie określają rodzaj ślepoty barw. Obecnie wykorzystuje się test na rozróżnianie kolorów do określenia:

  • Protanopii – to wada, która charakteryzuje się tym, że pacjent ma problem z nierozpoznawaniem barwy czerwonej, a także bardzo często występuje u niego również mylenie koloru czerwonego z zielonym;
  • Deuteranopii – w przypadku tej odmiany ślepoty barw sytuacja wygląda odwrotnie, tj. chory nie rozpoznaje koloru zielonego, a często do tego wszystkiego myli ją z barwą czerwoną.

Tablice ishihary – test online

Daltonizm znacznie częściej dotyka mężczyzn – ok. 8% – niż kobiety, gdzie odsetek waha się wokół ok. 0,5%. Dlatego nie można bagatelizować tego problemu. Tym bardziej, że występuje zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Zatem, jeśli tylko zauważysz najmniejsze ryzyko, że ślepota barw mogła dotknąć Ciebie, czy też Twoje dziecko, to nie czekaj i od razu umów się na wizytę do okulisty. 

W oczekiwaniu na wizytę i badanie pod okiem specjalisty możesz wyszukać w wyszukiwarce Google tablice ishihary online. Bez problemu zrobisz wstępne badanie bez wychodzenia z domu na ekranie swojego telefonu, tabletu, czy komputera. Jeśli zobaczysz, że test ishihary online sprawia Ci problem, to koniecznie powiedz później o tym okuliście.

Skąd się bierze daltonizm? Testy

Warto też bliżej przyjrzeć się temu, kto najbardziej jest narażony na daltonizm. Otóż istnieją 3 główne przyczyny występowanie daltonizmu. Po pierwsze daltonizm bywa genetyczny. Tutaj warto przyjrzeć się bliżej temu procesowi. Przeanalizujmy małżeństwo, które spodziewa się dziecka. W przypadku, gdy ojciec tego dziecko boryka się z daltonizmem, a ich dziecko będzie chłopcem, to nie należy raczej obawiać się, że ślepota barw zostanie przekazana genetycznie. Inaczej wygląda to w sytuacji, gdy na daltonizm cierpi matka lub też gdy nawet nieświadomie jest ona nosicielką genu ślepoty barw, to ryzyko, że dziecko będzie chorowało na daltonizm, znacząco się zwiększa. Co ciekawe, gdy w rodzinie matki jest mężczyzna ze ślepotą barw, to również istnieje spore prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało spory problem z rozpoznawaniem kolorów.

Oprócz kwestii genetycznej daltonizm dotyka również osoby, które mają uszkodzone drogi wzrokowe, od siatkówki, aż po korę mózgową.

Innym powodem występowania ślepoty barw bywa także zażywanie różnych leków czy też związków chemicznych.

Test na daltonizm dla dzieci

Tego typu test rozróżniania kolorów z powodzeniem sprawdzi się również dla dzieci. Najważniejsze jest to, aby potrafiło już rozpoznawać cyferki, choć i bez tego możliwe jest skuteczne wykorzystanie tablic. Zazwyczaj dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym pokazuje się zestawy, składające się z maksymalnie 10 tablic ishihary. Tak naprawdę po rozpoznaniu lub wręcz przeciwnie po wyraźnych problemach z odczytaniem cyferek specjalista będzie wiedział, czy konieczny będzie kolejny test na daltonizm oraz bardziej szczegółowe badania.

Tablice ishihary- test na daltonizm podsumowanie

Dziś możesz zrobić test na rozpoznawanie kolorów w Internecie, aby już ze wstępną diagnozą powinieneś pójść do okulisty. Życie z daltonizmem jest możliwe, a niekiedy dostępna jest nawet korekcja, czy leczenie operacyjne. Jednak, aby rozpocząć leczenie, wcześniej potrzebny jest test wzroku kolory, do którego wykorzystuje się m.in. tablice do badania wzroku kolory.

Zobacz także:

Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami
09 czerwca 2020

Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami

Czytaj dalej
Recepta na okulary – ile jest ważna i jak ją czytać?
17 czerwca 2020

Recepta na okulary – ile jest ważna i jak ją czytać?

Czytaj dalej
Choroby oczu — objawy, przyczyny i leczenie
07 lutego 2022

Choroby oczu — objawy, przyczyny i leczenie

Czytaj dalej
Czym jest daltonizm? Czym wyróżnia się to zaburzenie wzroku?
14 lutego 2022

Czym jest daltonizm? Czym wyróżnia się to zaburzenie wzroku?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%