Wytrzeszcz oczu – co to za choroba?

Wytrzeszcz oczu – co to za choroba?

12 kwi

Wytrzeszcz oczu to stan, w którym jedna lub obie gałki oczne są znacznie wysunięte z oczodołu. To najczęściej objaw poważnego schorzenia, który ma wpływ na nie tylko na wygląd, ale i na zdrowie oczu. Właśnie dlatego wymaga jak najszybciej konsultacji z lekarzem i wykonania dalszych badań w celu ustalenia diagnozy. Jak objawia się wytrzeszcz oczu, o czym świadczy i jak go leczyć? Wszystkiego dowiesz się tutaj.

Wytrzeszcz oczu – jak wygląda?

Wytrzeszcz oczu to jeden z objawów, które bardzo łatwo rozpoznać – wystarczy jedno spojrzenie, aby stwierdzić, że coś jest nie tak. ”Wyłupiasta” gałka oczna, czy oczy na wierzchu twarzy to nienaturalny stan, który wiąże się z brakiem wystarczającej ilości miejsca w oczodole.

O wytrzeszczu oczu mowa wtedy, gdy:

 • Jedna lub obie gałki oczne wyglądają, jakby były wysunięte na zewnątrz twarzy – do przodu, w bok, w górę lub w dół.
 • Widoczna jest większa część białka oka, niż zwykle.
 • Powieki nie nachodzą na tęczówkę, lub w skrajnych przypadkach w ogóle nie przykrywają oka.

Wytrzeszcz oczu u dziecka lub dorosłego jest poważnym stanem, który wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Jeśli dziecko ma wytrzeszcz oczu, który pojawił się nagle i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy, należy skierować się na badania do gabinetu okulisty.

Wytrzeszcz oczu oraz wytrzeszcz jednego oka – objawy

Niezależnie od tego, czy wytrzeszcz objął obie gałki oczne, czy tylko jedną – jego objawy są takie same. Zaburza on odpowiednie funkcjonowanie aparatu ochronnego oka – zobacz, jak jest zbudowany i jaką rolę gra w zdrowiu oczu. To właśnie te dokuczliwe skutki uboczne najczęściej skłaniają pacjentów do wizyty u okulisty.

Oto jak objawia się wytrzeszcz oczu:

 • Osłabienie widzenia peryferyjnego, spowodowane przez zmniejszenie ruchomości oka.
 • Światłowstręt – zobacz, o czym jeszcze świadczy nadwrażliwość na światło.
 • Mocno zaczerwienione oczy związane z dużym naciskiem na oko od strony oczodołu.
 • Ból – wytrzeszcz oczu boli ze względu na nacisk, tak samo jak zaczerwienienie.
 • Silne łzawienie – gdy powieki nie mogą się domknąć, oko wysycha, a łzawienie jest naturalnym sposobem na jego wtórne nawilżenie. Zaś przy próbach całkowitego zamknięcia oka, pojawia się drganie powieki.
 • Infekcje oka – długotrwałe przesuszenie oka naraża je na podrażnienia i infekcje. Dlatego też wytrzeszczowi często towarzyszy zapalenie spojówek, opuchlizna czy owrzodzenie rogówki.
 • Coraz gorsze widzenie – w skrajnych przypadkach, długo nieleczony wytrzeszcz oczu może spowodować jaskrę, czyli permanentne uszkodzenie nerwu wzrokowego. Taki stan może doprowadzić nawet do ślepoty.

Wytrzeszcz oczu i wytrzeszcz jednego oka – przyczyny

Od czego bierze się wytrzeszcz jednostronny i obustronny? Może on być objawem wielu schorzeń ogólnoustrojowych, które zaburzają funkcjonowanie narządu wzroku. Dlatego też diagnostyka w tym przypadku następuje we współpracy kilku lekarzy. Oto najpopularniejsze przyczyny niepokojącego objawu, którym jest wytrzeszcz oczu.

Wytrzeszcz oczu a tarczyca

Problemy z tarczycą a wytrzeszcz oczu to dolegliwości, które bardzo często idą w parze. Właśnie dlatego, gdy lekarz zaobserwuje u pacjenta patologicznie wytrzeszczone oczy, jego pierwszym wskazaniem będzie badanie poziomu TSH we krwi. Służy ono do rozpoznania wszelkich zaburzeń, które mogą występować w pracy tarczycy.

Istnieje jedno zaburzenie, na skutek którego powstaje wytrzeszcz oczu – choroba Gravesa-Basedowa. Ma ona podłoże autoimmunologiczne i doprowadza do nadczynności tarczycy. To jedna z najczęstszych diagnoz u pacjentów zmagających się z wytrzeszczem. Jednak w jaki sposób doprowadza ona do wysunięcia gałek ocznych?

Jedną z komplikacji nadmiaru hormonów produkowanych przez tarczycę jest stan zapalny tkanek, które otaczają oko. To powoduje zaś ich opuchliznę – zarówno powiek, jak i mięśni znajdujących się w oczodole. Efektem tego stanu jest zmniejszenie pojemności oczodołu do tego stopnia, że gałki oczne się w nim nie mieszczą i są wypychane na zewnątrz – stąd wytrzeszcz oczu.

Jeśli podejrzewasz u siebie problemy z tarczycą i masz wytrzeszcz oczu, Hashimoto jest kolejną potencjalną przyczyną tego stanu. Zdarza się ona rzadziej, niż choroba Basedowa, aczkolwiek wciąż jest brana pod uwagę przez lekarza endokrynologa w przypadku, gdy występują oczy na wierzchu.

Wytrzeszcz oczu a uraz

Kolejną częstą przyczyną wytrzeszczu oczu jest uraz mechaniczny. Dlaczego tak się dzieje? Mocne uderzenie w głowę lub w okolice oczu może wywołać krwiaka w oczodole, który prowadzi do opuchlizny tkanek otaczających oko, zarówno naokoło, jak i za nim. W tym przypadku, obrzęk oczodołu wypycha oko na zewnątrz, powodując wytrzeszcz.

Kolejnym powiązaniem pomiędzy urazem a wytrzeszczem oczu jest potencjalne uszkodzenie nerwów lub mięśni, które kontrolują oko. To z kolei może doprowadzić do znacznego podwyższenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, które będzie skutkować wysunięciem oka z oczodołu. Zobacz, jak powinno wyglądać zdrowe ciśnienie w oku.

Wytrzeszcz oczu a choroba nowotworowa

Wytrzeszcz może być również objawem poważnej choroby, którą jest nowotwór oka. Istnieje kilka lokalizacji rozwoju raka mogące wpłynąć na zaburzenie pozycji gałki ocznej w oczodole:

 • Nowotwór oczodołu – gdy guz rozwija się w oczodole, wraz z powiększeniem jego rozmiarów oko jest stopniowo wypychane przez niego do przodu.
 • Nowotwór zatok przynosowych – ze względu na małą odległość pomiędzy zatokami a oczami, rak może rozrosnąć się również w tkankach oczodołu.
 • Nowotwór tarczycy – wpływa na dalsze pogłębienie problemu wytrzeszczu oka ze względu na zaburzenie pracy tarczycy. Guz w pewnych przypadkach może również przenieść się do tkanek oka.
 • Chłoniak – to rodzaj nowotworu, który atakuje układ limfatyczny. Czasami zdarza się, że ma wpływ również na tkanki wokół oczu i tym samym powoduje ich wytrzeszcz.

Jak leczyć wytrzeszcz oczu?

Wytrzeszcz oczu nie jest chorobą, a jej objawem – dlatego najważniejszym elementem leczenia jest odpowiednia diagnostyka. Aby stwierdzić dokładną przyczynę wysunięcia oczu, lekarz okulista przeprowadzi szczegółowe badanie ogólnego stanu zdrowia i skieruje na dalsze badania do odpowiednich specjalistów.

Zależnie od diagnozy, leczenie odbywa się we współpracy kilku specjalistów, np. okulisty i endokrynologa, czy okulisty i onkologa. Metody leczenia chorób, które powodują wytrzeszcz oczu, to m.in.:

 • Leki imunosupresyjne
 • Leki przeciwtarczycowe i suplementacja jodem
 • Leki sterydowe
 • Radioterapia

W skrajnych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne – np. usunięcie tarczycy w przypadku choroby Gravesa-Basedowa, usunięcie guza czy chirurgiczne zmniejszenie szpary powiekowej. Decyzja o sposobie leczenia jest zawsze podejmowana przez lekarza prowadzącego, który dopasowuje go indywidualnie do każdego przypadku.

W toku leczenia niezwykle ważne jest również łagodzenie objawów wytrzeszczu oczu, czyli:

 • Regularne nawilżanie oczu – aby zadbać o optymalny poziom nawilżenia i zapobiegnięcie infekcjom konieczne jest częste zakraplanie oczu produktem bez konserwantów, takim jak EyeLove Dry Eye Drops.
 • Ochrona oczu przed słońcem – wytrzeszcz oczu sprawia, że są one szczególnie wrażliwe na światło. Dlatego też na czas leczenia powinieneś chronić je za pomocą odpowiednich okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV400.
 • Leczenie infekcji, jeśli dojdzie np. do zapalenia spojówek. W tym przypadku konieczne będzie używanie leków z antybiotykami czy kortykosteroidami przypisanych przez lekarza.

 

Bibliografia:
Shamus Butt, Bhupendra C. Patel, Exophthalmos, 2023
Yvette Brazier, Medical News Today, Everything you need to know about exophthalmos, 2017
Anna Marie Hulis, Exophthalmos (Bulging Eyes): Causes & Treatment, 2022
Tom Mangan, All About Vision, Exophthalmos (bulging eyes), 2021
John P. Cunha, Causes of Bulging Eyes (Exophthalmos), 2021

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%