Wytrzeszcz oczu – co to za choroba?

Wytrzeszcz oczu – co to za choroba?

12 kwi

Wytrzeszcz oczu to stan, w którym jedna lub obie gałki oczne są znacznie wysunięte z oczodołu. To najczęściej objaw poważnego schorzenia, który ma wpływ na nie tylko na wygląd, ale i na zdrowie oczu. Właśnie dlatego wymaga jak najszybciej konsultacji z lekarzem i wykonania dalszych badań w celu ustalenia diagnozy. Jak objawia się wytrzeszcz oczu, o czym świadczy i jak go leczyć? Wszystkiego dowiesz się tutaj.

Wytrzeszcz oczu – jak wygląda?

Wytrzeszcz oczu to jeden z objawów, które bardzo łatwo rozpoznać – wystarczy jedno spojrzenie, aby stwierdzić, że coś jest nie tak. ”Wyłupiasta” gałka oczna, czy oczy na wierzchu twarzy to nienaturalny stan, który wiąże się z brakiem wystarczającej ilości miejsca w oczodole.

O wytrzeszczu oczu mowa wtedy, gdy:

  • Jedna lub obie gałki oczne wyglądają, jakby były wysunięte na zewnątrz twarzy – do przodu, w bok, w górę lub w dół.
  • Widoczna jest większa część białka oka, niż zwykle.
  • Powieki nie nachodzą na tęczówkę, lub w skrajnych przypadkach w ogóle nie przykrywają oka.

Wytrzeszcz oczu u dziecka lub dorosłego jest poważnym stanem, który wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Jeśli dziecko ma wytrzeszcz oczu, który pojawił się nagle i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy, należy skierować się na badania do gabinetu okulisty.

Wytrzeszcz oczu oraz wytrzeszcz jednego oka – objawy

Niezależnie od tego, czy wytrzeszcz objął obie gałki oczne, czy tylko jedną – jego objawy są takie same. Zaburza on odpowiednie funkcjonowanie aparatu ochronnego oka – zobacz, jak jest zbudowany i jaką rolę gra w zdrowiu oczu. To właśnie te dokuczliwe skutki uboczne najczęściej skłaniają pacjentów do wizyty u okulisty.

Oto jak objawia się wytrzeszcz oczu:

  • Osłabienie widzenia peryferyjnego, spowodowane przez zmniejszenie ruchomości oka.
  • Światłowstręt – zobacz, o czym jeszcze świadczy nadwrażliwość na światło.
  • Mocno zaczerwienione oczy związane z dużym naciskiem na oko od strony oczodołu.
  • Ból – wytrzeszcz oczu boli ze względu na nacisk, tak samo jak zaczerwienienie.
  • Silne łzawienie – gdy powieki nie mogą się domknąć, oko wysycha, a łzawienie jest naturalnym sposobem na jego wtórne nawilżenie. Zaś przy próbach całkowitego zamknięcia oka, pojawia się drganie powieki.
  • Infekcje oka – długotrwałe przesuszenie oka naraża je na podrażnienia i infekcje. Dlatego też wytrzeszczowi często towarzyszy zapalenie spojówek, opuchlizna czy owrzodzenie rogówki.
  • Coraz gorsze widzenie – w skrajnych przypadkach, długo nieleczony wytrzeszcz oczu może spowodować jaskrę, czyli permanentne uszkodzenie nerwu wzrokowego. Taki stan może doprowadzić nawet do ślepoty.

Wytrzeszcz oczu i wytrzeszcz jednego oka – przyczyny

Od czego bierze się wytrzeszcz jednostronny i obustronny? Może on być objawem wielu schorzeń ogólnoustrojowych, które zaburzają funkcjonowanie narządu wzroku. Dlatego też diagnostyka w tym przypadku następuje we współpracy kilku lekarzy. Oto najpopularniejsze przyczyny niepokojącego objawu, którym jest wytrzeszcz oczu.

Wytrzeszcz oczu a tarczyca

Problemy z tarczycą a wytrzeszcz oczu to dolegliwości, które bardzo często idą w parze. Właśnie dlatego, gdy lekarz zaobserwuje u pacjenta patologicznie wytrzeszczone oczy, jego pierwszym wskazaniem będzie badanie poziomu TSH we krwi. Służy ono do rozpoznania wszelkich zaburzeń, które mogą występować w pracy tarczycy.

Istnieje jedno zaburzenie, na skutek którego powstaje wytrzeszcz oczu – choroba Gravesa-Basedowa. Ma ona podłoże autoimmunologiczne i doprowadza do nadczynności tarczycy. To jedna z najczęstszych diagnoz u pacjentów zmagających się z wytrzeszczem. Jednak w jaki sposób doprowadza ona do wysunięcia gałek ocznych?

Jedną z komplikacji nadmiaru hormonów produkowanych przez tarczycę jest stan zapalny tkanek, które otaczają oko. To powoduje zaś ich opuchliznę – zarówno powiek, jak i mięśni znajdujących się w oczodole. Efektem tego stanu jest zmniejszenie pojemności oczodołu do tego stopnia, że gałki oczne się w nim nie mieszczą i są wypychane na zewnątrz – stąd wytrzeszcz oczu.

Jeśli podejrzewasz u siebie problemy z tarczycą i masz wytrzeszcz oczu, Hashimoto jest kolejną potencjalną przyczyną tego stanu. Zdarza się ona rzadziej, niż choroba Basedowa, aczkolwiek wciąż jest brana pod uwagę przez lekarza endokrynologa w przypadku, gdy występują oczy na wierzchu.

Wytrzeszcz oczu a uraz

Kolejną częstą przyczyną wytrzeszczu oczu jest uraz mechaniczny. Dlaczego tak się dzieje? Mocne uderzenie w głowę lub w okolice oczu może wywołać krwiaka w oczodole, który prowadzi do opuchlizny tkanek otaczających oko, zarówno naokoło, jak i za nim. W ten sposób dochodzi do zapalena oczodołu. W tym przypadku, obrzęk oczodołu wypycha oko na zewnątrz, powodując wytrzeszcz.

Kolejnym powiązaniem pomiędzy urazem a wytrzeszczem oczu jest potencjalne uszkodzenie nerwów lub mięśni, które kontrolują oko. To z kolei może doprowadzić do znacznego podwyższenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, które będzie skutkować wysunięciem oka z oczodołu. Zobacz, jak powinno wyglądać zdrowe ciśnienie w oku.

Wytrzeszcz oczu a choroba nowotworowa

Wytrzeszcz może być również objawem poważnej choroby, którą jest nowotwór oka. Istnieje kilka lokalizacji rozwoju raka mogące wpłynąć na zaburzenie pozycji gałki ocznej w oczodole:

  • Nowotwór oczodołu – gdy guz rozwija się w oczodole, wraz z powiększeniem jego rozmiarów oko jest stopniowo wypychane przez niego do przodu.
  • Nowotwór zatok przynosowych – ze względu na małą odległość pomiędzy zatokami a oczami, rak może rozrosnąć się również w tkankach oczodołu.
  • Nowotwór tarczycy – wpływa na dalsze pogłębienie problemu wytrzeszczu oka ze względu na zaburzenie pracy tarczycy. Guz w pewnych przypadkach może również przenieść się do tkanek oka.
  • Chłoniak – to rodzaj nowotworu, który atakuje układ limfatyczny. Czasami zdarza się, że ma wpływ również na tkanki wokół oczu i tym samym powoduje ich wytrzeszcz.

Jak leczyć wytrzeszcz oczu?

Wytrzeszcz oczu nie jest chorobą, a jej objawem – dlatego najważniejszym elementem leczenia jest odpowiednia diagnostyka. Aby stwierdzić dokładną przyczynę wysunięcia oczu, lekarz okulista przeprowadzi szczegółowe badanie ogólnego stanu zdrowia i skieruje na dalsze badania do odpowiednich specjalistów.

Zależnie od diagnozy, leczenie odbywa się we współpracy kilku specjalistów, np. okulisty i endokrynologa, czy okulisty i onkologa. Metody leczenia chorób, które powodują wytrzeszcz oczu, to m.in.:

  • Leki imunosupresyjne
  • Leki przeciwtarczycowe i suplementacja jodem
  • Leki sterydowe
  • Radioterapia

W skrajnych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne – np. usunięcie tarczycy w przypadku choroby Gravesa-Basedowa, usunięcie guza czy chirurgiczne zmniejszenie szpary powiekowej. Decyzja o sposobie leczenia jest zawsze podejmowana przez lekarza prowadzącego, który dopasowuje go indywidualnie do każdego przypadku.

W toku leczenia niezwykle ważne jest również łagodzenie objawów wytrzeszczu oczu, czyli:

  • Regularne nawilżanie oczu – aby zadbać o optymalny poziom nawilżenia i zapobiegnięcie infekcjom konieczne jest częste zakraplanie oczu produktem bez konserwantów, takim jak EyeLove Dry Eye Drops.
  • Ochrona oczu przed słońcem – wytrzeszcz oczu sprawia, że są one szczególnie wrażliwe na światło. Dlatego też na czas leczenia powinieneś chronić je za pomocą odpowiednich okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV400.
  • Leczenie infekcji, jeśli dojdzie np. do zapalenia spojówek. W tym przypadku konieczne będzie używanie leków z antybiotykami czy kortykosteroidami przypisanych przez lekarza.

 

Bibliografia:
Shamus Butt, Bhupendra C. Patel, Exophthalmos, 2023
Yvette Brazier, Medical News Today, Everything you need to know about exophthalmos, 2017
Anna Marie Hulis, Exophthalmos (Bulging Eyes): Causes & Treatment, 2022
Tom Mangan, All About Vision, Exophthalmos (bulging eyes), 2021
John P. Cunha, Causes of Bulging Eyes (Exophthalmos), 2021

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%