Zaćma wtórna – na czym polega?

Zaćma wtórna – na czym polega?

21 mar

Zaćma wtórna jest jednym z możliwych powikłań, które powstają po operacji zaćmy. Czy zaćma wtórna różni się od pierwotnej choroby? Jak wygląda jej leczenie? Sprawdziliśmy to!

Zaćma wtórna – co to jest?

Aby zrozumieć czym jest zaćma wtórna, należy wyjaśnić problem od początku. A początkiem jest dość powszechna u seniorów zaćma, czyli zmętnienie soczewki. To schorzenie, nazywane także kataraktą, postępuje powoli i dużą rolę odgrywa w nim proces starzenia się organizmu. Zdrowa soczewka oka ludzkiego jest przejrzysta, dzięki czemu umożliwia wyraźne widzenie. Wraz z wiekiem, a także z powodu działania czynników zewnętrznych, soczewka traci swą transparentność. Dla pacjenta oznacza to stopniowe zamglenie obrazu i gorszą jakość widzenia. Lekarze dzielą schorzenie na kilka specyficznych rodzajów. Porównaj to z objawami zaćmy jądrowej.

Operacja usunięcia zaćmy to prosty zabieg, który polega na usunięciu zmętniałej soczewki z torebki oka i zastąpieniu jej soczewką sztuczną. Ta krótka procedura zwykle rozwiązuje problem. Jednak u niewielkiej części pacjentów (około 20-30%) po pewnym czasie następuje nawrót objawów. Jak to możliwe, skoro soczewka została usunięta?

Zaćma wtórna dotyczy pozostawionej w oku torebki tylnej – struktury, w której umieszcza się sztuczną soczewkę. W wyniku proliferacji komórek nabłonkowych torebka może ulec zmętnieniu. Określenie zaćmy wtórnej jest więc mylące, sugeruje bowiem powrót tego samego problemu. Ale nie jest to prawdą, ponieważ zaćma wtórna dotyczy innej części oka.

Co zwiększa ryzyko zaćmy wtórnej?

Zaćma wtórna jest częściej spotykana u osób krótkowzrocznych oraz z wadami siatkówki. Wpływ na nawrót problemów z widzeniem mogą mieć mechaniczne urazy oka oraz stany zapalne, takie jak zapalenie rogówki i zapalenie spojówek.
Większe ryzyko pojawienia się zaćmy wtórnej dotyczy osób, które zmagają się z innymi chorobami metabolicznymi. Należą do nich:

  • cukrzyca
  • niedoczynność przytarczyc
  • atopowe zapalenie skóry

Zaćma wtórna

Leczenie zaćmy wtórnej

Na leczenie zaćmy wtórnej nie mają wpływu ani okulary korekcyjne, ani lekarstwa w jakiejkolwiek postaci. Zmętnienia struktur oka nie da się cofnąć. Jednak nie jest to powód do zmartwienia, ponieważ zarówno w ramach NFZ, jak i w zakresie prywatnych usług medycznych, jest dostępny zabieg kapsulotomii.

Leczenie zaćmy wtórnej za pomocą kapsulotomii jest bezpieczne i nieskomplikowane. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i tego samego dnia pacjent wraca do domu. Usunięcie zaćmy wtórnej polega na laserowym nacięciu zmętniałej torebki. Kilkuminutowa procedura, wykonywana w znieczuleniu miejscowym, likwiduje przeszkody utrudniające widzenie.

Dowiedz się także >> czym jest choroba Bensona

Skutki uboczne leczenia zaćmy wtórnej

Po zabiegu leczącym zaćmę wtórną, wzrok pacjenta w ciągu kilku tygodni wraca do sprawności. Przez okres rekonwalescencji należy jedynie unikać wysiłku i zakraplać oczy środkiem przeciwzapalnym.

Zobacz także >> 6 zasad prawidłowego zakraplania oczu

Zdarza się, że przez pewien czas po zabiegu pacjent doświadcza efektu halo. Jest to niegroźne zaburzenie w postrzeganiu wrażeń świetlnych. Mija samoistnie po kilku tygodniach.

 


Bibliografia:

  1. NIH-Funded Scientists Home in on Molecular Causes of Secondary Cataract (dostęp: 21.03.2023).
  2. K. Brasse, Floaters after YAG laser treatment of secondary Cataract, Ophtomaloge 2021 Dec. 118(12) (dostęp: 21.03.2023).
  3. B. Boswell, A. Korol, J. West-Mays, L. Musil, Dual function of TGFβ in lens epithelial cell fate: implications for secondary Cataract, Molecular biology of the cell 2017 Apr 1:28(7): 907-921 (dostęp: 21.03.2023).
  4. D. Bronicki, M. Miller, W. Dyda, K. Kołacz, N. Błocki, M. Rękas; Pseudosoczewkowość po operacji zaćmy nie musi ograniczać. Soczewka trójogniskowa jako rozwiązanie problemu starczowzroczności; OphthaTherapy, nr 4 (8), s. 286-291, 2015 (dostęp: 21.03.2023).
  5. I. Grabska-Liberek, D. Derlacka, A. Skowyra, Nowoczesne metody leczenia zaćmy, Postępy Nauk Medycznych, 12/2013.

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Jakie oprawki okularów do siwych włosów? 12 modnych propozycji
09 lutego 2023

Jakie oprawki okularów do siwych włosów? 12 modnych propozycji

Czytaj dalej
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) – kompendium wiedzy
23 lutego 2023

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) – kompendium wiedzy

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%