Zaparowane okulary i maseczka - jak sobie z tym poradzić?

Zaparowane okulary i maseczka - jak sobie z tym poradzić?

23 kwi

Nieco ponad miesiąc temu nikt z nas nie pomyślałby pewnie, że na dobre będziemy musieli „zaprzyjaźnić się” z maseczkami ochronnymi. Nikomu z nas z pewnością nie jest z tym łatwo, ale okularnikom podwójnie, gdyż za każdym razem, kiedy wydychają powietrze, okulary parują. W internecie krąży na ten temat wiele informacji, internauci dzielą się swoimi domowymi sposobami, jednak mniej trafione pomysły mogą sprawić, że szkła w okularach zostaną porysowane i zniszczone. Co zrobić, żeby w maseczce nie parowały okulary?

 

Kobieta w maseczce ochronnej i w zaparowanych okularach korekcyjnych

Dlaczego okulary korekcyjne parują?

Temat zachodzących mgłą szkieł jest szczególnie znany w okresie jesienno-zimowym, gdy zmiana temperatury podczas wchodzenia z zimnego do ciepłego pomieszczenia ogranicza nasze widzenie. Wiele osób zdaje się być już z tym pogodzonych, jednak co innego, gdy szkła w okularach parują od czasu do czasu, a co innego gdy dzieje się to przy każdym wydechu, kiedy mamy na sobie maseczkę ochronną.

Okulary korekcyjne parują, gdy ciepłe powietrze zetknie się z zimną powierzchnią soczewek okularowych. Ma to miejsce m.in. zimą – kiedy zmienia się temperatura otoczenia – lub właśnie teraz, gdy wydychane powietrze styka się z naszymi okularami przez noszoną maseczkę ochronną.

Maseczka i zaparowane szkła w okularach – domowe sposoby

Jak zmniejszyć parowanie szkieł w okularach? Jak w przypadku wielu problemów życia codziennego, na ten również znajdziemy w internecie bardziej lub mniej przydatne porady, np. wyczyszczenie soczewek okularowych pianką do golenia, pastą do zębów czy szamponem. Pośród wielu metod jest też umieszczenie na nosie pod maseczką cienkiej bibułki lub papierowej chusteczki, które pochłoną chociaż część wilgoci, mogącej osiąść na szkłach. Wielu radzi, aby wyposażyć się w maseczkę z drucikiem, pozwalającym na dopasowanie jej do nosa, by zminimalizować odstawanie materiału od twarzy, a przy okazji parowanie okularów.

Część internetowych „ekspertów” po prostu zaleca zdjęcie okularów na czas noszenia maseczki, ale co w przypadku, gdy mamy większą wadę wzroku i może to wpłynąć na nasze bezpieczeństwo, np. na drodze? Wiele z powyższych metod zwyczajnie nie działa lub naraża nasze szkła w okularach na uszkodzenia lub zadrapania, a tego nie chcemy.

Maseczki ochronne

Najlepszym domowym sposobem na zaparowane okulary jest mycie szkieł wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Te środki utworzą na powierzchni soczewek okularowych tzw. powłokę hydrofobową, która zminimalizuje parowanie, ale nie ograniczy go zupełnie.

Specjalne środki czyszczące na parujące szkła w okularach

Na rynku optycznym obecnie są dostępne specjalistyczne środki czyszczące. Pozwalają one na bezpieczne i skuteczne zmniejszenie parowania soczewek okularowych, dzięki stworzeniu na nich tymczasowej powłoki hydrofobowej. Takie sposoby są zalecane przez specjalistów oczu z uwagi na ich dobry wpływ na szkła. Środki czyszczące wystarczy stosować co kilka dni, by skutecznie zminimalizować powstawanie efektu mgły na soczewkach okularowych.

Zainwestuj w soczewki okularowe z lepszą powłoką

W naszej ofercie masz również możliwość zakupu okularów korekcyjnych z soczewkami okularowymi ze specjalnymi powłokami. O ile antyrefleks czy dodatkowe utwardzenie stało się dość popularne wśród użytkowników okularów, to o powłoce hydrofobowej czy oleofobowej nie każdy wie. Sprawiają one, że powierzchnia soczewki jest pokryta dodatkową, bardzo gładką powierzchnią, ułatwiającą spływanie z niej wody, przez co efekt zaparowania trwa krócej. W ofercie sklepu wOkularach.pl znajdziesz zarówno soczewki okularowe ekonomiczne wyposażone w dodatkowe powłoki, jak i soczewki Hoya, dzięki czemu każdy może znaleźć dla siebie najbardziej optymalną opcję.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%