Jak czytać receptę okularową?

Jeśli byłeś choć raz u lekarza okulisty bądź optyka, z pewnością otrzymałeś receptę okularową. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać nieczytelna, szczególnie, gdy wypisana jest odręcznie, to warto wiedzieć, jakie informacje znajdują się na recepcie i co oznaczają.

Na recepcie okularowej można znaleźć kilka podstawowych informacji na temat swojej wady wzroku.

 

 

 

DAL (do dali) i BLIŻ (do bliży)

Określenia te oznaczają przeznaczenie okularów. Do dali to okulary noszone na co dzień, natomiast okulary do bliży korygują wadę wzroku, która pogorszyła się w związku ze starczowzrocznością (zwykle po 45. roku życia) i ma za zadanie korygować wzroku na bliskie odległości, na przykład do czytania.

 

 

SFERA (moc)

Definicja mówi, że jej wartość równa się odwrotności ogniskowej soczewki wyrażonej w metrach. Inaczej mówiąc w tych polach znajdują się wartości związane z dalekowzrocznością oraz z krótkowzrocznością. Jeżeli po badaniu specjalista poda wartość z minusem, to będzie oznaczało, że występuje problem z krótkowzrocznością. Natomiast, gdy wartość będzie zawierała plus, to wadą wzroku jest dalekowzroczność.

OP - oko prawe
OL - oko lewe

 

 

 

CYLINDER

Jeżeli oko będzie miało zaburzoną symetrię obrotową, czyli soczewka lub też rogówka będzie nierównomiernie zakrzywiona, wystepuje astygmatyzm. Cylinder pozwala skorygować tę wadę. Wartości ujemne lub dodatnie podane w rubryce cylinder z powodzeniem pomogą skorygować astygmatyzm.

 

 

 

OŚ (ax)

Wartości zapisane w kolumnie oś związane z prawidłowym osadzeniem szkła w oprawie okularowej są konieczne, aby korygować astygmatyzm. Mogą one przybierać wartości od 0 do 180 stopni.

 

 

 

PD (odległość źrenic)

Informacja dotycząca odległości źrenic jest konieczna do realizacji okularów w pełni dopasowanych do indywidualnych potrzeb każdego klienta. PD oznaczone może być dwoma wartościami (dla każdego oka osobno), jest to bardziej dokładny pomiar. Czasami specjaliści podają na recepcie jedną wartość, sumaryczną odległości obojga źrenić.

 

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów marek SENJA i SIYU, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%