Jak czytać receptę okularową?

jak czytać receptę?

Jeśli byłeś choć raz u lekarza okulisty bądź optyka, z pewnością otrzymałeś receptę okularową. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać nieczytelna, szczególnie, gdy wypisana jest odręcznie, to warto wiedzieć, jakie informacje znajdują się na recepcie i co oznaczają.

Na recepcie okularowej można znaleźć kilka podstawowych informacji na temat swojej wady wzroku.

moc i dal na recepcie okularowej

 

 

 

DAL (do dali) i BLIŻ (do bliży)

Określenia te oznaczają przeznaczenie okularów. Do dali to okulary noszone na co dzień, natomiast okulary do bliży korygują wadę wzroku, która pogorszyła się w związku ze starczowzrocznością (zwykle po 45. roku życia) i ma za zadanie korygować wzroku na bliskie odległości, na przykład do czytania.

moc, sfera na recepcie okularowej

 

 

SFERA (moc)

Definicja mówi, że jej wartość równa się odwrotności ogniskowej soczewki wyrażonej w metrach. Inaczej mówiąc w tych polach znajdują się wartości związane z dalekowzrocznością oraz z krótkowzrocznością. Jeżeli po badaniu specjalista poda wartość z minusem, to będzie oznaczało, że występuje problem z krótkowzrocznością. Natomiast, gdy wartość będzie zawierała plus, to wadą wzroku jest dalekowzroczność.

OP - oko prawe
OL - oko lewe

cylinder na recepcie okularowej

 

 

 

CYLINDER

Jeżeli oko będzie miało zaburzoną symetrię obrotową, czyli soczewka lub też rogówka będzie nierównomiernie zakrzywiona, wystepuje astygmatyzm. Cylinder pozwala skorygować tę wadę. Wartości ujemne lub dodatnie podane w rubryce cylinder z powodzeniem pomogą skorygować astygmatyzm.

oś, ax na recepcie okularowej

 

 

 

OŚ (ax)

Wartości zapisane w kolumnie oś związane z prawidłowym osadzeniem szkła w oprawie okularowej są konieczne, aby korygować astygmatyzm. Mogą one przybierać wartości od 0 do 180 stopni.

pd, odległość źrenic

 

 

 

PD (odległość źrenic)

Informacja dotycząca odległości źrenic jest konieczna do realizacji okularów w pełni dopasowanych do indywidualnych potrzeb każdego klienta. PD oznaczone może być dwoma wartościami (dla każdego oka osobno), jest to bardziej dokładny pomiar. Czasami specjaliści podają na recepcie jedną wartość, sumaryczną odległości obojga źrenić.

addycja na recepcieAddycja (tylko przy okularach progresywnych)

Osoby, u których stwierdzono prezbiopię, czyli tzw. starczowzroczność, do dobrego widzenia potrzebują oprócz parametrów takich jak moc czy pd, również addycję. Jest ona dodatkiem do mocy. Obliczamy ją jako różnicę między korekcją do dali a do bliży. To pozwala na poprawną korekcję prezbiopii. Może na recepcie zdarzyć się, że będzie podana jedna wartość addycji na recepcie. Wtedy dotyczy ona obu oczu i jest ona taka sama.

Addycja jest na każdym oku. To różnica między mocą do dali a do bliży. W 99% przypadków na OP i OL jest ta sama addycja, ale czasami może się zdarzyć, że na OP i OL może być różna addycja. Jeżeli na OP i OL jest taka sama addycja, to najczęściej się zapisuje na recepcie tylko np. add 2,00 - ale ten parametr dotyczy zarówno prawego, jak i lewego oka.

 

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%