Dofinansowanie do okularów w 2024 roku – na jaką dopłatę możesz liczyć?

Dofinansowanie do okularów w 2024 roku – na jaką dopłatę możesz liczyć?

22 cze

Dofinansowanie do okularów to temat, który interesuje coraz większą liczbę pracowników, ale też po prostu osoby, które mają problemy ze wzrokiem i potrzebują okularów, aby widzieć wyraźniej. Już teraz dowiedz się, na jaką refundację możesz liczyć w 2024 roku.

Interesuje Cię temat dofinansowania do okularów od pracodawcy? Polecamy w pierwszej kolejności zapytać, jak wygląda ten temat w Twojej firmie (zapytaj dział kadr lub bezpośrednio Twojego szefa). Wtedy możesz bez obaw dokonać u nas zakupu, w komentarzu dodając jaki dopisek potrzebujesz na fakturze.

Masz jeszcze jakieś pytania? Skontaktuj się z nami.

Sprawdź nasze propozycje okularów korekcyjnych

Zwrot za okulary dla pracownika 2024

Każdy pracodawca jest zobowiązany do tego, aby zapewnić swojemu pracownikowi okulary, kiedy ten przynajmniej połowę obowiązków wykonuje przed monitorem ekranowym. Jednak tylko wtedy, gdy podczas profilaktycznych badań specjalista stwierdził, że konieczne jest to, żeby pracownik nosił okulary do komputera. Oto kilka istotnych kwestii, na które musisz zwrócić uwagę, aby otrzymać pieniądze za zakup okularów.

Dopłata do okularów przez pracodawcę – warunki

  1. Upewnij się, że podczas okresowych badań pracowniczych zanotowano, że potrzebujesz okularów w pracy.
  2. Dowiedz się od swojego pracodawcy, jakie są wewnętrzne wytyczne firmy w sprawie dofinansowania do okularów dla pracownika.
  3. Wybierz w naszym sklepie okulary wraz ze szkłami korekcyjnymi, a podczas finalizacji zamówienia, dodaj komentarz, w którym określisz, jaki dokładnie dopisek potrzebujesz na fakturze.
  4. Opłać zamówienie.
  5. Resztę zostaw nam.

   Zobacz ofertę okularów korekcyjnych   

Zaświadczenie lekarskie

Pierwszym warunkiem, który musisz spełnić, jest otrzymanie zaświadczenia od lekarza o potrzebie noszenia okularów. Wydawane jest ono przez okulistę, ale jedynie podczas okresowych badań. Oznacza to, że według ustawy pracodawca nie jest zobowiązany do tego, żeby zrefundować okulary, gdy pracownik uda się na prywatną wizytę i wtedy otrzyma takie zaświadczenie. Warto zwrócić uwagę także na to, że gdy wzrok pracownika drastycznie się pogarsza, a okresowe badania są dość odległe, to można ubiegać się o dodatkowe badanie okresowe.

Faktura

Dofinansowanie okularów przez pracodawcę polega na tym, że musisz sam lub sama zakupić okulary – soczewki okularowe i oprawki, a następnie zabrać za nie fakturę. Dopiero później możesz starać się o otrzymanie zwrotu pieniędzy za okulary. Alternatywą jest rachunek, który potwierdzi Twój zakup. Najważniejsze jest to, aby na dokumencie znalazły się dane osobowe – imię oraz nazwisko osoby, która chce otrzymać zwrot za okulary. Czasem zdarza się również, że na fakturze, oprócz danych osobowych, musi wprost znaleźć się informacja o tym, że są to okulary dla pracownika, lub do pracy przy komputerze.

U nas otrzymasz fakturę z dopiskiem jakiego potrzebujesz do zwrotu pieniędzy za okulary, wystarczy, że napiszesz w komentarzu do zamówienia dokładnie to, czego Twój pracowdawca wymaga w opisie faktury.

Dofinansowanie do okularów

Dofinansowanie do okularów w pracy – na jaki zwrot możesz liczyć w 2024?

Popularną opcją jest pełne refundowanie okularów przez pracodawcę. Jednak ze względu na to, że konkretna kwota czy nawet procent nie zostały zapisane w przepisach, to wiele będzie zależało po prostu od zasad, panujących w danej firmie. Warto zatem zapytać pracowników z dłuższym stażem o tym, jak wygląda refundacja okularów, przeczytać w regulaminie firmy czy zwrócić się bezpośrednio do przełożonego z pytaniem. Wtedy będziesz miał jasną sytuację. Może się okazać, że dofinansowanie nie będzie pełne, a jedynie do jakiejś maksymalnej kwoty. Często jednak może zdarzyć się taka sytuacja, że wybrane przez Ciebie okulary w całości będą mieścić się w kwocie refundowanej przez pracodawcę, a to oznacza, że okulary będziesz miał lub miała za darmo. Masz dwie opcje – wnioskować o wyjątkowy zwrot całych kosztów lub też od razu przygotować się na to, że pozostałą część kwoty, trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Zazwyczaj można spotkać się z sytuacją, kiedy pracodawcy sprawdzają, ile aktualnie kosztują bardzo podstawowe okulary i właśnie takie modele całkowicie refundują. Dowiedz się też, czy w przepisach wewnętrznych firmy została zawarta informacja o tym, jak często można starać się o dofinansowanie. Często stosuje się zasadę mówiącą, że dopłata do okularów możliwa jest co 2-3 lata.

Dofinansowanie do oprawek korekcyjnych

Refundacja NFZ okularów 2024

Innym rodzajem dofinansowania do okularów w 2024 roku jest skorzystanie z pomocy Narodowego Funduszu Zdrowia. Ten rodzaj refundacji dotyczy nie tylko osób, które pracują przed monitorami, co sprawia, że więcej osób może skorzystać z tej opcji. Jednak nie da się ukryć, że w większości przypadków zwrot jest znacznie mniejszy, niż ten, który uzyskasz od pracodawcy. W dodatku refundacji podlegają tylko szkła. Jednak resztę kosztów możesz pokryć z innych funduszy np. MOPS. Zwróć tylko uwagę na to, że okulary możesz zakupić tylko w wybranych salonach optycznych.

Dopłata do okularów z NFZ – jak dostać zwrot za okulary?

  1. Idź do okulisty NFZ – pierwszym warunkiem jest skierowanie się do okulisty, pracującego na NFZ. Jeśli uzna on, że Twoja wada wzroku wymaga noszenia szkieł, to otrzymasz receptę na okulary, dzięki której będziesz mógł zdobyć refundację. Wizyty prywatne u specjalistów, którzy nie podpisali umowy z NFZ, wykluczają możliwość otrzymania zwrotu.
  2. Znajdź oddział NFZ – kiedy już będziesz mieć swoją receptę na okulary, to powinieneś udać się do najbliższego oddziału NFZ czy też do delegatury, aby zyskać potwierdzenie, że refundacja okularów Ci się należy.
  3. Wybierz optyka – kolejnym krokiem jest znalezienie takiego optyka, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kiedy to zrobisz, to będziesz mógł dokonać zakupu, aby jak najszybciej dostać swoje nowe okulary w niższej cenie.

Okulary korekcyjne z dofinansowaniem

Ile wynosi kwota dofinansowania z NFZ na szkła w 2024?

Dopłata do okularów zależy od wady wzroku. Kiedy osoba dorosła ma wadę, która mieści się do +/- 6 dioptrii, to dofinansowanie wyniesie 17,5 zł na jedno szkło. Dotyczy to zarówno dalekowidzów, jak i krótkowidzów. Jeśli jednak problem ze wzrokiem jest większy, to możesz liczyć na wyższą refundację okularów, tj. 35 zł za szkło. Z kolei dzieci, których wada nie przekracza +/- 6 dioptrii, na jednym szkle mogą zaoszczędzić maksymalnie 35 zł, a od +/- 6 dioptrii 50 zł za jedno szkło.

Refundacja u dorosłych może odbywać się co 2 lata, a u dzieci nawet co 6 miesięcy.

dofinansowanie do okularów nfz

Rabat w naszym sklepie

Decydując się na zakup okularów z korekcją (oprawka + szkła), możesz otrzymać od nas rabat równy temu oferowanemu przez NFZ.

Jako firma nie mamy umowy z NFZ, jednakże w naszym sklepie jesteśmy w stanie zaproponować rabat na szkła korekcyjne taki, jak byłby refundowany w przypadku zniżki z NFZ na następujących warunkach:

- okulary dla dorosłych przy zamówienia okularów korekcyjnych (oprawka + soczewki) na kwotę minimum 200 zł

- okulary dla dzieci przy zamówieniu okularów korekcyjnych (oprawka + soczewki) na kwotę minimum 300 zł

Zniżka liczona jest od cen podstawowych, nie wliczając żadnych promocji cenowych i innych rabatów.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta. W przypadku wartości za soczewki niższej niż rabat, różnica nie jest zwracana.

PFRON dofinansowanie do okularów

Możesz otrzymać dofinansowanie na okulary z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jeśli masz przyznane orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Warto jednak zaznaczyć, że problem musi dotyczyć bezpośrednio wzroku. Poza tym dofinansowanie do okularów jest równoznaczne z przedstawieniem zlecenia na zaopatrzenie, a tym zajmuje się lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Następnie wniosek musi być potwierdzony w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Dopiero potem możesz przystąpić do zakupu nowych okularów.

Okulary korekcyjne z dofinansowaniem

Dofinansowanie do okularów z MOPS

Kolejną możliwością jest dofinansowanie z MOPS lub PCPR. Zwróć tylko uwagę na to, że refundacji podlegają jedynie szkła okularowe, a nie oprawki. Poza tym kwoty są dość niskie na dofinansowanie do okularów. Pracodawca w porównaniu do tego zapewnia większe środki. Oprócz tego okulary refundowane z MOPS czy PCPR podobnie jak w przypadku modeli finansowanych przez NFZ można otrzymać tylko w niektórych salonach optycznych, współpracujących z tymi podmiotami.

Dofinansowanie do okularów – podstawa prawna

O obowiązku refundacji mówi rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku, a także kodeks pracy. Dofinansowanie do okularów zgodnie z treścią jest konieczne, ponieważ pieniądze są przeznaczone na środki ochrony indywidualnej, które mają zabezpieczyć przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników, występujących w środowisku pracy.
Rozporządzenie wskazuje także, że okulary korygujące mają być zgodne z zaleceniami lekarza. Opinia jest wydawana na podstawie profilaktycznych badań okulistycznych. Kluczowe znaczenie ma jednak to, że obowiązek dotyczy przede wszystkim osób, wykonujących swoje obowiązki przed monitorem.

Kto może otrzymać dofinansowanie do okularów od pracodawcy?

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom profilaktycznej opieki zdrowotnej. W skład tego wchodzą nie tylko wstępne badania lekarskie, ale również te kontrolne i okresowe. Konieczne jest też zapewnienie okularów korygujących wzrok. Jednak nie wszyscy mogą otrzymać dofinansowanie do okularów w pracy, ponieważ jest to uzależnione od miejsca pracy i rodzaju wykonywanych obowiązków. Kluczowe znaczenie ma tutaj zaświadczenie lekarskie sporządzone przez lekarza medycyny pracy. Zauważ, że nie każdemu przysługuje refundacja, ponieważ pracownik musi spełniać kilka warunków, czyli m.in.:

● pracownik musi wykonywać swoje zadania przy komputerze,
● konieczność noszenia okularów jest poświadczona oświadczeniem lekarskim,
● czas pracy przy komputerze wynosi minimum 4 godziny w ciągu jednego dnia pracy – oznacza to, że stanowi 50% czasu pracy.

Tak naprawdę coraz więcej pracowników spełnia te wymagania – chociażby ze względu na pracę zdalną. Dlatego powszechne jest dofinansowanie do okularów dla nauczycieli, urzędników, księgowych, specjalistów zajmujących się obsługą klientów, grafików czy pracowników z branży IT.

Dofinansowanie na okulary na własnej działalności

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, to najlepiej, jeśli skontaktujesz się bezpośrednio z księgowością, która weźmie pod uwagę rodzaj firmy. Zwróć jednak uwagę na to, że dofinansowanie na okulary na własnej działalności budzi wątpliwości Dyrektorów Izby Skarbowej, ponieważ ten koszt jest zaliczany jako wydatek o charakterze osobistym – dotyczy to wszystkich kosztów związanych ze stanem zdrowia osoby, prowadzącej działalność. Dlatego specjaliści nie zalecają zaliczania okularów jako koszty prowadzenia firmy.

Dofinansowanie na okulary na umowie o dzieło

Umowy o dzieło, zlecenie oraz kontrakty B2B nie podlegają kodeksowi pracy, dlatego w takim przypadku dofinansowanie do okularów z pracy nie jest obowiązkiem przełożonego. Zależy to przede wszystkim od jego woli. Czasem faktycznie tak się dzieje, co jest zaliczane do tzw. dobrych praktyk. Jednak w żaden sposób nie można do nich zmusić zleceniodawcy.

Na jakie okulary mogę otrzymać dofinansowanie?

Dofinansowanie do okularów możesz otrzymać tak naprawdę na każde okulary korekcyjne, które sobie wymarzysz. Może się jednak zdarzyć, że otrzymasz dopłatę tylko części kwoty potrzebnej na zakup oprawek, wtedy nawet z mniejszą dopłatą masz szansę sprawić sobie okulary największych marek okularowych jak okulary korekcyjne Guess, oprawki Tom Ford, czy modele okularów David Beckham.

Dofinansowanie do okularów korekcyjnych przez zakład pracy – wzór

Skoro spełniasz wszystkie wymagania, które pozwalają na częściową lub całościową refundację szkieł i oprawek, to możesz złożyć wniosek o dofinansowanie do okularów. Jednak zanim to uczynisz, konieczne jest zakupienie odpowiednich modeli. Zabierz na nie fakturę lub rachunek i zadbaj o to, żeby w treści znalazły się Twoje dane – przede wszystkim imię oraz nazwisko. Następnie zanieś ten dokument wraz z zaświadczeniem lekarskim do pracodawcy lub odpowiedniego działu, a później wypełnij odpowiedni wniosek. Dopiero po jego rozpatrzeniu otrzymasz zwrot kosztów – wysokość refundacji jest indywidualnie ustalana przez zakład pracy, dlatego nie musi pokrywać całości wydatków poniesionych na zakup nowych oprawek i soczewek okularowych.

Masz już dofinansowanie na okulary korekcyjne i potrzebujesz okulary przeciwsłoneczne? Też je mamy!

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%