Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV?

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV?

29 cze

Ochrona przed promieniami UV jest bardzo ważna, kiedy chcesz dbać o swoje oczy. Jednak jak się okazuje, nie każde okulary mają odpowiednie filtry, które chronią wzrok przed negatywnym działaniem słońca. Dlatego koniecznie dowiedz się, jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV, aby zawsze kupować świadomie.

Jak zabezpieczyć oczy przed promieniami UV, nosząc okulary korekcyjne?

Niezależnie od pory roku jesteś narażony na groźne promieniowanie UV. Osoby, które nie mają problemów ze wzrokiem, mogą nosić okulary przeciwsłoneczne i nie bać się o ostrość widzenia. Jednak, kiedy nosić okulary korekcyjne, to chodzenia czy jazda samochodem latem w modelach przeciwsłonecznych może nie wystarczyć. Dlatego wtedy doskonałym pomysłem są nakładki polaryzacyjne, odbijające światło. Najlepiej, aby miały one także filtr UV 400, bo dzięki temu nie będziesz musiał obawiać się, że uszkodzisz swój wzrok. Możesz wybrać kolor soczewek i dopasować do swoich okularów.

Jak sprawdzić, czy okulary przeciwsłoneczne mają filtr UV?

Kiedy chcesz się opalać latem, to używasz kremu z filtrem, aby zabezpieczyć skórę i nie narazić się na raka skóry. Jednak nie możesz też zapomnieć o tym, jak ważne jest zabezpieczenie oczu przed promieniami UV. Okulary z filtrem UV pozwolą uniknąć Ci powstania chorób oczu takich jak choćby posłoneczne zapalenie rogówki czy posłoneczne zapalenie spojówek, co z kolei może prowadzić do rozwoju zaćmy czy innych groźnych chorób, np. raka spojówki czy rogówki.

trzy dziewczyny w okularach przeciwsłonecznych

Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Większość okularów przeciwsłonecznych ma przede wszystkim dobrze się prezentować, a nie chronić oczy. W konsekwencji nie jesteś w żaden sposób chroniony przed słońcem. Kupowanie ich jest zatem marnowaniem pieniędzy. Znacznie lepszą opcją jest wybranie okularów przeciwsłonecznych, które mają filtr ochronny. Jak to sprawdzić? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Naklejka CE

Okulary przeciwsłoneczne, które zawierają naklejkę CE, są zgodne z wymaganiami nałożonymi przez Unię Europejską. Jednak musisz uważać na naciągaczy, wykorzystujących naklejki pomimo sprzedawania gorszej jakości produktów.

Kupuj u optyka internetowego

W sklepach specjalizujących się w sprzedaży okularów, znajdziesz wysokiej jakości produkty, które ochronią Twój wzrok. Zrezygnuj z nabywania ich w dyskontach czy w innych wielobranżowych sklepach.

Category 1-4

Innym oznaczeniem są nalepki z cyframi z przedziału od O do 4, które mówią o tym, ile światła przepuszczają. Im większa wartość, tym będzie oznaczało, że przepuszczalność jest mniejsza. Optymalnym rozwiązaniem na co dzień jest wartość – 3, która przepuszcza 8-18% światła i doskonale sprawdza się, gdy na dworze króluje słońce, a niebo jest bezchmurne.

Siła filtra

Najlepiej znajdź okulary, które wyróżniają się filtrem UV 400, gdyż najskuteczniej chronią one wzrok. Jak działa filtr UV w okularach? Otóż kiedy zdecydujesz się na zakup modelu, mającego filtr UV 400, okulary staną się swoistą tarczą, która będzie odbijać szkodliwe promieniowanie. Jeśli chcesz znaleźć potwierdzenie producenta, że faktycznie Twoje okulary mają wymaganą ochronę, to przejrzyj je dookoła i poszukaj oznaczenia. Najczęściej znajduje się ono w wewnętrznej stronie oprawek.

Kolor szkieł

Najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie okularów ze szkłami w kolorze bursztynowym, szarym czy brązowym, gdyż nie zaburzają one widzenia.

brunetka w okularach przeciwsłonecznych

Polarized

Kiedy znajdziesz na swoich okularach lub na ulotce dołączonej do nich napis Polarized, to oznacza, że szkła są polaryzacyjne, tj. eliminują oślepiające odblaski, a przy tym nie zmieniają kolorów obiektów, które widzisz. Patrzenie przez takie modele jest swobodne i już nie musisz martwić się, że Twoje oczy będą zmęczone, nawet w trakcie upałów.

Jak jeszcze sprawdzić, czy okulary przeciwsłoneczne chronią przed słońcem?

Jak jeszcze sprawdzić, czy okulary mają filtr UV? Otóż warto upewnić się, czy producent wyposażył je w wewnętrzną powłokę z filtrem UV. Pamiętaj też, że im większe będą szkła, tym lepiej zabezpieczysz wzrok i mnie światła dotrze do oka. Nie da się ukryć, że podczas sprawdzania, czy okulary przeciwsłoneczne mają filtr UV, duże znaczenie odgrywa też cena. Najtańsze modele zawsze będą niższej jakości i nie ochronią Cię przed chorobami posłonecznymi – zaćmą pourazową lub starczą czy rakiem spojówek.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%