Jak naprawić okulary? Sprawdzone metody

Jak naprawić okulary? Sprawdzone metody

09 lip
Marta

Uszkodzenie okularów może zdarzyć się każdemu. Wystarczy, że przez przypadek zrzucisz je z pewnej wysokości, przydusisz ciężkimi przedmiotami lub nawet usiądziesz na nie, a nieszczęście gwarantowane. Jednak nie ma co załamywać ręce, bo nie zawsze sprawa jest przegrana. Sprawdź, jak naprawić okulary w domowych warunkach, aby można było dalej z nich korzystać.

Czym skleić okulary?

Powszechnie znana Kropelka może nie poradzić sobie ze sklejeniem plastikowych oprawek. W tym celu lepiej użyj specjalnego kleju do plastiku, który cechuje się dużą mocą. Alternatywą jest także żywica epoksydowa, jednak jej nakładanie wymaga szczególnej wprawy i cierpliwości. Poza tym musisz nakładać ten klej w strategiczne miejsca, gdyż źle nałożona może sprawić, że okulary będą wyglądać mniej estetycznie.

Bardzo ważne jest to, żeby w trakcie klejenia okularów koniecznie uważać, żeby klej nie przedostał się na soczewkę. Dzięki temu, że pozostanie ona w nienaruszonym stanie, to w razie zakupienia nowych oprawek okularowych, będziesz mógł wykorzystać soczewki ze starych okularów i zmniejszyć swoje koszty.

Jak naprawić połamane plastikowe okulary?

Obecnie już coraz rzadziej skleja się uszkodzone oprawki plastikowe. W końcu dostęp do nich jest tak duży, że z powodzeniem możesz zakupić nowe i dołożyć do nich posiadane już soczewki. Oczywiście, jeśli zastanawiać się, jak naprawić połamane okulary plastikowe, a dokładnie oprawki i chcesz w nich później chodzić jedynie przez jakiś czas, to możesz skorzystać ze sprawdzonych trików.

Kiedy zniszczeniu, a raczej obluzowaniu ulegną noski, to nie musisz się obawiać. Dziś można je z łatwością zakupić i wymienić. Specjaliści zalecają, aby co jakiś czas dokonywać takiej wymiany, żeby okulary nadal spełniały swoją funkcję i nie traciły na estetyczności. Zresztą to samo tyczy się zauszników, które również szybko się zużywają, ale na szczęście można je bez problemu samodzielnie wymienić.

W razie konieczności możesz też naprawić żyłkę. Jednak będziesz potrzebować odrobinę większej sprawności manualnej. Musisz kupić do tego nową żyłkę, a także plastikową wstążkę. Wystarczy, że naciągniesz żyłkę za pomocą wstążki i w ten sposób naprawisz okulary.

Jak naprawić uszkodzone metalowe oprawki?

Oczywiście może okazać się, że zniszczeniu ulegną nawet te z pozoru niezniszczalne okulary z metalowymi oprawkami. W takiej sytuacji wystarczy je zlutować i w ten sposób naprawić. Tak naprawdę dotyczy to zarówno modeli wykonanych ze stopów metali, jak i z tytanu. Jeśli masz takie umiejętności, to możesz wykonać ten proces samodzielnie, a jeśli nie to skieruj się do fachowca, który ma odpowiednie urządzenie do lutowania.

Jak naprawić okulary? Uszkodzona soczewka

Jeśli uszkodzeniu ulegnie soczewka okularowa, to niestety niewiele da się z tym faktem zrobić. Tym bardziej, kiedy miała ona powłokę antyrefleksową. W takim przypadku konieczne będzie zamówienie nowej soczewki.

Jedynie w przypadku zarysowań jest możliwość zastosowania sprawdzonych metod – w innym naszym artykule dowiesz się, jak usunąć rysy z okularów.

Udaj się do optyka

Jeśli naprawa okularów przerasta Twoje umiejętności, to nie oznacza to, że musisz je wyrzucać. W końcu zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalisty, np. optyka. Możesz liczyć na jego pomoc w Internecie – po prostu napisz wiadomość lub sprawdź, czy świadczy on też usługi związane z naprawą okularów, bądź też odwiedź optyka stacjonarnego w swojej okolicy. W takim przypadku raczej musisz przygotować się na konieczność dokonania dodatkowej zapłaty.

DARMOWE ZWROTY DO 100 dni

DARMOWE ZWROTY DO 100 dni

masz aż 100 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów marek SENJA i SIYU, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%