Czym są soczewki progresywne i kiedy należy je nosić?

Czym są soczewki progresywne i kiedy należy je nosić?

05 sty

Soczewki progresywne zdecydowanie zrewolucjonizowały rynek optyczny i pozwoliły osobom po 40. roku życia na komfortowy sposób korekcji. Progresywne szkła okularowe zastępują skutecznie dwie pary okularów – do bliży i do dali. Dzięki nim możliwe jest wyraźne widzenie na każdą odległość.

Czym są szkła progresywne?

Progresywne soczewki okularowe to specjalny rodzaj szkieł zapewniający wyraźne widzenie zarówno na dal, bliż, jak i na odległości pośrednie. Pozwala na to ich konstrukcja, która w uproszczeniu składa się z trzech pól o różnych mocach. Na samej górze soczewki znajduje się największa strefa odpowiadająca wyraźnemu widzeniu do dali. Na dole soczewki, po jej przynosowej stronie umieszczona jest mniejsza strefa do bliży. Jej odpowiednie ułożenie gwarantuje wyraźne widzenie przedmiotów umieszczonych blisko. Położenie jej bardziej wewnętrznie nie jest przypadkowe. Oczy bowiem przy patrzeniu na bliż ulegają konwergencji, czyli ruchom zbieżnym. Pomiędzy dwiema podstawowymi obszarami soczewki znajduje się kanał progresji, odpowiadający mocą odległościom pośrednim. Zapewnia on wyraźne widzenie, np. podczas pracy przy komputerze. Boki soczewki progresywnej zajmują obszary widzenia peryferyjnego, które mogą powodować zniekształcenia widzenia. Z tego powodu należy odpowiednio zaadaptować się do okularów progresywnych i nauczyć korzystania z nich.

Czym są szkła progresywne?

Konstrukcja soczewek progresywnych

Zastanawiałeś się czy istnieje tylko jeden, najlepszy rodzaj soczewek progresywnych? Odpowiedź brzmi – nie. Na rynku dostępne są setki różnych rozwiązań. Oczywiście wszystkie z nich opierają się na zasadzie trzech stref zapewniających wyraźne widzenie na każdą odległość. Różnicę stanowi ułożenie poszczególnych obszarów na powierzchni soczewki. Wyróżnić można przede wszystkim konstrukcję miękką i twardą.

W soczewkach progresywnych o miękkiej konstrukcji spotkać możemy się z węższym obszarem do dali i bliży. Wynagrodzone jest to poprzez długi i szeroki kanał progresji. Jest to typ soczewki przeznaczony głównie dla osób często korzystających z odległości pośrednich, np. pracujących w biurze.

Soczewki progresywne o twardej konstrukcji wyróżniają szerokie obszary do bliży i dali. Kanał progresji, odpowiadający za wyraźne widzenie w odległościach pośrednich jest natomiast stosunkowo wąski i krótki. Jest to typ soczewek często wybierany przez osoby, których praca wymaga wyraźnego widzenia bliży i dali oraz seniorów. Idealnie sprawdzą się do wykonywania czynności z bliska, np. czytania.

Konstrukcja soczewek progresywnych

Adaptacja do okularów progresywnych

Okulary progresywne, w przeciwieństwie do innych rodzajów, wymagają nieco dłuższego okresu adaptacji. Zazwyczaj trwa on do kilku tygodni, podczas gdy niektórzy już po kilku dniach potrafią komfortowo z nich korzystać. Ważne jest by w początkowym okresie nie poddawać się i regularnie je nosić, ponieważ jest to jedyny sposób na sprawdzenie ich dopasowania oraz nauczenie się poprawnego korzystania z nich.

Nowy sposób korekcji wymaga nieco wysiłku, który z pewnością zaowocuje pełnym komfortem widzenia. Właściwe korzystanie ze szkieł progresywnych wymaga odpowiedniej koordynacji ruchów oczu i głowy. Z racji tego, że soczewka okularowa jest oddalona od oka o ok. 12-15mm i nie porusza się zgodnie z ruchami oczu, trzeba pamiętać by wszelkie ruchy na boki wykonywać całą głową. By zapewnić sobie wyraźne widzenie i móc w pełni korzystać z soczewek progresywnych, należy pilnować tego, by zawsze przy oglądaniu obiektów położonych blisko, opuszczać wzrok i korzystać z dolnej części szkieł. Ta sama zasada dotyczy patrzenia na przedmioty w odległości pośredniej i w dali.

Dla kogo odpowiednie będą okulary progresywne?

Najważniejszy w tej kwestii jest fakt, że soczewki progresywne dostępne są dla każdej wady wzroku – krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. Są one przeznaczone dla osób po 40. roku życia, którym zaczyna doskwierać prezbiopia. Objawia się ona problemami z widzeniem przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości i nazywana jest „syndromem długich rąk”. W pewnym czasie odsuwanie tekstu na wyciągnięcie rąk już nie przynosi rezultatów i widzenie nadal jest niewyraźne. W takim wypadku należy udać się do optometrysty, który przeprowadzi dokładnie badanie i wypisze receptę na okulary progresywne o dokładnych parametrach. Następnie optyk wykonujący okulary zbierze wszystkie potrzebne do ich wykonania pomiary. Jest to niezwykle istotne, ponieważ okulary progresywne muszą być dopasowane do indywidualnych cech i potrzeb użytkownika. Zobacz jakie oprawki pasują do siwych włosów.

Dla kogo odpowiednie będą okulary progresywne?

Przeciwwskazania do soczewek progresywnych

Mimo, że okulary progresywne są świetnym wynalazkiem, z którego z powodzeniem korzysta wielu prezbiopów, niestety są przypadki, w których trzeba będzie z nich zrezygnować. Podstawowe przeciwwskazania to:

  • zaburzenia błędnika,
  • zaburzenia widzenia obuocznego,
  • zwyrodnienie plamki żółtej.


Warto również bardzo przemyśleć ich zakup, jeśli cierpisz na choroby, które doprowadzają do szybkiej i dynamicznej zmiany wartości wady refrakcji. Okulary progresywne wiążą się z większym kosztem. Jeśli posłużą Ci przez kilka lat, z pewnością warto w nie zainwestować. W sytuacji, w której co kilka miesięcy trzeba będzie wymieniać szkła okularowe, będzie to nie tylko nieopłacalne, ale również większą część użytkowania zajmie sama adaptacja.

Jeśli Twoja wada wzroku jest nieco bardziej skomplikowana, występuje duży astygmatyzm, różnica między wartościami na prawym i lewym oku czy konieczność korekcji pryzmatami, udaj się do specjalisty, który po uprzednim badaniu wzroku doradzi najlepsze rozwiązanie.

 

Bibliografia:

https://www.allaboutvision.com/lenses/progressives.htm

https://www.webmd.com/eye-health/about-progressive-lenses

https://eyeeffects.ca/what-are-the-different-types-of-progressive-lenses/

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%