Recepta na okulary – ile jest ważna i jak ją czytać?

Recepta na okulary – ile jest ważna i jak ją czytać?

17 cze

Potrzebujesz nowe okulary korekcyjne? Zatem koniecznie udaj się na badania kontrolne do okulisty, a dzięki temu dowiesz się, czy pogłębiła lub zmniejszyła się wada Twojego wzroku. Poza tym taka wizyta u lekarza jest konieczna do określenia, jakie szkła będą dla Ciebie odpowiednie. Podczas takiej kontroli specjalista nie tylko sprawdzi Twój wzrok, ale też przekaże Ci receptę na okulary. Pamiętaj o tym, by jak najszybciej ją zrealizować, w przeciwnym wypadku straci swoją ważność.

Jak czytać receptę na okulary?

Jeżeli miałeś już styczność z receptą na okulary, to na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że wygląda zupełnie inaczej niż recepta na lekarstwa. Dlatego, jeśli nie znasz się na tym, to możesz mieć trudności z odczytaniem poszczególnych informacji. Sprawdź zatem, jakie informacje zawiera recepta na okulary i co oznaczają skróty zawarte na tym dokumencie.

Wzór recepty okularowej

Skróty i oznaczenia na recepcie

OL i OP – oznaczają kolejno oko lewe i oko prawe.

Dal i bliż – w tym przypadku zapisane są informacje o tym, jaka jest Twoja wada wzroku. Decyduje to o tym, czy będziesz nosić okulary tzw. plusy czy minusy. Pamiętaj też, że oznaczenie dal ma związek z krótkowzrocznością, a bliż z dalekowzrocznością.

Sfera – w kolumnie sfera zawarte są informacje o mocy i sile danej soczewki. Takie informacje są wyrażone w dioptriach, a wyniki mogą mieć wartość dodatnią lub ujemną.

Cylinder – patrząc na te liczby, dowiesz się, czy masz problem z astygmatyzmem, ponieważ zapisane wartości wskazują na stopień korekcji tej wady wzroku. Zauważ, że te dane mogą dotyczyć zarówno bliży, jak i dali. Poza tym dokładność cylindra jest określana z dokładnością 0,25 dioptrii cylindrycznych.

Oś cylindra – podawana jest w stopniach i służy do korygowania astygmatyzmu. W przypadku, gdy mowa jest o szkłach cylindrycznych, to wartości są podawane od 1 stopnia do 180 stopni.

Rozstaw źrenic (PD) – dotyczy odległości pomiędzy centralnymi punktami źrenic przy obydwóch oczach. Rozstaw źrenic może być zapisany przy pomocy jednej lub dwóch wartości – w takim przypadku mierzone są odległości od nosa do środka źrenicy każdego oka.

Ile jest ważna recepta na okulary?

Skoro masz już za sobą wizytę u specjalisty i potrafisz bez problemu odczytać informacje zawarte na recepcie, to teraz nadszedł czas na nowe oprawki i szkła. Musisz pamiętać o tym, że ważność recepty na okulary wynosi maksymalnie 30 dni, więc powinieneś spieszyć się z jej realizacją. Szczególnie jest to ważne dlatego, że dłuższe oczekiwanie sprawi, iż nie będziesz mógł zakupić szkieł dostosowanych do Twojej obecnej wady wzroku. Możesz też być pewien, że w każdym salonie optycznym sprawdzą, ile jest ważna recepta na okulary, które mają dla Ciebie wykonać. Dlatego nie licz na szczęście, ponieważ przeterminowaną receptę może wydłużyć jedynie specjalista, który ją wystawił.

Ważność recepty na okulary – dlaczego warto zwracać na nią uwagę?

Większość wystawianych w Polsce recept na leki jest ważna jedynie przez 30 dni – tak samo jest w przypadku recepty na okulary. Jest to ważne ze względu na wymuszenie jak najszybszej reakcji u pacjentów. Pamiętaj, że skoro masz nosić okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, to oznacza, iż Twój wzrok się pogorszył. W takiej sytuacji czekanie dłużej niż miesiąc może spowodować pogłębienie się Twojej wady wzroku. Wtedy musiałbyś ponownie poddać się badaniu okulistycznemu, ponieważ wcześniejsze wyniki mogą już nie być aktualne. Ważne jest także to, że nieleczona wada wzroku może stanowić zagrożenie dla Ciebie. Szczególnie jest to istotne, jeżeli regularnie kierujesz pojazdem. Dlatego najlepiej, jeżeli nie będziesz zwracać uwagę na ważność recepty na okulary, tylko zrealizujesz ją jak najszybciej.

Czy warto kupować okulary bez recepty?

W większości aptek bądź w marketach możesz bez problemu znaleźć gotowe okulary, które są dostępne bez recepty. Zwróć jednak uwagę na to, że ich szkła nie są dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb – przede wszystkim dotyczy to rozstawu źrenic oraz mocy szkieł. Dlatego długotrwałe noszenie gotowych okularów może doprowadzić do pogłębienia wady wzroku. Poza tym korzystanie z takich modeli jest po prostu niewygodne, a w krótkiej przyszłości możesz zacząć odczuwać różne dolegliwości typu bóle głowy, zmęczenie oczu, a nawet problemy z koncentracją. Dlatego idź do specjalisty, który przekaże Ci receptę na okulary, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się szkłami i oprawkami, które faktycznie poprawiają ostrość widzenia.

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%