Badanie wzroku – jak często należy je wykonywać?

Badanie wzroku – jak często należy je wykonywać?

02 sty

Badanie wzroku powinno być wykonywane systematycznie. To podstawa dla zachowania sprawnego wzroku, ponieważ wiele schorzeń oczu rozwija się szybko. Dlatego trzeba reagować niezwłocznie w przypadku nagłego pogorszenia wzroku lub nietypowych objawów.

Leczenie wdrożone na początkowym etapie schorzenia często przynosi znakomite rezultaty. Dlatego nie zwlekaj z badaniem wzroku. Zastanawiasz się jak często badać wzrok? W przypadku dorosłych – badanie wzroku należy przeprowadzać co 2-3 lata. Badanie wzroku u dzieci powinno być przeprowadzane co roku.

Jak często należy wykonywać badanie wzroku?

 • Dorośli co 2-3 lata
 • Dzieci - raz na rok

Regularne wizyty u optometrysty lub okulisty są szczególnie istotne dla osób po 40. roku życia. Jest to ten etap życia, w którym może nastąpić szybkie pogłębienie wady. Odwlekanie wizyty przez dłuższy czas może sprawić, że nasz wzrok ulegnie dużemu osłabnie. Wymiana szkieł na znacznie mocniejsze niż dotychczas wiąże się z wydłużoną adaptacją do nowych okularów.

Badanie wzroku

Badanie wzroku u optyka

Badanie wzroku u optyka to wygodny i praktyczny sposób na regularna kontrolę stanu zdrowia oczu. Jeśli nie mamy chorób oczu takich jak zaćma lub jaskra, a chcemy jedynie sprawdzić czy nie potrzebujemy mocniejszych szkieł – możemy skorzystać z badania u optyka. Często takie badania wzroku są łatwo dostępne i nie musimy na nie czekać wielu tygodni.

Badanie wzroku u optometrysty

Optometrysta wykonuje badania wzroku w kierunku wad refrakcji i dopasowuje metody korekcji do potrzeb pacjenta. Na takie badanie można się zgłosić najczęściej od ręki, bez czekania w kolejce.

Skorzystaj z badania wzroku u optometrysty gdy:

- odczuwasz pogorszenie wzroku,
- masz kłopot z widzeniem obuocznym,
- chcesz sprawdzić czy masz wadę wzroku,
- chcesz nosić soczewki kontaktowe.

Badanie wzroku u okulisty

Badanie wzroku u okulisty jest potrzebne, gdy pojawiają się sygnały poważnych chorób oczu. Niektóre z nich wymagają zabiegów chirurgicznych. Konsultacje w okulistą są niezbędne gdy:

Badanie wzroku u dzieci

Badanie wzroku u dzieci powinno być przeprowadzane co roku. Jest to bardzo ważne, ponieważ wzrok niemowląt i dzieci starszych rozwija się bardzo intensywnie. Regularne badania pozwalają w porę wychwycić nieprawidłowości i wdrożyć środki zaradcze.

Badanie wzroku u dzieci

Badanie wzroku u dzieci i niemowląt przeprowadzane corocznie, pozwala szybko rozpoznać problem i znaleźć przyczynę. Fakt, że dziecko cały czas się rozwija, daje ogromne szanse na całkowite zniwelowanie wad, bez interwencji chirurgicznej.

Najczęstsze problemy ze wzrokiem u dzieci to:

- zez,
- leniwe oko,
- krótkowzroczność,
- dalekowzroczność,
- astygmatyzm.

Badanie wzroku – na czym polega?

Badanie wzroku może być przeprowadzone przy użyciu różnych metod. Wszystko zależy od tego z jakim problemem przychodzi pacjent oraz jakie badania lekarz uznaje za zasadne.

 1. Tablica Snellena – to metoda, która od dziesiątek lat pozwala specjalistom szybko zweryfikować kondycję oczu pacjenta. Litery i cyfry ułożone są na tablicy od największych do najmniejszych. Z myślą o dzieciach powstały tablice w uniwersalnymi symbolami i grafikami, które dziecko może rozpoznać i nazwać.
 2. Tablice ishihary – to plansze, na których umieszczone są kolorowe liczby na barwnym tle. Ich zestawienie pozwala rozpoznać czy pacjent cierpi na daltonizm.
 3. Tonometria – pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.
 4. Badanie OCT - czyli optyczna koherentna tomografia dna oka. Wykonywana jest w celu rozpoznawania chorób siatkówki, a przede wszystkim dna oka i plamki żółtej.
 5. Badanie pola widzenia – nazywane także perymetrią.

Istnieje jeszcze wiele rodzajów badań wzroku, bardziej szczegółowych i zawężonych. W przypadku konkretnych chorób badanie wzroku poszerza się o inne działania wykraczające poza okulistykę.Najczęściej ma to związek z badaniami neurologicznymi i z zakresu onkologii.

Badanie wzroku na prawo jazdy

Badanie wzroku na prawo jazdy to warunek niezbędny do uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów. Czy wada wzroku jest przeszkodą w uzyskaniu prawa jazdy? Bez obaw – możesz mieć prawo jazdy przy wadzie wzroku. Musisz pamiętać o noszeniu okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych użytkowników drogi.

Jak często badać wzrok pod kątem prawa jazdy? Lekarz może umieścić w dokumentach adnotację, że prowadzenie pojazdów dopuszczalne jest tylko pod warunkiem noszenia okularów korekcyjnych lub soczewek. W takich sytuacjach termin ważności uprawnień jest skrócony i wynosi kilka lat. Aby przedłużyć ważność prawa jazdy należy ponownie wykonać badanie wzroku. Tu jednak warto podkreślić, że nie należy odwlekać kontroli dłużej niż dwa lata.

Badanie wzroku cena

Badanie wzroku - cena

Odpowiedź na pytanie jaka jest cena badania wzroku niestety nie jest prosta. To zależy od tego kto wykonuje badanie i co ono dokładnie obejmuje. Badania wzroku w ramach NFZ są bezpłatne, ale najczęściej są spore kolejki w oczekiwaniu na termin wizyty. Ten czas kształtuje się różnie w zależności od miasta.

Ile kosztuje badanie wzroku u optyka?

Standardowe badanie wzroku u optyka kosztuje od 50 do 150 zł. Ta cena obejmuje najczęściej komputerowe badanie wzroku. Kwota zależy od miasta i cennika danego specjalisty.
Jeżeli mamy zdiagnozowaną wadę wzroku i nosimy już okulary od dawna, a chcemy tylko skontrolować czy wada nie uległa pogłębieniu, wówczas cena jest niższa. Wiele gabinetów oferuje także korzystne oferty, gdy w tym salonie kupimy nowe okulary. Wówczas badanie wzroku kosztuje niewiele.

Cena badania wzroku u prywatnego okulisty wynosi od 150 zł wzwyż. W tej kwocie mieści się zazwyczaj komputerowe badanie wzroku i badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Każde kolejne badanie ma swoją indywidualną cenę.

 

 

Bibliografia:

 1. D. Turbert, Eye exam and vision testing basics [w:] American Academy of Ophthalmology 8/2022 (dostęp: 5.02.2024).
 2. K. Boyd, Eye health information for adults 40 to 65 [w:] American Academy of Ophthalmology 8/2023 (dostęp: 5.02.2024).
 3. S. Honavar, Pediatric eye screening – Why, when, and how [w:] Indian Journal of Ophthalmology v.66(7) 2018 Jul. (dostęp: 5.02.2024).
 4. D. Porter, Myopia control in children [w:] American Academy of Ophthalmology 11/2022 (dostęp: 5.02.2024).

Zobacz także:

Badanie wzroku – jak wygląda i ile kosztuje?
24 czerwca 2020

Badanie wzroku – jak wygląda i ile kosztuje?

Czytaj dalej
Ćwiczenia oczu – co zrobić, by poprawić wzrok?
15 lipca 2020

Ćwiczenia oczu – co zrobić, by poprawić wzrok?

Czytaj dalej
Okulary jako element garderoby, czyli jak skupiamy na sobie wzrok innych? Raport
21 marca 2022

Okulary jako element garderoby, czyli jak skupiamy na sobie wzrok innych? Raport

Czytaj dalej
Rozszerzone źrenice – kiedy powinny niepokoić?
30 czerwca 2022

Rozszerzone źrenice – kiedy powinny niepokoić?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%