Jaskra – przyczyny, objawy, leczenie

Jaskra – przyczyny, objawy, leczenie

11 paź

Jaskra to choroba narządu wzroku, z którą boryka się coraz większa liczba osób. Dochodzi wtedy do stopniowego, a często dość szybkiego zanikania nerwu wzrokowego. To z kolei prowadzi do coraz większego pogorszenia jakości widzenia. Nie leczona jaskra i niestosowanie się do zaleceń specjalisty może doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Dlatego też zdecydowaliśmy się przygotować kompleksowy poradnik, który pozwoli uzyskać odpowiedzi na najpopularniejsze pytania na temat jaskry. Zatem już teraz dowiedz się, co to jest jaskra oka, w jaki sposób się objawia i jak przebiega leczenie.

Jaskra – co to jest?

Jaskra to jedna z najniebezpieczniejszych chorób oczu, ponieważ nieleczona może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Zastanawiasz się, dokładnie co to jest jaskra? Przede wszystkim jest to przewlekłe schorzenie, które jest też nazywane cichym złodziejem wzroku. Ta niebezpieczna choroba powstaje wtedy, gdy niezbędna do prawidłowego funkcjonowania  oka ciecz wodnista opuszcza gałkę, a następnie przedostaje się do krwiobiegu – miejsce to jest nazywane kątem przesączenia. W przypadku, gdy odpływ jest blokowany, to dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz gałkowego, co znowu powoduje nacisk na nerw wzrokowy. Doprowadza to do niszczenia włókien nerwowych, a w konsekwencji do powolnej utraty wzroku. Obok zaćmy to właśnie jaskra odpowiada za najczęstszą utratę wzroku. Dlatego ważne jest szybkie działanie i regularne badania, bo to dzięki nim możesz w porę rozpocząć leczenie.

Jaskra oka od A do Z – pełny poradnik

Jaskra – przyczyny

Wysokie ciśnienie w gałce ocznej to jeden z najczęstszych powodów, które sprawia, że rozwija się jaskra. Przyczyny mogą też być zupełnie inne. Czasem kluczowe znaczenie mają niektóre schorzenia – nawet te wykryte i leczone. Szczególnie dotyczy to cukrzycy, miażdżycy, hiperlipidemii i migreny. Zwróć również uwagę na to, że stres może odpowiadać za powstanie jaskry. Dlatego tak istotne jest zachowanie balansu między pracą, a życiem prywatnym, relaks, a w razie potrzeby pomoc specjalisty.

Krótkowzroczność poniżej 4 dioptrii w połączeniu ze zmianami w siatkówce i naczyniówce oka to także częsta przyczyny rozwoju jaskry. Podobnie jak wysokie ciśnienie tętnicze oraz genetyka. Właśnie dlatego szczególnie narażone na pojawienie się tej choroby oczu są osoby, u których w rodzinie występowała jaskra. Porównaj to z jaskrą barwnikową.

Jaskra – objawy

Jaskra w fazie rozwoju ma bardzo łagodny przebieg, co sprawia, że tak niewiele przypadków jest diagnozowana na samym początku choroby. Właściwie tylko u 10% osób następuje gwałtowny przebieg, który pozwala dostrzec fakt, że problemy ze wzrokiem to jaskra. Ostry atak jaskry może skutkować powstaniem bielma na oku. Objawy w tym schorzeniu bywają naprawdę różne. W niektórych sytuacjach odczuwalne są bóle głowy, nudności, wymioty oraz czasowe pogorszenie wzroku. Jednak zazwyczaj tylko garstka osób dostrzega u siebie takie objawy. W standardowych sytuacjach rozwój jaskry to długotrwały proces i choć większość dolegliwości jest lekka, to koniecznie zgłoś się do specjalisty jeśli:

  • widzisz tzw. aureolę wokół źródła światła – często przypomina to efekt halo,
  • regularnie masz zaczerwienione oko,
  • odczuwasz ból oka,
  • masz problem z tzw. widzeniem tunelowym, czyli zwężonym polem widzenia,
  • nastąpiło rozmycie tęczówki – szczególnie dotyka to noworodki.

Jaskra – leczenie

Istnieje kilka sposobów na leczenie jaskry. Dokładna metoda jest uzależniona przede wszystkim od stopnia nasilenia tej choroby oczu. Diagnostyka jaskry opiera się o gonioskopię - badanie kąta przesączania. Bardzo ważne jest także UBM oka. Jeśli nastąpiło to w początkowej fazie, to dobrym sposobem są specjalne krople, ponieważ obniżają ciśnienie, co znowu opóźnia proces niszczenia włókien nerwowych (badanie GDx pozwala ocenić ich stan). Poza tym takie preparaty mogą mieć dwojakie działanie – jedne spowalniają wydzielanie cieczy wodnistej, a drugie zwiększają przepływ płynu. W obu tych przypadkach może zostać zahamowana jaskra. Leczenie kropelkami ma jednak wiele skutków ubocznych – w końcu są to bardzo silne specyfiki. Dlatego czasem wywołują alergie, a do tego powodują zaczerwienienie, podrażnienie oraz pieczenie oczu. 

Skutecznym sposobem leczenia jaskry jest irydotomia laserowa. Ta metoda polega na umożliwieniu wypłynięcie cieczy wodnistej z przedniej komory oka. Wtedy nie dostanie się do kąta przesączenia.

Jaskra – operacja

Bardzo ważne jest to, że nie można wyleczyć schorzenia, jakim jest jaskra. Operacja czy kropelki służą przede wszystkim zatrzymaniu rozwoju tej choroby oczu. Jednak dzięki temu nie dojdzie do niszczenia kolejnych włókien nerwowych, co znowu nie spowoduje utraty wzroku.

Często wykorzystywanym sposobem leczenia jest korekta stanu anatomicznego oka. Do tego może służyć zabieg laserowy np. irydoplastyka, a także operacja. Taka interwencja chirurgiczna polega na wymianie zbyt dużej soczewki na bardziej płaską i sztuczną. W ten sposób możliwe jest otwarcie naturalnej drogi odpływu. Niekiedy operacyjnie są też budowane sztuczne odpływy.

operacja oka jaskra

Jaskra – przeciwwskazania

Istnieje kilka znaczących przeciwwskazań, których koniecznie musisz unikać, gdy borykasz się z jaskrą. Kiedy zwrócisz uwagę na te aspekty, będziesz w stanie opóźnić rozwój choroby lub po prostu zachować zdolność widzenia.

Jaskra – czego nie wolno robić:

  • długotrwale spędzać czasu przed ekranem monitora lub telefonu, gdyż wpływa to na zmianę ciśnienia oka i dodatkowe zmęczenie narządu wzroku,
  • zaawansowana jaskra znacząco zwiększa ryzyko kolizji drogowej, więc rozsądnym posunięciem będzie zrezygnowanie z prowadzenia samochodu,
  • trenowanie sportów wytrzymałościowych – umiarkowany ruch hamuje rozwój takiej choroby, jak jaskra, czego nie wolno robić to na pewno podnosić ciężary, ale też ćwiczyć jogę czy uprawiać szybkie, długodystansowe marsze,
  • nadużywać alkoholu – za to umiarkowane ilości raz na jakoś czas zwiększają przepływ krwi i obniżają ciśnienie wewnątrz gałki,
  • palić papierosy.

Jaskra stanowi także przeciwwskazanie do niektórych zabiegów okulistycznych, stosowanych w leczeniu innych schorzeń. Dotyczy to m.in. witreolizy laserowej.

Jaskra co to jest? Podsumowanie

Teraz już wiesz, czym charakteryzuje się jaskra – co to jest, jak się objawia i w jaki sposób jest leczona oraz o jakich przeciwskazaniach należy pamiętać, kiedy borykasz się z tą chorobą narządu wzroku. Nadal setki tysięcy osób w Polsce choruje na jaskrę, a nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego warto zwiększać swoją świadomość, badać oczy i walczyć z tym problemem.

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%