Zmęczone oczy – objawy, przyczyny, sposoby zapobiegania

Zmęczone oczy – objawy, przyczyny, sposoby zapobiegania

27 sty

Zmęczone oczy objawiają się poprzez utratę ostrości widzenia, odczuwanie bólu głowy i ogólny dyskomfort. Lekarze określają to zjawisko terminem astenopii. Jakie są przyczyny zmęczonych oczu? Czy można im zapobiegać? Dowiesz się z naszego artykułu.

Zmęczone oczy – objawy

Zmęczone oczy to objawy uciążliwe i utrudniające normalne funkcjonowanie. Osoby, których dotyczy ten stan, odczuwają:

- bóle głowy i gałek ocznych
- zaczerwienienie oczu,
- łzawienie,
- pogorszenie ostrości widzenia,
- podwójne widzenie,
- uczucie podrażnienia i suchości oka,
- problemy z koncentracją wzroku
- ból karku i pleców.

Zjawisko zmęczenia oczu jest związane z przeciążeniem mięśni gałek ocznych. W dużej mierze odpowiada za to wielogodzinna praca przy komputerze. Problem zmęczenia oka jest znany również zawodowym kierowcom oraz osobom, które dużo czasu spędzają w skupieniu nad tekstem.

Zasadniczo zmęczone oczy nie są chorobą. Jednak objawy z tym związane dają się mocno we znaki, zatem warto wiedzieć jak sobie z tym radzić. Zobacz także jakie funkcje pełni film łzowy.

Zmęczone oczy

Objawy zmęczenia oczu – skąd się biorą?

Przyczyny zmęczonych oczu są złożone. Powodem wystąpienia objawów może być:

  • niewyrównanie wady wzroku,
  • nieodpowiednie oświetlenie,
  • zmęczenie mięśni gałek ocznych.

Istotną przyczyną zmęczenia oczu jest oświetlenie. Gdy ekran, na który patrzymy, jest bardzo jasny lub oświetlenie w pomieszczeniu jest niedostateczne – powoduje to dodatkowe wytężanie wzroku.

Koncentracja uwagi na monitorze powoduje, że rzadziej mrugamy. To oczywiście przyczynia się przesuszania się oka. Dodatkowo przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych i ogrzewanych stanowi kolejny czynnik pogarszający nawilżenie gałek ocznych.

Jak zapobiegać objawom zmęczenia oczu?

Zmęczone oczy utrudniają skupienie się na pracy i nauce. Nieprzyjemne dolegliwości powodują dekoncentrację. Jak postępować aby uniknąć objawów przemęczenia oczu?

1. Dostosuj jasność ekranu do warunków w pomieszczeniu

Monitor w naszym komputerze nie powinien być najintensywniejszym źródłem światła w pomieszczeniu. Być może potrzebne jest lepsze oświetlenie w pokoju lub redukcja jasności ekranu.

Przyczyny zmęczenia oczu

2. Gimnastykuj oczy

Ćwiczenia oczu to praktyka znana okulistom od dziesiątek lat. Sprawdź jakie ćwiczenia wzroku możesz samodzielnie wykonywać w domu. Włączenie ich do codziennych nawyków pozwoli Ci w prosty sposób zrelaksować wzrok i odciążyć mięśnie gałek ocznych.

3. Krople do oczu na zmęczenie

Skupienie na pracy przed monitorem, a także oglądanie filmów powoduje, że mrugamy rzadziej niż powinniśmy. Teoretycznie możesz spróbować świadomie częściej mrugać. W praktyce jednak jest to szalenie trudne. Mruganie jest odruchem bezwarunkowym i trudno to kontrolować przez cały dzień.

Krople do oczu na zmęczenie pozwolą zniwelować uczucie suchości oraz charakterystyczne wrażenie jakby się miało piasek pod powiekami. Nawilżające krople do oczu przynoszą natychmiastową ulgę. Warto z nich korzystać, ponieważ poprawiają kondycję wzroku. Zobacz również jak prawidłowo zakraplać oczy.

Zmęczenie oczu od komputera

Nasz wzrok to bardzo intensywnie pracujący zmysł. Ekrany towarzyszące naszemu codziennemu życiu dodatkowo wpływają na jego obciążenie. Wiele osób pracuje i uczy się przy komputerze. Czas wolny, różne zainteresowania i rozrywka także wiążą się korzystaniem z komputera, tabletu, telefonu. To wszystko sprawia, że nasze oczy przez wiele godzin pozostają w napięciu. Skupione na stosunkowo niewielkiej odległości monitora – męczą się.

Dość rozpowszechnionym problemem zdrowotnym jest dziś syndrom komputerowego widzenia. To właśnie zespół objawów zmęczenia oczu wywołanych korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Dużą rolę odgrywa tutaj światło niebieskie, które powoduje zaburzenia rytmu snu. Brak prawidłowej regeneracji i gorsza jakość snu pogłębiają uczucie zmęczenia oczu od komputera.

Jak zapobiegać zmęczeniu oczu od komputera?

Można zapobiegać zmęczeniu oczu podczas pracy przy komputerze. Oto kilka wskazówek:

  • Prawidłowa organizacja stanowiska pracy

Na komfort pracy przy komputerze wpływa cała postawa ciała. Dlatego ważne jest, aby monitor był ustawiony w optymalnej odległości od oczu, przynajmniej 60 cm. Ekran powinien być nieco poniżej linii wzroku. Chodzi o to, by podczas pracy nie zadzierać głowy. Taka pozycja wywołuje dodatkowe napięcia mięśni szyi i karku. Najmniej obciążająca pozycja jest wówczas, gdy możemy trzymać głowę prosto lub nieco obniżoną.

  • Okulary do komputera

Okulary do komputera to dziś obowiązkowy dodatek, nie tylko dla pracowników wykonujących swoje obowiązki przed ekranem. Okulary do komputera dla dzieci także stają się koniecznym akcesorium, ponieważ nauczanie z użyciem komputera i tabletu to codzienność młodego pokolenia.

Zapobieganie zmęczeniu oczu poprzez stosowanie okularów do komputera polega na trzech funkcjach ochronnych:

- korekcja wad wzroku,

- blokada światła niebieskiego,

- antyrefleks.

Okulary z powłoką BLUE chronią wzrok przed nadmierną stymulacją. Natomiast antyrefleks ogranicza świetlne odblaski. To bardzo istotne, zwłaszcza gdy przebywamy w przestrzeniach ze sztucznym oświetleniem.

Zmęczenie oczu - jak zapobiegać?

  • Przerwy w pracy

Przerwy to element podstawowej higieny pracy. Pozycja siedząca przy biurku obciąża kręgosłup, wywołuje napięcia mięśni. Podobnie dzieje się z naszym wzrokiem. Mięśnie gałek ocznych też potrzebują odpoczynku, dlatego postaraj się co godzinę wstać od komputera, spojrzeć za okno lub zamknąć na chwilę oczy. Dobrze jest podczas przerwy wykonać kilka wspomnianych wcześniej ćwiczeń na wzrok.

Profilaktyka przeciw zmęczeniu oczu

Aby zapobiegać zmęczeniu oczu należy przede wszystkim regularnie badać wzrok. Jak często należy wykonywać badanie wzroku? Nie rzadziej niż raz na dwa lata. Szczególnie powinny zwracać na to uwagę osoby po 40. roku życia. Słabsza akomodacja może dawać się mocno we znaki.

Jeśli wada wzroku pogłębiła się, to nasze dotychczasowe okulary nie wyrównują jej już. To może być jedną z przyczyn zmęczenia wzroku. Dlatego dbaj o systematyczne badania. Zbyt długa zwłoka z wizytą kontrolną może utrudniać adaptację do nowych okularów.


 

Bibliografia:

1. M. Vilela, L. Pellanda, A. Fassa, V. Castagno, Prevalence of asthenopia in children: a systematic review with meta-analysis, „Jornal De Pediatria”, 91 (4), 2015 [dostęp: 24.01.2023].

2. A. Ostrovsky, J. Ribak, A. Pereg, D. Gaton, Effects of job-related stress and burnout on asthenopia among high-tech Wolkers, „Ergonomics”, 55 (8), 2012 [dostęp: 24.01.2023].

3. B. Nowacka, W. Lubiński, Syndrom widzenia komputerowego, czyli wpływ komputerów na narząd wzroku, Okulistyka po dyplomie 2016/02 [dostęp: 25.01.2023].

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Badanie wzroku – jak często należy je wykonywać?
02 stycznia 2023

Badanie wzroku – jak często należy je wykonywać?

Czytaj dalej
Jak zakraplać oczy? 6 ważnych zasad
10 stycznia 2023

Jak zakraplać oczy? 6 ważnych zasad

Czytaj dalej
Okulary damskie i męskie – czym się różnią?
23 stycznia 2023

Okulary damskie i męskie – czym się różnią?

Czytaj dalej
Jak często wymieniać noski w okularach
26 stycznia 2023

Jak często wymieniać noski w okularach

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%