Jak często wymieniać noski w okularach

Jak często wymieniać noski w okularach

26 sty

Noski w okularach są częścią wymienną. Nie każdy użytkownik zdaje sobie z tego sprawę, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Jakie okulary mają noski i dlaczego? Okulary wykonane z metalu, często określane mianem drucianych oprawek, są wyposażone w specjalne noski. Inną często stosowaną nazwą tego detalu są nanośniki.

Noski są stosowane do okularów korekcyjnych typu żyłki. Drugim typem oprawek z takim sposobem mocowania na nosie to okulary korekcyjne patentki. Oba wspomniane rodzaje okularów są bardzo popularne zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Są delikatne i bardzo elegancko się prezentują.

Jak często wymieniać noski w okularach?

Nosek w okularach – część wymienna

Noski są wytwarzane z różnych tworzyw. Najbardziej popularne są noski silikonowe, plastikowe i metalowe. Cienkie oprawki wymagają zastosowania nosków, aby mogły stabilnie i wygodnie utrzymywać się na nosie. To bardzo istotne by zarówno okulary korekcyjne damskie, jak i męskie nie powodowały ucisków na nosie.

Nanośniki pozwalają na doskonałe dopasowanie oprawek do twarzy. To niezwykle ważne dla ogólnego komfortu. Okulary korekcyjne nie powinny zsuwać się na czubek nosa. Po pierwsze – to niewygodne i irytujące. Po drugie – zmiana położenia okularów na nosie to także zmiana mocy soczewek okularowych.

Moc szkieł okularowych wyrażana w dioptriach w plusie lub minusie, jest ustalana w optymalnym położeniu soczewek w stosunku do oka. Każdy sam może sprawdzić co dzieje się z percepcją gdy zdejmiemy okulary z twarzy i obserwujemy np. tekst odsuwając od siebie okulary i przybliżając je. Dlatego tak istotne jest prawidłowe ułożenie oprawek na nosie.

Jak często wymieniać noski w okularach? Opinia eksperta

Jak często należy wymienić noski w okularach? Czy okulary noszone codziennie powinny być tak samo traktowane jak okulary do prowadzenia samochodu? Zapytaliśmy o opinię eksperta - optyka Pawła Januchowskiego:

- Wymiana nosków w okularach jest potrzebna zazwyczaj co kilka miesięcy. Wiele zależy od użytkownika. Jeśli ktoś nosi okulary codziennie, przez cały dzień – z pewnością nanośniki w jego okularach wymagają częstszej wymiany, co 3-4 miesiące. Podobnie dzieje się w przypadku użytkowniczek stosujących na co dzień makijaż. Jeżeli okulary są zakładane sporadycznie, np. tylko podczas prowadzenia samochodu – wymiana może być potrzebna co 5-6 miesięcy - uważa Mistrz Optyki.

A jak często należy wymieniać noski w okularach sportowych? Są zakładane tylko na czas treningu. Czy to coś zmienia?

- To zależy od częstotliwości treningów i dodatkowych czynników narażających oprawki na zabrudzenia (np. treningi w terenie). Wymiana nosków w okularach raz na kilka miesięcy powinna być normą. Stan nanośników należy bacznie obserwować – jeśli zauważysz uszkodzenia na powierzchni nosków lub zmianę barwy – konieczna jest wymiana nanośników - dodaje ekspert.

Wymiana nosków w okularach

Zielone noski w okularach? Do wymiany!

Jeśli zauważysz zielone noski w okularach – nie czekaj z wymianą. Noski w nowych okularach są z reguły bezbarwne. Może się zdarzyć, że z biegiem czasu zmienią kolor na zielony, czasem szary lub siny. Dlaczego tak się dzieje?

Noski w okularach to powierzchnia, która bezpośrednio styka się ze skórą. Skóra zaś poci się, wydziela łój. Na nosie także obecny jest martwy naskórek. Jeśli do tego dołączymy kurz i zanieczyszczenia z powietrza oraz kosmetyki pozostające na noskach – mamy gotową odpowiedź. Za zielone noski w okularach odpowiadają bakterie i brud.

Jak wyczyścić noski w okularach?

Okulary należy systematycznie myć. I to nie tylko szkła okularowe, lecz całe oprawki, wraz z noskami. Dobrze sprawdzają się delikatne detergenty (np. płyn do mycia naczyń lub łagodne mydło). Umyj oprawki w ciepłej wodzie i pianie. Ostrożnie przecieraj drobne elementy. Ważne jest aby po umyciu okularów bardzo dobrze je opłukać.

Noski w okularach, a także zauszniki, jako najbardziej narażone na kontakt z zanieczyszczeniami, można dezynfekować przy użyciu alkoholu. Możesz do tego stosować specjalnie nasączane chusteczki lub spryskać suchą chusteczkę środkiem do dezynfekcji powierzchni i przetrzeć kluczowe miejsca.

Jeżeli noski w Twoich okularach zmieniły kolor na zielony lub szary – nie zwlekaj z wymianą! Na mycie jest już za późno. Pamiętaj też, że każdy przedmiot i tworzywo ma swoją wytrzymałość. Wpływają na to fizyczne uszkodzenia i zmiany temperatury. Noski w okularach również ulegają zużyciu. Ścierają się i utleniają, na powierzchni tworzą się mikropęknięcia. Dlatego jest to część wymienna.

Wymiana nosków w okularach i czyszczenie

Noski do okularów – jak wymienić

Noski w okularach są montowane różnymi metodami. Wszystko zależy od konstrukcji danego modelu. Noski do okularów wciskane, są łatwe i szybkie w montażu. Można je wymienić samodzielnie. Ale jeśli nie chcesz ryzykować uszkodzenia delikatnej konstrukcji okularów – zgłoś się do optyka. Niektóre modele okularów korekcyjnych mają nanośniki mocowane na wkręty. W takim przypadku zawsze trzeba odwiedzić optyka.

 

Bibliografia:

  1. M. Zając, Optyka okularowa, Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, Wrocław 2007.
  2. D.G. Hunter, C.E. West, Optyka okulistyczna. Optyka, refrakcja oka i soczewki kontaktowe – małe kompendium, wydanie polskie pod red. M. Misiuk-Hojło, M. Zająca, Wydawnictwo Medyczne Górnicki, Wrocław 2020.
  3. J. Nowak, M. Zając, Optyka. Kurs elementarny, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1998.

 

Zobacz także:

Nowe okulary – 5 rad na szybką adaptację
08 grudnia 2022

Nowe okulary – 5 rad na szybką adaptację

Czytaj dalej
Okulary kujonki damskie – 5 najmodniejszych modeli
23 grudnia 2022

Okulary kujonki damskie – 5 najmodniejszych modeli

Czytaj dalej
Badanie wzroku – jak często należy je wykonywać?
02 stycznia 2023

Badanie wzroku – jak często należy je wykonywać?

Czytaj dalej
Okulary damskie i męskie – czym się różnią?
23 stycznia 2023

Okulary damskie i męskie – czym się różnią?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%