Nowe okulary – 5 rad na szybką adaptację

Nowe okulary – 5 rad na szybką adaptację

08 gru

Gdy zakładamy po raz pierwszy nasze nowe okulary, nie zawsze jest to chwila pozytywnego olśnienia „teraz widzę lepiej niż kiedykolwiek wcześniej!”. Na początku możemy mieć wrażenie, że widzimy dziwnie, nie tak jak się spodziewaliśmy. Czy to oznacza, że mamy złe okulary? Absolutnie nie! Potrzebna jest adaptacja do nowych okularów. Na czym ona polega i jak ją przyspieszyć? Dowiesz się z naszego artykułu.

Nowe okulary i zakrzywiony obraz

Nowe okulary – wreszcie odbieramy od optyka nasze oprawki. Długo wybieraliśmy spośród różnych fasonów i modeli, zastanawialiśmy się nad najbardziej twarzowym kolorem. Przy tym oczywiście wykonaliśmy badanie u optometrysty, by ustalić jakiej mocy szkła są aktualnie potrzebne do naszej wady wzroku. Nareszcie są! Zakładamy i… doznajemy dziwnego uczucia, że coś tu nie gra. Czy mamy źle dobrane okulary? Czy powinniśmy zwrócić się do optyka z reklamacją? Spokojnie, dajmy sobie czas na adaptację.

Zakrzywiony obraz w nowych okularach może się zdarzać. Nie oznacza to jednak, że mamy złe szkła. Nowe soczewki dla naszych oczu to duża zmiana. Dlatego warto pamiętać, że wzrok musi się przyzwyczaić do korekcji. Dlaczego tak się dzieje? Mówiąc ogólnie – z powodu czujności naszego mózgu. Nagła zmiana w odbieranym obrazie wywołuje pewną dezorientację. Dlatego jeśli w nowych okularach masz rozmazany obraz lub po prostu czujesz, że nie jest tak jak być powinno – musisz uzbroić się w cierpliwość.

Nowe okulary a dziwne widzenie

Dziwne widzenie w nowych okularach – tak często opisują to pacjenci. Adaptacja do nowych okularów nie ma ściśle określonego czasu. U każdego człowieka odbywa się to całkowicie indywidualnie. Przyzwyczajenie się do nowych okularów może potrwać kilka dni, czasem kilkanaście. Przebieg adaptacji do nowych okularów jest uwarunkowany kilkoma kwestiami.

Nowe okulary - rady na szybką adaptację

Nowe okulary – jak długo trwa adaptacja?

Adaptacja do nowych okularów, czyli oswojenie się naszego mózgu ze zmianą w odbieranym obrazie, zależy od kilku czynników:

  • wielkość różnicy w mocy soczewek w porównaniu do poprzednich okularów
  • moc szkieł
  • rodzaj soczewek okularowych
  • typ oprawek

Czas trwania adaptacji nie powinien przekraczać trzech tygodni. Długość tego procesu zależy m.in. od wieku pacjenta. U osób starszych adaptacja do nowych okularów trwa dłużej. Przyzwyczajenie się do zmiany szkieł zajmuje więcej czasu również wtedy, gdy nastąpiła duża różnica mocy soczewek.

Problemy z ostrością w nowych okularach

Nowe okulary mogą początkowo powodować problemy z ostrością widzenia. Wysokie prawdopodobieństwo takiej reakcji występuje, gdy długo zwlekaliśmy z wizytą u specjalisty. Jeśli od ostatniego badania minęło kilka lat, a przekroczyliśmy już czterdziestkę, to zapewne potrzebujemy szkieł o znacznie większej mocy niż dotychczas. Dlatego zaleca się badanie wzroku w odstępie nie większym niż co dwa lata.

Jak przyzwyczaić się do nowych okularów?

Żeby przyzwyczaić się do nowych okularów trzeba je przede wszystkim nosić. Nie można z nich rezygnować i ściągać w obliczu dyskomfortu. To oczywiście nie należy do przyjemności. Ale mając świadomość, że jest to proces, przez który trzeba przejść – będzie nam łatwiej. Dajmy sobie kilka dni obserwujmy zmiany.

5 rad na szybką adaptację:

1. Nie czekaj zbyt długo z wizytą u specjalisty. Badanie wzroku najlepiej wykonywać co dwa lata.
2. Na badanie wzroku wybierz się zrelaksowany.
3. Noś swoje nowe okulary. Oczy muszą przyzwyczaić się do nowych warunków.
4. Daj sobie czas.
5. Stosuj krople nawilżające do oczu.

Nowe okulary a ból głowy – czy to normalne?

Ból głowy przy nowych okularach może się zdarzać. To jeden z elementów adaptacji i reakcja organizmu. Jednak jeżeli nie znika – może to oznaczać, że nieprawidłowo zmierzony został rozstaw źrenic. Właściwie określona wartość rozstawu źrenic (na recepcie widoczna jako PD) jest bardzo ważna dla prawidłowej pracy wzroku. Podczas adaptacji do nowych okularów niektórzy pacjenci mówią o uczuciu suchości oka i zaczerwienieniu. Można sobie pomóc poprzez stosowanie nawilżających kropli do oczu.

Dziwne widzenie w nowych okularach

Jak przyzwyczaić się do okularów z cylindrami?

Okulary z cylindrami, a mówiąc bardziej precyzyjnie – szkła cylindryczne – to typ soczewek używanych w przypadku astygmatyzmu. Szkła cylindryczne mają inną budowę niż soczewki stosowane przy prostej krótkowzroczności i dalekowzroczności. Nazwa szkieł cylindrycznych nawiązuje do charakterystycznego kształtu, który przypomina fragment cylindra.
Pacjenci odbierający swoje pierwsze okulary z cylindrami, mogą doświadczać dyskomfortu. Początki noszenia okularów czasami powodują ból głowy. Zdarza się zakrzywiony obraz i wrażenie niestabilnej podłogi. Zatem jak przyzwyczaić się do okularów z cylindrami? Bez obaw. Potrzebny jest tylko czas i cierpliwość. Z każdym dniem będzie następował progres. Oko i mózg będą się przyzwyczajać do zmiany obrazu. Adaptacja do okularów z cylindrami zajmuje zazwyczaj kilka dni.

Za duży cylinder w okularach

Jeśli mimo upływu czasu nie następuje adaptacja nowych okularów i poprawa ostrości widzenia, może to oznaczać źle dobrane szkła: zbyt mały lub za duży cylinder w okularach, niewłaściwa moc. Najczęstsze objawy to niemijające bóle głowy, zamglony lub zamazany obraz. Jeśli wymienione symptomy nie ustępują – należy zasięgnąć rady specjalisty.
Przede wszystkim należy zweryfikować czy moc i rodzaj szkieł, które otrzymaliśmy, są zgodne z wytycznymi recepty. Warto pamiętać, że możemy złożyć reklamację u optyka, jeśli to właśnie tu powstał błąd.

Zdarzają się przypadki, gdy okulary są wykonane zgodnie z receptą, a adaptacja do nowych okularów nie następuje nawet po trzech tygodniach. Być może musimy wrócić do specjalisty i powtórzyć badanie wzroku. Jest kilka czynników fizjologicznych, które mogą fałszować wyniki badań. Może to wynikać ze stresu i podwyższonego ciśnienia podczas badania. Niektóre przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca i nadciśnienie, także mogą wpływać na pogorszenie wzroku.

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Dlaczego warto kupować okulary w internecie?
06 sierpnia 2017

Dlaczego warto kupować okulary w internecie?

Czytaj dalej
5 powodów do zakupu nowych okularów korekcyjnych
23 listopada 2017

5 powodów do zakupu nowych okularów korekcyjnych

Czytaj dalej
Okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną
19 sierpnia 2019

Okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną

Czytaj dalej
Okulary do komputera – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
04 września 2019

Okulary do komputera – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%