Astygmatyzm – przyczyny, objawy, leczenie

Astygmatyzm – przyczyny, objawy, leczenie

24 kwi

Blisko co trzecia osoba na świecie cierpi na astygmatyzm, a szacuje się, że te liczby ciągle będą rosły. Jeżeli stwierdzono u Ciebie taką wadę wzroku, to masz problem z nieostrym widzeniem – zarówno z bliska, jak i z daleka. Częstym objawem są również rozmyte kontury poszczególnych obrazów, co wpływa na zaburzenie poczucia przestrzeni. Widzisz więc, że taka wada wzroku może w znaczący sposób wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Sprawdź zatem, na czym polega astygmatyzm i przekonaj się, czy cierpisz na to schorzenie.

Astygmatyzm – co to jest?

Astygmatyzm to wada wzroku, która jest też nazywana niezbornością i powoduje zniekształcenie oraz rozmycie obrazu. Wiąże się to z różną siłą załamywania równoległych promieni świetlnych, co następuje w dwóch różnych płaszczyznach układu optycznego oka. Zazwyczaj wiąże się to z nieprawidłowym kształtem rogówki lub soczewki. U zdrowego człowieka obie te części są okrągłe, a w przypadku niezborności jedna z nich przypomina jajo lub piłkę do rugby. Zauważ, że wraz z pogłębieniem się wady wzroku astygmatyzm staje się coraz bardziej uciążliwy, tym samym utrudniając codzienne funkcjonowanie, a także powodując kolejne dolegliwości.

przekrój oka - astygmatyzm

Jakie są przyczyny astygmatyzmu?

Wiesz już, na czym polega astygmatyzm, jednak ważne jest również to, żebyś zdawał sobie sprawę z tego, że jest to bardzo popularne schorzenie, które występuje u znacznej liczby społeczności. Naukowcy zakładają, że w większości przypadków astygmatyzm jest dziedziczny. Jednak trudno jest jednoznacznie określić, czy to jedyny powód, który wpływa na astygmatyzm.

Optyk z Tablicą Snellena do badania wzroku

Przyczyny mogą też być związane z wadami anatomicznymi i zwyrodnieniami. Nabyty astygmatyzm często pojawia się również w wyniku uszkodzeń mechanicznych np. urazu rogówki lub soczewki oka, a także przez powstanie ran bądź blizn.

Astygmatyzm – pierwsze objawy wady wzroku

Brak właściwego leczenia lub nasilenie się astygmatyzmu może powodować wystąpienie wielu dolegliwości. Ich siła przede wszystkim jest uzależniona od stopnia postępowania wady wzroku. Dlatego w pierwszych fazach tego schorzenia podstawowe objawy często są mylone ze zwykłym zmęczeniem lub po prostu pogorszeniem widzenia. Jeśli podejrzewasz u siebie tę wadę wzroku — wykonaj nasz test na astygmatyzm online. Jednak, jeżeli zauważysz u siebie nasilenie poszczególnych problemów, to zgłoś się do specjalisty na badanie wzroku. Dowiedz się zatem, jakie astygmatyzm ma najczęstsze objawy i sprawdź, czy zauważasz je u siebie.

Astygmatyzm – objawy

Najpopularniejsze objawy astygmatyzmu:

  • bóle głowy – szczególnie w okolicy płata czołowego,
  • zamazany obraz podczas obserwacji z bliska i daleka,
  • tzw. mgła na oku,
  • regularne bóle oczu,
  • gwiazdy są widoczne jako plamki,
  • tarcie i mrużenie oczu,
  • nieustanne zmęczenie oczu podczas większego wysiłku wzrokowego,
  • pogorszenie rozumienia tekstu, który czytasz,
  • zaburzenia poczucia przestrzeni,
  • linie proste widzisz jako krzywe.

Jak widzi osoba z astygmatyzmem?

Niewłaściwa budowa rogówki lub soczewki powoduje nieostry obraz o rozmazanych liniach. Specjaliści często porównują to, jak widzi osoba z astygmatyzmem do przedmiotów w ruchu. Szczególnie możesz to zrozumieć, jeżeli zrobisz zdjęcie np. jabłka, a w tym czasie będziesz nim lekko poruszać. Efekt jest taki, że obraz jest rozmazany, a jego linie nie są proste, tylko lekko rozmyte i krzywe.

infografika porównująca widzenie bez korekcji i z korekcją

Zastanawiasz się, jak widzi astygmatyk w nocy? Otóż wtedy możesz odczuwać jeszcze większą wrażliwość na sztuczne światła. Poza tym o zmierzchu i w nocy następuje pogorszenie wzroku. Szczególnie jest to widoczne w trakcie jazdy samochodem, ponieważ obserwując inne pojazdy, które mają włączone reflektory, dostrzegasz linie rozchodzące się wokół świateł.

Czy astygmatyzm można wyleczyć?

Choć wiesz już, jak wiele problemów może sprawić niezborność, to jednak możesz sobie z tym poradzić. W tym celu konieczne jest rozpoczęcie leczenia, które wyrówna typowe wady refrakcji. Dokładny sposób radzenia sobie z tym problemem zależy od rodzaju astygmatyzmu – krótkowzroczny zwykły lub złożony, a także nadwzroczny zwykły bądź złożony. Zdarzają się również przypadki, gdy astygmatyzm jest w jednym oku krótkowzroczny, a w drugim nadwzroczny – taka przypadłość jest nazywana niezbornością mieszaną.

W zależności od stopnia rozwinięcia astygmatyzmu oka dostępne są trzy sposoby leczenia tej wady wzroku, czyli:

Okulary – to najczęstszy sposób leczenia astygmatyzmu. W takim przypadku okulary korekcyjne są wyposażone w szkła cylindryczne i dopasowane do stopnia wady wzroku.

Soczewki kontaktowe – chętnie stosowane są również soczewki toryczne, które pozwalają na niemal całkowite poradzenie sobie z objawami astygmatyzmu.

Zabieg laserowy – zazwyczaj interwencja chirurga jest możliwa dopiero u osób powyżej 20. roku życia.

 

 

Bibliografia

   1. Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED, Wrocław 2000.
   2. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/83545,astygmatyzm-niezbornosc [dostęp: 20.07.2022].
   3. https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-is-astigmatism [dostęp: 20.07.2022].

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%