Okulary minusy czy plusy – skąd wiedzieć, co kupić?

Okulary minusy czy plusy – skąd wiedzieć, co kupić?

08 cze

Dziś u coraz większej liczby osób diagnozowane są wady wzroku, które pogarszają jakość ich życia. Jednak nie ma sensu się ograniczać i po prostu warto udać się do okulisty, aby przepisał odpowiednio dopasowane okulary. Dowiedz się, czy na czym polega Twoja wada wzroku. Odkryj różnicę między wadą wzroku plus a minus.

Okulary minusy – co to znaczy?

Kiedy okulista przepisze Ci okulary minusy, oznacza to, że dołączyłeś do sporej części społeczności, która ma problemy z krótkowzrocznością. Ta wada wzroku powstaje z powodu nadmiernie rozciągniętej gałki ocznej oraz zbyt wypukłej rogówki. W praktyce oznacza to, że będziesz mieć problemy z dostrzeżeniem elementów, znajdujących się w dalszej odległości. Za to najprawdopodobniej bardzo wyraźnie zobaczysz przedmioty, będące blisko.

Wada wzroku minus koniecznie musi być korygowana. Jeśli zaniedbasz ten problem, to w konsekwencji możesz doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty. U wielu chorych ta wada łączy się również z astygmatyzmem, która objawia się poprzez widzenie zniekształconych obiektów.

Okulary minusy – kiedy nosić?

Istnieje wiele różnych sytuacji, kiedy osoby borykające się z krótkowzrocznością, powinny nosić okulary, oto kilka przykładów:

  • podczas prowadzenia samochodu,
  • w trakcie pracy, np. do komputera, w magazynie itd.,
  • podczas oglądania telewizji,
  • w teatrze, kinie, operze czy też w trakcie brania udziału w innym wydarzeniu kulturalnym.

Wada wzroku plus – na czym polega?

Z kolei wada wzroku plus związana jest z dalekowzrocznością. Jeśli znacznie lepiej widzisz to, co znajduje się z daleka od Ciebie, a przy okazji masz problemy z przeczytaniem etykiety na produkcie lub SMS-a z telefonu, to oznacza, że będziesz najprawdopodobniej potrzebować okularów z plusem. Wtedy rogówka staje się płaska, a gałka oczna krótka.

Problem ten zaczyna się pogłębiać u osób między 45. a 50. rokiem życia. Z kolei, jeśli wada pojawi się u dzieci już od narodzin, to istnieje spora szansa na to, że z wiekiem sama minie. Warto i tak skonsultować się z okulistą.

Najczęściej zadawane pytania związane z wadą wzroku minus i plus

Dolega Ci niewyraźne widzenie? Tutaj dowiesz się, jak sprawdzić, czy potrzebujesz okularów. Wiedza na temat wad wzroku nadal jest dość niewielka, dlatego warto to zmienić. Postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą i odpowiedzieć na kilka pytań, które najbardziej trapią Polaków w związku z wadą wzroku minus czy też plus.

Wada wzroku plus i minus jednocześnie – czy jest to możliwe?

Istnieje też możliwość, że wada będzie wymagała noszenia soczewek okularowych, gdzie jedna jest oznaczona jako minus, a druga jako plus. W takiej sytuacji okulista może zachęcić do noszenia okularów progresywnych lub też dwuogniskowych.

Jakie okulary do czytania – plusy czy minusy?

Osoby między 40. a 50. rokiem życia często miewają problemy z pogarszającym się widzeniem z bliska. Jest to całkowicie naturalne zjawisko, wynikające ze starzenia się soczewki oka. Wtedy w trakcie czytania konieczne staje się odsunięcie np. książki na odrobinę dalszą odległość, gdyż dopiero wtedy obraz staje się wyraźniejszy i możliwe jest dokładne przeczytanie tekstu. Mimo wszystko nie można bagatelizować tego problemu i najlepiej udać się do okulisty, który przepisze odpowiednie okulary do czytania, gdy sytuacja będzie tego wymagała. Tego typu wada wzroku będzie wymagała noszenia okularów z soczewką plusową.

Czy okulary minusy trzeba nosić cały czas?

Słuchanie zaleceń specjalisty jest bardzo ważne, gdyż pozwala osiągnąć zamierzone efekty. Dlatego, jeśli okulista stwierdzi, że Twoja wada się stale pogłębia i jest na tyle duża, że konieczne jest noszenie okularów korekcyjnych przez cały czas, to po prostu to rób. W pozostałych przypadkach warto używać okularów minusów jedynie w pilnych sytuacjach, gdy musisz wytężać wzrok, np. w pracy. Jeśli przy niewielkiej wadzie wzroku minus, zaczniesz chodzić w okularach cały czas, to oko może się „rozleniwić”, to z kolei doprowadzi do pogłębienia się problemu, zamiast zahamowania go.

Wada wzroku minus 1 - czy trzeba nosić okulary?

Kiedy okulista zdiagnozuje wadę wzroku i zaleci noszenie okularów, to koniecznie trzeba je nosić, choćby jedynie w niektórych sytuacjach. Nawet jeśli wada w tym momencie wynosi minus 1, to musisz wiedzieć, że z czasem będzie się ona pogłębiać. Tym bardziej, kiedy nie będziesz przestrzegać zaleceń specjalisty. Dlatego zadbaj o swoje oczy już teraz.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%