Rodzaje soczewek okularowych - poradnik

Rodzaje soczewek okularowych - poradnik

07 lut

Rodzaje soczewek okularowych to temat bardzo szeroki. Jeśli nosisz okulary korekcyjne – prawdopodobnie raz na jakiś czas zmieniasz okulary na nowe, lub wymieniasz same soczewki okularowe. Warto się orientować czym między sobą się różnią poszczególne rodzaje soczewek okularowych. Pozwala to zrozumieć właściwości poszczególnych rodzajów soczewek do okularów i różnice w cenie.

Różne rodzaje szkieł okularowych

Mając rozeznanie jakie są dostępne na rynku rodzaje szkieł okularowych – możesz zwrócić uwagę na poszczególne typy i wybrać takie, które będą najlepiej dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

Wymiana szkieł okularów w odpowiednim momencie jest bardzo ważna. Jeśli Twoje ostatnie badanie wzroku odbyło się dwa lata temu lub jeszcze dawniej – nie zwlekaj z wizytą. Gdy wada wzroku się pogłębiła (a proces ten przyspiesza szczególnie u osób po czterdziestce) to silniejsze szkła mogą sprawiać kłopoty z adaptacją do nowych okularów.

Rodzaje szkieł okularowych – jak je dzielimy?

Podział szkieł okularowych na różne rodzaje trzeba rozpocząć od wskazania określonych cech. Jakie kryteria podziału soczewek okularowych bierzemy pod uwagę?

1. Rodzaje szkieł okularowy ze względu na budowę

Biorąc za kryterium budowę soczewek okularowych, możemy rozróżnić:

  • Soczewki jednoogniskowe

Soczewki jednoogniskowe są stosowane do korekcji krótkowzroczności (soczewki minusy) i nadwzroczności (soczewki plusy). Okulary korekcyjne wyposażone w soczewki jednoogniskowe mogą służyć do jednej funkcji, to znaczy albo do czytania, albo do patrzenia w dal. Istnieje także udoskonalona wersja soczewek jednoogniskowych, które wyróżniają się wydłużoną bliżą. Sprawdzają się np. do pracy przy komputerze.

  • Soczewki dwuogniskowe

Soczewki dwuogniskowe są zbudowane z dwóch stref, które różnią się mocą. W górnej strefie soczewka jest przystosowana do patrzenia w dal. Część dolna soczewki dwuogniskowej służy do bliskiego patrzenia, czyli do bliży, co w praktyce oznacza czytanie. Wybór soczewek dwuogniskowych jest praktyczny i pozwala na używanie jednej pary okularów do dwóch funkcji. Ale jest także wada takiego rozwiązania– soczewki dwuogniskowe nie korygują pośredniej odległości. Niektórzy użytkownicy oceniają wygląd soczewek dwuogniskowych jako nieestetyczny ze względu na wyróżniającą się dolną sferę soczewki.

  • Soczewki progresywne

Soczewki progresywne pod względem budowy zapewniają najszersze spektrum działania. Jest to możliwe za sprawą płynnej ogniskowej. Dzięki nim możliwa jest jednoczesna korekcja widzenia podczas patrzenia blisko i daleko. Jednocześnie okulary progresywne prezentują się estetycznie, bez widocznej różnicy dolnego segmentu.

Rodzaje soczewek okularowych

2. Rodzaje szkieł okularowych ze względu na tworzywo

Szkła okularowe mogą być wytworzone z trzech rodzajów materiałów:

  • Soczewki mineralne, czyli wykonane ze szkła. Do ich zalet należą niewielka grubość i mała skłonność do tworzenia się rys. Wadą soczewek mineralnych jest stosunkowo duży ciężar oraz konieczność zastosowania do nich opraw pełnych.
  • Soczewki organiczne, czyli wykonane z plastiku. Są lekkie i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Specyfika kompozytów zastosowanych do produkcji soczewek organicznych pozwala na solidne wzmocnienie ich przy pomocy powłok uszlachetniających. Właściwości optyczne i przejrzystość soczewek plastikowych jest tak samo dobra, jak przy soczewkach mineralnych. Mogą być wykorzystane przy każdego rodzaju oprawach, a więc także w żyłkach i patentkach.
  • Soczewki z poliwęglanu – wyróżniają się bardzo wysoką wytrzymałością. Przy zachowaniu bardzo małej wagi, soczewki poliwęglanowe są o wiele twardsze. Z tego powodu są wykorzystywane do okularów o charakterze sportowym, narażonych na upadki. Mogą być stosowane przy każdego rodzaju oprawach.

3. Rodzaje soczewek okularowych ze względu na indeks

Rozróżniamy soczewki okularowe pod względem indeksu, czyli współczynnika załamania światła. Wyższy indeks oznacza cieńszą soczewkę. W przypadku klasycznej soczewki wykonanej ze szkła, współczynnik załamania światła wynosi około 1,5 (n=1,5).

Możliwe jest uzyskanie współczynnika 1,9 przy wykorzystaniu odpowiednich komponentów. Wysoki indeks sprawia, że szkła okularowe są cieńsze dla tej samej mocy optycznej. Dzięki temu są lżejsze, a co za tym idzie – wygodniejsze. To ważne w przypadku zaawansowanych wad refrakcji, które wymagają dużej mocy optycznej.

Przeglądając cennik soczewek okularowych naszego sklepu optycznego można, dzięki czytelnej grafice, łatwo zorientować się w różnicach między rodzajami soczewek okularowych.

4. Rodzaje soczewek okularowych przy uwzględnieniu geometrii i mocy

Biorąc pod uwagę geometrię i moc, rozróżniamy soczewki okularowe:

Rodzaje szkieł okularowych

5. Rodzaje szkieł okularowych ze względu na konstrukcję soczewki

Soczewki okularowe dzielimy pod względem konstrukcji na:

- sferyczne, czyli stanowiące fragment sfery. Jest to konstrukcja najprostsza, nie wymagająca zaawansowanych technologii. Charakterystyczną cechą w tym przypadku są możliwe deformacje obrazu przy krawędziach. Może to powodować pewien dyskomfort wywołany utratą ostrości;

- asferyczne, czyli zmniejszające efekt zniekształceń na krańcach sfery. Soczewki okularowe o asferycznej konstrukcji zapewniają doskonałe odwzorowanie obrazu. Jest to wskazane przy korekcji wad o dużej mocy oraz w przypadku astygmatyzmu. Dzięki konstrukcji asferycznej możliwe jest umiejscowienie bliżej powierzchni oka oraz uzyskanie cieńszych soczewek. To wpływa korzystnie na estetykę, bowiem oczy użytkownika okularów widziane przez osoby z otoczenia, nie ulegają zniekształceniu.

6. Rodzaje szkieł okularowych ze względu na zabarwienie

Każde ze szkieł wyżej wymienionych może być:

  • bezbarwne
  • zabarwione
  • fotochromowe

Szkła bezbarwne nie wymagają wyjaśnienia. Soczewki okularowe zabarwione pełnią funkcję ochrony przeciwsłonecznej. Jest to zabarwienie na stałe. To dobra opcja dla osób, które potrzebują okularów słonecznych z korekcją. Szkła fotochromowe to dobry wybór, gdy nie chcesz zmieniać okularów z korekcyjnych na przeciwsłoneczne.

Okulary fotochromowe pełnią podwójną rolę dzięki mechanizmowi zmiany zabarwienia szkieł pod wpływem działania promieni słonecznych. Użytkownik okularów fotochromowych, przebywający w pomieszczeniu, ma okulary o szkłach bezbarwnych. Wychodząc na zewnątrz – po zetknięciu się z promieniami UV soczewki fotochromowe ulegają ściemnieniu i chronią przed słońcem.

Powłoki uszlachetniające szkieł okularowych

Powłoki uszlachetniające używane do szkieł okularowych różnych rodzajów, także wymagają przybliżenia. Stanowią one dodatkowy płatny wariant, ale warto wiedzieć jakie wykazują działanie, do czego służą i jakie korzyści niosą dla użytkownika.

Antyrefleks

Najbardziej popularna powłoka (oznaczana często jako AR), dziś traktowana jako oczywistość. Antyrefleks ogranicza odblaski świetlne i poprawia komfort widzenia. Każdy z nas funkcjonuje na co dzień w pomieszczeniach o sztucznym oświetleniu. Ta powłoka sprawia, że widzimy w bardzo dobrym kontraście, a oczy mniej się męczą. Antyrefleks jest widoczny w postaci charakterystycznego zielonkawej poświaty na szkłach.

Powłoka BLUE

Druga bardzo ważna powłoka (spotykana jako oznaczenie w skrócie BB – blue blocker), o której powinny pamiętać osoby pracujące przed komputerem. O negatywnym wpływie światła niebieskiego na oczy wiemy dziś już dużo. Wiele osób korzysta z tej formy ochrony wzroku nawet bez wady wzroku. Umożliwiają to okulary zerówki, które także można kupić z powłoką BLUE.

Powłoka hydrofobowa

Powłoka hydrofobowa (CC – skrót od clean coat) jest bardzo przydatna w naszej strefie klimatycznej. Mgła pokrywająca okulary po wejściu do ciepłego pomieszczenia to zmora wielu użytkowników w okresie jesienno-zimowym. Niektórzy nazywają to zjawisko „poceniem się okularów”. Ta powłoka powoduje wygładzenie powierzchni soczewek okularowych. Dzięki temu woda nie osiada na szkłach. lecz bardzo szybko odparowuje

Powłoka oleofobowa

Powłoka oleofobowa pełni podobną funkcję jak hydrofobowa. Wygładzenie powierzchni (szczególnie potrzebne przy antyrefleksie, który charakteryzuje się pewną szorstkością i sprzyja osiadaniu zanieczyszczeń) zapobiega zabrudzeniom. Drobinki kurzu i sebum nie przyczepiają się tak łatwo przy tej powłoce. Soczewki okularowe z powłokami hydro- i oleofobową można o wiele łatwiej wyczyścić.

Powłoka utwardzająca UTR

Zwyczajne, codzienne użytkowanie okularów wiąże się z ryzykiem powstawania rys. Najczęściej tworzą się gdy położymy okulary na stole, szkłami do dołu. Stykając się z powierzchnią – soczewki ocierają się o drobinki i zanieczyszczenia, a to szybko je uszkadza, przez co stają się mniej przejrzyste. Rysy powstają także w wyniku czyszczenia nieodpowiednimi materiałami.

różne rodzaje soczewek okularowych

Zły nawyk przecierania okularów kawałkiem ubrania lub ręcznikiem papierowym także może przyczyniać się do uszkadzania szkieł. Powłoka utwardzająca UTR powoduje wzmocnienie powierzchni soczewek i czyni je mniej podatnymi na zarysowania. To zdecydowanie przedłuża ich żywotność.

Powłoka antystatyczna

Częstą zmorą okularników jest konieczność czyszczenia okularów z powodu kurzu. Odłożone nawet na krótki czas okulary pokrywają się szybko drobinkami. Kurz osiada na soczewkach także gdy pracujemy w pomieszczeniu, przy komputerze. Po kilku godzinach okulary wymagają przeczyszczenia. Powłoka antystatyczna zapobiega temu uciążliwemu zjawisku a szkła dłużej zachowują doskonałą przejrzystość.

 

Zobacz także:

Badanie wzroku – jak często należy je wykonywać?
02 stycznia 2023

Badanie wzroku – jak często należy je wykonywać?

Czytaj dalej
Okulary damskie i męskie – czym się różnią?
23 stycznia 2023

Okulary damskie i męskie – czym się różnią?

Czytaj dalej
Jak często wymieniać noski w okularach
26 stycznia 2023

Jak często wymieniać noski w okularach

Czytaj dalej
Okulary dla chłopców w różnym wieku – jakie wybrać?
04 lutego 2023

Okulary dla chłopców w różnym wieku – jakie wybrać?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%