Okulary sportowe – Kompletny Poradnik

Okulary sportowe – Kompletny Poradnik

12 wrz

Jeżeli jesteś aktywną osobą, to okulary sportowe przydadzą Ci się zarówno latem, jak i zimą. Może jesteś amatorem górskich wędrówek lub czy aktywnego spędzania czasu nad wodą (np. żeglowania). A może uwielbiasz sporty zimowe, a narty lub snowboard to Twój żywioł. Niezależnie od tego, jaki sport uprawiasz, potrzebujesz odpowiednich okularów sportowych, które ochronią Twoje oczy. Ostre słońce w górach. Promienie słoneczne odbijające się od tafli wody. To wszystko sprawia, że miłośnicy aktywnego spędzania czasu potrzebują szczególnej ochrony oczu.

okulary sportowe

Okulary przeciwsłoneczne sportowe dla bezpieczeństwa oczu

Dlaczego należy chronić oczy przed słońcem? Promienie słoneczne są wyjątkowo szkodliwe dla oczu. Promieniowanie UVB ma największy wpływ na rogówkę. Natomiast promieniowanie UVA pochłania przede wszystkim soczewka. Krótkotrwała ekspozycja na promieniowanie może prowadzić do dyskomfortu oraz takich objawów jak zaczerwienienie oczu. Dodatkowo może pojawić się poczucie suchości lub piasku pod powiekami. Na dłuższą metę promieniowanie może powodować poważne, a czasami nawet nieodwracalne choroby i uszkodzenia oczu. Zwyrodnienie plamki żółtej, nowotwory oczu i skóry powiek, zaćmę, posłoneczne uszkodzenie rogówki. Dlatego okulary przeciwsłoneczne sportowe powinny być podstawowym elementem Twojego ekwipunku.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu nowych okularów sportowych? Jest kilka ważnych parametrów, które koniecznie musisz wziąć pod uwagę.

Filtr UV 400

Biorąc pod uwagę ryzyko, jakie stwarza promieniowanie słoneczne, niezbędna jest ochrona oczu. Skuteczne jest stosowanie okularów z filtrami, które zablokują promieniowanie UVA i UVB. Szczególną uwagę musisz zwrócić na to, by okulary posiadały filtr UV 400. Dlaczego akurat taka cyfra? Określa ona maksymalną długość fal, które są blokowane przez filtr. Promieniowanie UV-A emituje fale o długości 315 - 380 nanometrów, UV-B 280 - 315 nm, UV-C 100 - 280 nm. Zatem okulary wyposażone w filtr UV 400 całkowicie blokuje szkodliwe dla naszych oczu promieniowanie ultrafioletowe.
Dlaczego jeszcze okulary z filtrem UV są tak istotne? Okulary przeciwsłoneczne sprawiają, że do oka dociera mniej światła, więc źrenica rozszerza się. W ten sposób do oka dociera jeszcze więcej szkodliwego promieniowania. Tak więc widzisz, że sportowe okulary przeciwsłoneczne bez omawianego zabezpieczenia stanowią poważne zagrożenie.

 

Polaryzacja

Okulary z polaryzacją przydadzą się zwłaszcza osobom uprawiającym sporty wodne. Promienie słoneczne odbijające się od tafli wody potrafią oślepić.  Soczewki polaryzacyjne zredukują odbłyski oraz poprawią kontrast widzenia. O co chodzi z tą polaryzacją? Dla zrozumienia działania okularów z polaryzacją przyda się odrobina teorii. Promienie świetlne rozchodzą się wertykalnie i horyzontalnie. O ile pionowe promienie nie wpływają negatywnie na nasze widzenie, o tyle poziome powodują dyskomfort. Okulary polaryzacyjne usuwają oślepiające promienie horyzontalne, a my możemy cieszyć się ostrym obrazem. W okularach sportowych to ważne. Oślepiające odblaski mogą doprowadzić do przykrych konsekwencji. Zwłaszcza jeśli uprawiasz taki sport jak jazda na rowerze.

Sprawdź też ranking okularów do biegania

Przepuszczalność światła

Warto zwrócić także uwagę na kategorię przepuszczalności światła. Parametr ten jest niezależny od  filtru UV. W związku z tym okulary, które są jedynie delikatnie zabarwione również mogą posiadać filtr UV. Możesz wybierać spośród pięciu kategorii.

 • Kategoria 0 – takie soczewki przepuszczają od 80 do 100% światła. Soczewka jest delikatnie przyciemniona. Takie okulary przydadzą Ci się podczas jazdy na rowerze i na rekreacyjnych wycieczkach górskich. Zwłaszcza w pochmurne dni. Takie okulary będą stanowiły barierę przed paproszkami i owadami. Rowerzyści z pewnością to docenią.
   
 • Kategoria 1 – od 43 do 80% przepuszczanego światła. Takie okulary są zabarwione zazwyczaj na żółto lub jasnobrązowo. Dzięki temu poprawisz widoczność podczas mglistej pogody.
   
 • Kategoria 2 – od 18 do 43% przepuszczanego światła. Okulary są średnio zaciemnione. W związku z tym przydadzą Ci się podczas średnio słonecznych dni, a także przy zmiennej pogodzie.
   
 • Kategoria 3 – od 8 do 18% przepuszczanego światła. Najpopularniejsza kategoria przepuszczalności światła. Soczewki okularowe w tym przypadku są barwione na szaro lub brązowo. Co bardzo ważne, nie zaburzają naturalnego widzenia.
   
 • Kategoria 4 – od 3 do 8% przepuszczanego światła. To najbardziej przyciemnione okulary. Przeznaczone są dla osób narażonych na mocne, oślepiające odblaski. Idealne rozwiązanie dla żeglarzy, narciarzy oraz alpinistów.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%