Co oznacza „UV400” w okularach? Wyjaśniamy!

Co oznacza „UV400” w okularach? Wyjaśniamy!

16 kwi

„UV400” to określenie, które używane jest w kontekście okularów przeciwsłonecznych. Spotkałeś się kiedyś z tym oznaczeniem podczas zakupów w sklepie optycznym, jednak nie wiesz, co ono oznacza? Nic się nie martw, już wyjaśniamy! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co oznacza UV400 i dlaczego powinieneś wybierać jedynie spośród okularów przeciwsłonecznych, które zawierają ten filtr.

Co oznacza UV400 w okularach przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko stylowy dodatek. To również niezbędna ochrona wzroku, która pomoże Ci uniknąć dyskomfortu w słoneczne dni oraz zapobiec groźnym chorobom oczu, takim jak AMD. Jednak w jaki sposób okulary z ciemnymi soczewkami są w stanie dokonać tego wszystkiego? Aby zrozumieć, co oznacza UV400 na okularach, trzeba najpierw dowiedzieć się więcej o samym świetle słonecznym!

Słońce emituje szerokie spektrum światła – a w tym dwa rodzaje światła UV, czyli ultrafioletowego. Jest ono promieniowaniem elektromagnetycznym, które z łatwością przenika przez naszą atmosferę, a nawet grube chmury spowijające niebo. Są to promienie UVA i UVB. Te pierwsze mają udowodniony wpływ na rozwój groźnych chorób oczu, zaś te drugie – umożliwiają syntezę witaminy D, lecz jednocześnie powodują bolesne oparzenia skóry czy ślepotę śnieżną.

Oba te rodzaje światła działają destrukcyjnie na zdrowie oczu i delikatnej skóry powiek, dlatego odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna. Zapewnią Ci je właśnie okulary UV400 – czyli takie, których soczewki blokują promieniowanie ultrafioletowe do długości fali 400 nanometrów. Oznacza to, że filtrują niemal 100% szkodliwych wiązek światła UVA i UVB emitowanych przez słońce.

Zobacz więcej >>> Okulary przeciwsłoneczne z bazaru? Zaszkodzisz oczom!

Jak więc widzisz, do optymalnej ochrony oczu nie wystarczy, aby okulary przeciwsłoneczne miały tylko ciemne szkła. Muszą być one również wzbogacone o specjalny filtr UV400 i zawierać oznaczenie CE, które oznacza, że wybrane przez Ciebie okulary spełniają normy bezpieczeństwa i ochrony Unii Europejskiej.

W naszym sklepie znajdziesz wyłącznie okulary przeciwsłoneczne zawierające zarówno oznaczenie UV400, jak i CE. To gwarancja nie tylko stylowego wyglądu, ale i najwyższej ochrony oczu nawet w najbardziej słoneczne dni. Dlatego nie czekaj już dłużej i wybierz spośród tysięcy modeli najbardziej renomowanych marek okularowych!

Co oznacza UV400? Kategorie filtrów

Oznaczenie UV400 to nie jedyna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, kupując okulary przeciwsłoneczne. Należy wybrać również kategorię filtra, czyli stopień zaciemnienia soczewek. To on zadecyduje o tym, czy dane okulary przeciwsłoneczne będą odpowiednie na częściowo zachmurzony wiosenny dzień, czy też upalne, letnie południe na plaży.

Przeczytaj również >>> Czego Polacy nie wiedzą o ochronie oczu przed słońcem? Okulary przeciwsłoneczne w teorii i praktyce

Jakie są do wyboru UV400 kategorie filtra?

  • Kategoria 0 – takie soczewki przepuszczają od 80 do 100% światła. UV400 kat. 0 to bardzo lekko zaciemnione okulary, które są odpowiednie np. na bardzo zachmurzone zimowe dni.
  • Kategoria 1 – to zwykle najniższy poziom, na który decydują się użytkownicy okularów przeciwsłonecznych. Takie okulary przepuszczają od 43 do 80% światła – również dobrze sprawdzą się więc w deszczowe dni charakterystyczne dla polskiej wiosny czy jesieni.
  • Kategoria 2 – w tym przypadku zaciemnienie znacznie wzrasta, a soczewki przepuszczają już od 18 do 43% światła. Ta opcja zapewni Ci komfort widzenia w średnio nasłonecznionych warunkach.
  • Kategoria 3 – co oznacza filtr UV400 kat. 3? Takie okulary przepuszczają od 8 do 18% światła, co czyni je najlepszą opcją na co dzień w słoneczne pory roku.
  • Kategoria 4 – soczewki o tej kategorii są do zadań specjalnych, ponieważ przepuszczają tylko 3 do 8% promieni słonecznych. Dzięki temu zapewnią Twoim oczom bezpieczeństwo w bardzo nasłonecznionych warunkach, np. w słoneczne dni podczas śnieżnej zimy, czy latem na wakacjach nad wodą. Uwaga – okulary UV400 kat. 4 pod żadnym pozorem nie nadają się do prowadzenia auta z powodu ograniczenia widoczności!

Podsumowując, im wyższa kategoria filtra soczewek przeciwsłonecznych, tym mniej światła przepuszczają. Pamiętaj, że woda i śnieg odbijają światło i znacznie potęgują szkodliwe działanie promieni słonecznych, dlatego też w takich sytuacjach ochrona oczu powinna być jak najwyższa.

Wiesz już, co oznacza UV400, a także poznałeś poszczególne kategorie filtrów soczewek przeciwsłonecznych. Jesteś więc gotowy do wykonania świadomego i udanego zakupu okularów przeciwsłonecznych! U nas znajdziesz szeroki asortyment okularów przeciwsłonecznych o różnych kategoriach filtra UV400 – wyposaż się w idealny dla siebie model już teraz, aby zadbać o swoje oczy.

Bibliografia:
World Health Organization, Radiation: Ultraviolet (UV) radiation, 2016
Filtral.com, Filter Categories, 2023
Beingbar.com, UV400 Protection and Filter Categories Of Sunglasses, 2023
Leightons.co.uk, A Guide to the UV Protection Rating in Sunglasses, Including UV400, 2021

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%