Ciekawostki

Topografia rogówki (keratometria)

Topografia rogówki (keratometria)

Konieczne jest zbadanie promienia krzywizny i mocy łamiącej rogówki? W takim przypadku wykonywana jest topografia rogówki. W tym celu wykorzystywane są specjalistyczne sprzęty, a z ich pomocą okuliści są w stanie naprawdę precyzyjnie określić położenie głównych południków rogówki. Sprawdź, co to jest keratometria i dowiedz się, czy powinieneś wykonać to badanie.

Czym jest topografia rogówki?

Topografia rogówki to po prostu komputerowa keratometria oka. Dzięki temu badaniu możliwe jest skuteczne i precyzyjne zbadanie kształtu rogówki. Wówczas niezbędnym elementem jest nowoczesny sprzęt, ponieważ to właśnie on sprawia, że powstaje mapa rogówki. Taki obraz pozwala na natychmiastowe wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

Warto zaznaczyć, że keratometria jest w pełni nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym. Poza tym służy do pomiarów krzywizny i mocy łamiącej rogówki w konkretnych południkach. Umożliwia również dokładne określenie położenia najważniejszych południków rogó

04 maj
Cover Test — czym jest?

Cover Test — czym jest?

Cover Test to jeden z najczęściej wybieranych badań, który służy do wykrywania zeza. Pomaga również odróżnić zez jawny od ukrytego. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu odpowiedniego wariantu testu. Sprawdź, czym dokładnie jest to badanie i kiedy należy je wykonać.

Cover Test – co to jest?

Czasem wykrycie zeza jest dość trudne, a jednocześnie ta wada wymaga szybkiej interwencji, bo tylko wtedy możliwe jest całkowite ograniczenie negatywnych skutków. Właśnie w tym celu stosowany jest Cover Test. Co to jest? Przede wszystkim to badanie służące do określenia obecności i wielkości odchylenia oczu. Poza tym może być wykonywane przez optometrystów lub okulistów. Zazwyczaj wykorzystywana jest jedna z wersji tego badania, czyli Cover-Uncover Test bądź naprzemienny Cover Test.

Cover Test polega na skupieniu uwagi pacjenta na odległym i bliskim obiekcie. Wykorzystywane są również specjalne zasłony, ponieważ pozwala to na jeszcze lepsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowośc

25 kwi
Tablice ishihary – test na daltonizm

Tablice ishihary – test na daltonizm

Podczas badań okulistycznych bardzo często wykonywany jest test na daltonizm. W tym celu wykorzystywane są najczęściej tablice ishihary, które dla osób, niemających problemów z rozpoznawaniem kolorów, są naprawdę proste. Dlatego lekarz bardzo szybko dostrzeże pierwsze objawy daltonizmu, gdy zobaczy, że pacjent podczas badania ma problem z odczytaniem liczb, znajdujących się na tablicach. Dowiedz się, czym wyróżniają się testy ishihary i do czego są wykorzystywane.

Tablice dla daltonistów – czym są tablice ishihary?

Test ishihary przeprowadzany jest przez okulistów po to, aby określić, czy pacjent boryka się z daltonizmem. Celem badania jest sprawdzenie, czy u pacjenta następuje prawidłowe rozpoznawanie barw, w szczególności czerwonych oraz zielonych. W ostatnich latach jako pierwsze badanie daltonizmu wykorzystuje się tablice pseudoizochromatyczne, zwane też ishihara. Test został opracowany pr

12 kwi
Badanie pola widzenia (perymetria)

Badanie pola widzenia (perymetria)

Dostrzegasz u siebie coraz większe problemy ze wzrokiem, które objawiają się przede wszystkim ograniczoną widocznością, podczas spoglądania na obiekty, znajdujące się po bokach? A może, żeby dostrzec te przedmioty, musisz obrócić głowę? Czasem jest to równoznaczne, z tym że zostało zaburzone prawidłowe pole widzenia. W łatwy i bezbolesny sposób specjalista sprawdzi, czy doszło do ubytku w polu widzenia. Dowiedz się, jak przebiega to badanie!

Co to jest pole widzenia?

Pole widzenia człowieka to zakres przestrzeni, jaką jesteś w stanie objąć wzrokiem, bez konieczności poruszania oczami. Funkcjonowanie pola widzenia jest uzależnione od sprawności włókien nerwowych, które przewodzą wrażenia wzrokowe. Kluczowe znaczenie ma również siatkówka oraz płatki potyliczne kory mózgowej.

Zauważ, że regularne badanie pola widzenia umożliwia szybszą diagnozę wielu p

04 kwi
Addycja – co to jest?

Addycja – co to jest?

Wraz z upływem lat pogorszeniu ulega elastyczność oka. Staje się to jedną z przyczyn pogorszenia wzroku i zaburzeń akomodacji. W konsekwencji oko stopniowo zaczyna tracić zdolność do zmiany kształtu soczewki w zależności od odległości, w jakiej znajduje się obserwowany obiekt. Właśnie z tego powodu tak wiele osób z wiekiem zaczyna chorować na starczowzroczność, czyli prezbiopię. Dlatego musisz dowiedzieć się, czym jest addycja w okularach!

Addycja w okularach a wiek

Wiesz już, że z wiekiem pogarsza się wzrok, a przyczyną bardzo często jest prezbiopia. Ze względu na często wpatrywanie się w ekrany monitorów, długą pracę przy sztuczny oświetleniu oraz przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach prowadzi do tego, że oczy jeszcze szybciej tracą zdolność do akomodacji. Dlatego już nawet po ukończeniu 35 roku życia może pojawić się problem ze starczowzrocznością. W takim przypadku koni

28 mar

Przyłącz się do nas

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o promocjach i rabatach

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%