Jak dbać o wzrok? 6 zasad, dzięki którym ochronisz oczy

Jak dbać o wzrok? 6 zasad, dzięki którym ochronisz oczy

22 lip

Praca przy komputerze, sztuczne oświetlenie, a także wiele innych szkodliwych czynników zewnętrznych może przyczynić się do pogorszenia wzroku. Dlatego konieczne jest to, żebyś wiedział, jak dbać o oczy. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia groźnych chorób, ale też spowolnisz proces starzenia się Twoich oczu.


6 sposobów, jak dbać o oczy, by pozostały zdrowe

Bardzo ważne jest to, żebyś już od najmłodszych lat pielęgnował w sobie odpowiednie zachowania, które przyczynią się do poprawy Twojego wzroku. Oczywiście istotne są też regularne badania wzroku  u specjalisty. Wtedy dowiesz się, jak dbać o oczy w Twoim przypadku, a także, czy podjęte działania przynoszą pozytywne rezultaty. Skorzystaj też z naszych sposobów, dzięki którym będziesz mógł śmiało powiedzieć: naprawdę dbam o wzrok.

Kobieta z ogórkiem na oku

Dostarczaj organizmowi witaminy

Na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jesteś tym, co jesz. Dlatego koniecznie wprowadź do swojej codziennej diety składniki odżywcze i witaminy, które wspomogą Twój wzrok. Szczególnie zadbaj o obecność kwasu omega-3, luteiny, cynku, a także witaminy A, C i E. Pamiętaj, że proces dbania o oczy możesz rozpocząć od tak prostej czynności, jak zjedzenie ryby, orzechów, świeżych warzyw lub owoców. Poza tym tak wartościowe składniki nie tylko wpłyną pozytywnie na Twój wzrok, ale również na odporność i wiele innych narządów.

Zadbaj o prawidłową higienę pracy

Każdego dnia korzystasz z komputera – w trakcie pracy, nauki lub po prostu wykonując inne czynności. Zatem musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które poprawią jakość Twojego wzroku. Przede wszystkim zacznij od kontrolowania częstotliwości mrugania. Standardowo człowiek mruga min. 8 razy na minutę, jednak w trakcie patrzenia na monitor wartość ta spada nawet do 3 w ciągu minuty. Taka sytuacja prowadzi do uciążliwej suchości oczu, więc zadbaj o częstsze mruganie w trakcie pracy przy komputerze.

infografika obrazująca prawidłową postawę przed komputerem

Nie tylko częstotliwość mrugania poprawi jakość Twojego wzroku. Pamiętaj też o tym, by monitor ustawić w odległości min. 40 cm od Twoich oczu. Poza tym ważne są regularne przerwy w pracy, okulary do komputera oraz odpowiednia temperatura otoczenia.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Korzystanie z urządzeń elektroniczny w ciemnym pokoju lub czytanie książki przy złym oświetleniu – to tylko przykładowe sytuacje powodujące szybką akomodację. Ten problem jest przede wszystkim związany z tym, że tworzy się kontrast pomiędzy jasnym obrazem na monitorze a ciemnym pokojem. Może to prowadzić nie tylko do pogorszenia wzroku, ale również nadmiernego mrużenia. Jednak nie obawiaj się, nie musisz rezygnować z czytania kolejnej książki bądź pracy przy komputerze. Po prostu zadbaj o dodatkowe źródło światła, które znajdzie się w pobliżu, dzięki temu kontrast zostanie zminimalizowany dzięki lampce zapewniającej więcej światła dookoła Ciebie.

Noś okulary z filtrem

Bez względu na porę roku powinieneś nosić okulary przeciwsłoneczne, które ochronią Twoje oczy przed nadmiernymi promieniami słonecznymi. Dzięki temu nie tylko zyskasz ciekawy dodatek, ale również komfort w trakcie przebywania na świeżym powietrzu. Ważne jest tylko to, by okulary miały wysoki filtr, ponieważ dopiero wtedy uzyskasz odpowiednią ochronę i będziesz pewien, że dbasz o wzrok.

Korzystaj z domowych sposobów

Zorganizuj sobie czasem domowe spa, które będzie obejmowało nie tylko dbanie o twarz i resztę ciała, ale również o oczy. Dzięki temu pielęgnacja będzie miała charakter całościowy. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i poznaj najlepsze zioła na oczy, które pozwolą Ci zadbać o wzrok naturalnie. Podczas takich zabiegów spa możesz wykorzystać środki, które na pewno masz w domu np.:

  • rumianek – działa łagodząco i przeciwzapalnie,
  • nagietek lekarski – ma właściwości bakteriobójcze i łagodzące,
  • szałwię lekarską – niweluje zaczerwienienia, podrażnienia i zmęczenie oczu.

Trzy kwiatki rumianku

Postaw na sport

Aktywność fizyczna to lekarstwo na wiele schorzeń, dlatego chcąc dbać o wzrok koniecznie postaw na uprawianie sportu. Dzięki temu wzmocnisz ukrwienie oka, ale też obniżysz kruchość naczyń włosowatych. W ten sposób dłużej będziesz cieszyć się dobrym wzrokiem, a przy okazji zyskasz wysportowaną sylwetkę i dobre samopoczucie. Pamiętaj też o zapewniających odpowiednią ochronę okularach sportowych.

>> Sprawdź także 12 wskazówek czego nie należy robić, by nie psuć sobie wzroku

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%