Wpływ promieni UV na oczy

Wpływ promieni UV na oczy

31 sty

Oczy podobnie jak skóra są narażone na działanie promieniowania UV. Dlatego tak ważne jest to, żebyś je dobrze chronił, a tym samym zmniejszysz ryzyko wystąpienia wielu schorzeń w obrębie gałki ocznej. Dowiedz się, jak duży jest wpływ promieniowania na człowieka i sprawdź, jak skutecznie zabezpieczyć oczy.

Czym jest promieniowanie UV?

Choć coraz częściej w Internecie, czy telewizji pojawiają się informacje o konieczności ochrony przed promieniowaniem, to i tak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, czym właściwie to jest. Przede wszystkim występują różne rodzaje promieniowania, które różnią się nie tylko wpływem, czy długością fal, ale również występowaniem na Ziemii – niektóre ulegają absorpcji przez warstwę ozonową. 

Warto zaznaczyć, że największa ilość promieniowania dociera do Ziemi w okolicach równika. Poza tym jest to uzależnione od wysokości i szerokości geograficznej. Choć zjawiska atmosferyczne typu zachmurzenia oraz zacienienia częściowo blokują ilość światła, to nie jest to zbyt skuteczna ochrona dla oczu. W końcu pod wpływem zjawiska rozproszenia promienie i tak przedostają się do oczu. Kluczowe znaczenie ma tutaj jedynie to, od czego się odbiją – wody, pokrywy śnieżnej, piasku, asfaltu, roślin itp.

Rodzaje promieniowania UV

  • UV-A – są odpowiedzialne za wcześniejsze starzenie się skóry i jej opalanie.
  • UV-B – to najbardziej szkodliwy rodzaj promieniowania UV, ponieważ odpowiada za poparzenia na skórze, nowotwory i uszkodzenia oczu – mogą objawiać się nadwrażliwością na światło, nadmiernym łzawieniem lub uczuciem suchości pod powieką.
  • UV-C – to najkrótsze fale, które są pochłaniane przez warstwę ozonową, więc ostatecznie nie docierają do Ziemi.

Promieniowanie UV – szkodliwość dla człowieka

Prawidłowe zabezpieczenie i niewielka ilość sprawiają, że niektóre rodzaje promieniowania UV mają dość pozytywny wpływ na organizm człowieka. Przede wszystkim dotyczy to produkcji witaminy D. Jednak nadmierna ekspozycja, a szczególnie powielanie nieodpowiednich praktyk sprawia, że działanie słońca jest niebezpieczne – sprawdź, jaki dokładnie jest wpływ promieniowania na człowieka!

Wzrok

Dla oczu każdy rodzaj promieni UV jest niebezpieczny. Dlatego nie może być tu mowy o pozytywnym działaniu. Tym bardziej że powstałe uszkodzenia nie ograniczają się jedynie do powierzchni oka, ale dotyczą również tkanek wewnętrznych. Dzieje się tak, ponieważ promienie UV są wchłaniane przez tkanki oka – rogówka UVB, a soczewka UVA. Właśnie z tego powodu może dojść do uszkodzenia tkanki. Chcesz wiedzieć, jaki jeszcze ma wpływ promieniowanie UV? Szkodliwość dotyczy również szybszego starzenia się oczu, nadmiernego wysychania powierzchni oka, podrażnienia i problemów typowych dla zespołu suchego oka.

Oprócz tego nadmierna ekspozycja na promienie UV jest bardzo częstą przyczyną rozwoju zaćmy pourazowej, zapalenia spojówek i ślepoty śnieżnej.

Skóra

Wpływ promieniowania na człowieka dotyczy również skóry. W tym przypadku zwróć uwagę na jej szybsze starzenie się, co ma związek z wolnymi rodnikami, które tworzą się pod wpływem promieni UVA. Prowadzi to też do wolniejszej produkcji kolagenu. W konsekwencji skóra traci jędrność, wiotczeje, a zmarszczki stają się bardziej widoczne.

Promienie UVB są bardzo niebezpieczne dla skóry ze względu na możliwość rozwoju czerniaka złośliwego – szczególnie powinny o tym pamiętać osoby o jasnej karnacji i niskiej zawartości barwnika w skórze. Kluczowe znaczenie ma także nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne oraz oparzenia słoneczne.

Ochrona oczu przed UV – najlepsze sposoby

Wiesz już, jak ważna jest ochrona oczu przed UV, dlatego warto teraz zastanowić się, jak możesz to zrobić w najlepszy sposób. Przede wszystkim pamiętaj o całorocznym działaniu. W końcu promienie UV przedostają się do oczu bez względu na porę roku. Poza tym nie ograniczaj się jedynie do naturalnej ochrony typu mrużenie oczu. Przydatne są też odpowiednie okulary np. przeciwsłoneczne. Pamiętaj tylko o tym, jak istotny jest wybór naprawdę solidnych modeli. W tym przypadku kieruj się kategoriami przepuszczalności światła, a wtedy na pewno wybierzesz opcję najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

  • Kategoria 0 – przepuszcza od 80 do 100% światła, szkła mają lekko żółte zabarwienie, dlatego takie okulary sprawdzają się podczas dużego zachmurzenia.
  • Kategoria 1 – przepuszcza od 43 do 80% światła i nadaje się do codziennego stosowania. Choć takie szkła najlepiej stosować jesienią lub wiosną.
  • Kategoria 2 – przepuszcza od 18 do 43% światła, idealnie sprawdzi się na co dzień, to też dobry wybór dla kierowców, ponieważ szkło nie jest zbyt ciemne do jazdy.
  • Kategoria 3 – przepuszcza od 8 do 18% światła, sprawdzi się podczas dużej ekspozycji na promienie UV np. w trakcie jazdy na nartach lub podróży do krajów równikowych.
  • Kategoria 4 – przepuszcza od 3 do 8% światła, tego typu okulary nie są zalecane kierowcom ze względu na bardzo ciemne szkło. Najlepiej sprawdzają się u osób narażonych na bardzo silne nasłonecznienie np. podczas wspinaczki górskiej.

Jeśli szukasz dodatkowych sposobów na ochronę oczu przed promieniami, to nie musi się ona kończyć jedynie na noszeniu właściwych okularów. Latem i wiosną sprawdzą się również kapelusze z szerokim rondem, soczewki kontaktowe z filtrem UV, a także odpowiednia dieta. W końcu ogromne znaczenie ma spożywanie produktów bogatych w luteinę, bo to właśnie ona wzmacnia naturalny filtr siatkówki oka. Dlatego włącz do codziennych posiłków szpinak, brokuły, włoską kapustę oraz pomarańczowe i żółte warzywa, czy owoce.

Jak dobrać szkła w okularach, żeby chroniły przed promieniami UV?

Swoim oczom zapewnisz skuteczną ochronę wtedy, gdy zdecydujesz się na sprawdzone, a przede wszystkim certyfikowane okulary. Wówczas przekonasz się, że wpływ promieniowania na człowieka bardzo spada, ponieważ te fale nie przedostają się do wnętrza oczu. Poza tym takie okulary stanowią skuteczne zabezpieczenie. W tym przypadku nie musisz kierować się kolorem szkieł, bo nawet te najjaśniejsze, czy bezbarwne modele mogą być wystarczające. Zwróć również uwagę na powłoki stosowane w  okularach, ponieważ to właśnie one stanowią dodatkową barierę zabezpieczającą.

Soczewki fotochromowe

Ochrona oczu przed UV stanie się jeszcze skuteczniejsza, gdy postawisz na inteligentne okulary. Dokładnie takie są modele z soczewką fotochromową, ponieważ sama dostosowuje się do poziomu nasłonecznienia danego miejsca. W konsekwencji ich powierzchnia ulega rozjaśnieniu bądź przyciemnieniu. Zapewnia Ci to dobrą widoczność w każdych warunkach, ale musisz dać okularom chwilę na maksymalne dostosowanie się do nowego miejsca. Niekiedy trwa to nawet kilka minut, choć bardzo często jest to związane z tym, od jak dawna stosujesz te szkła. Należy także zaznaczyć, że soczewki fotochromowe skutecznie chronią oczy przed promieniowaniem UV.

Soczewki z polaryzacją

Warto zaznaczyć, że soczewki z polaryzacją to chętnie wybierana powłoka. Takie uszlachetnienie zmniejsza odbijanie się światła. Dzięki temu promieniowanie nie przedostaje się do wnętrza oka. Polaryzacja wpływa również na lepszy kontrast obrazu, co jest tak ważne wtedy, gdy przebywasz na świeżym powietrzu. Dlatego szczególnie chętnie takie okulary są wybierane przez sportowców, kierowców i inne osoby, narażone na regularne zmęczenie oczu.

Zobacz także:

Dlaczego warto kupować okulary w internecie?
06 sierpnia 2017

Dlaczego warto kupować okulary w internecie?

Czytaj dalej
Okulary przeciwsłoneczne z bazaru? Zaszkodzisz oczom!
02 maja 2018

Okulary przeciwsłoneczne z bazaru? Zaszkodzisz oczom!

Czytaj dalej
Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV?
29 czerwca 2020

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV?

Czytaj dalej
4 powody, dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne zimą
14 grudnia 2020

4 powody, dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne zimą

Czytaj dalej
Dlaczego warto nosić okulary z filtrem UV?
19 kwietnia 2021

Dlaczego warto nosić okulary z filtrem UV?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%