Co to jest PD? Jak zmierzyć rozstaw źrenic?

Co to jest PD? Jak zmierzyć rozstaw źrenic?

16 cze

Dobrze dopasowane okulary to podstawa, ponieważ tylko wtedy zyskasz komfort oraz ostrość widzenia. Dlatego konieczne jest to, żebyś zwrócił uwagę na niektóre parametry istotne w trakcie wybierania szkieł i oprawek. Jednym z nich jest rozstaw źrenic – obliczenia możesz zostawić specjaliście lub wykonać samodzielnie. Dlatego koniecznie dowiedz się, co to jest PD i jak go obliczyć, aby zyskać odpowiednie okulary.

Co to jest PD?

Być może dotychczas nie spotkałeś się ze skrótem PD, co po prostu oznacza rozstaw źrenic. Dzięki temu, że samodzielnie lub przy pomocy specjalisty obliczysz tę wartość, to dowiesz się, jaka jest odległość między środkiem jednej źrenicy a drugiej. Szczególnie jest to potrzebnej firmie, która wykonuje dla Ciebie okulary korekcyjne, ponieważ wynik ten pozwala maksymalnie dopasować szkła i oprawki do budowy Twoich oczu. Zwróć uwagę na to, że PD może być zapisywany na dwa sposoby – przy pomocy jednej wartości lub dwóch, kiedy to liczysz odległość optycznego nosa do jednej i drugiej źrenicy. Jednak bez względu na formę zapisu, to wynik zawsze jest podawany w milimetrach, dzięki czemu zachowana jest maksymalna dokładność. Zastanawiasz się, ile wynosi standardowy rozstaw źrenic? U dorosłej osoby wynik zazwyczaj wynosi od 54 do 74 mm, a u dzieci między 43 a 54 mm.

Dlaczego konieczna jest znajomość PD?

Wiesz już, że znajomość rozstawu źrenic znacząco wpływa na komfort noszenia okularów. Jednak oprócz tego zauważ, że dokładna wartość PD jest potrzebna do określenia centrum Twoich oczu, co znacząco wpływa na skuteczność noszonych przez Ciebie szkieł. Zwróć też uwagę, że prawidłowo obliczone PD minimalizuje wystąpienie niektórych dolegliwości. Dlatego koniecznie sprawdź, jak zmierzyć rozstaw źrenic prawidłowo, żebyś mógł cieszyć się swoimi okularami.

jak zmierzyć rozstaw źrenic?

Jak zmierzyć rozstaw źrenic?

Zazwyczaj PD mierzy specjalista, a następnie otrzymane dane zapisuje na recepcie na okulary. Jednak, jeżeli dostrzeżesz, że brakuje na niej takich informacji, to zawsze możesz samodzielnie wykonać odpowiednie obliczenia. Zastanawiasz się, jak zmierzyć rozstaw źrenic? To bardzo proste! Najlepiej, jeżeli staniesz przed lustrem i weźmiesz linijkę do ręki. Następnie odczytaj wartość jednego oka, a później drugiego. Dzięki temu już w ciągu krótkiej chwili otrzymasz odpowiednie wartości, które posłużą do wykonania dopasowanych do Ciebie okularów korekcyjnych.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy otrzymane wyniki są dobre, to po prostu poproś o pomoc drugą osobę. W takiej sytuacji musisz jeszcze raz wziąć linijkę do ręki, stanąć na tej samej wysokości, co osoba, która sprawdza rozstaw źrenic, a następnie poprosić ją o zapisanie otrzymanych wartości. Ważne jest tylko to, by zająć się po kolei każdym okiem, ponieważ milimetry mogą mieć tu ogromne znaczenie.

jak mierzyć rozstaw źrenic?

Ważne jest także to, żebyś podczas mierzenia rozstawu źrenic kierował się instrukcjami zawartymi na stronie salonu optycznego, gdzie chcesz kupić okulary. Dzięki temu zyskasz pewność, że podasz dane w odpowiedniej formie. U nas również znajdziesz taką instrukcję – skorzystaj z niej, a sprawdzenie PD stanie się dla Ciebie jeszcze łatwiejsze.

Jakie są objawy złego rozstawu źrenic w okularach?

Mniejszy komfort podczas patrzenia na obiekty znajdujące się w pobliżu lub oddali, to nie jest jedna wada okularów z nieprawidłowym centrum optycznym. Oprócz tego możesz dostrzec u siebie również inne objawy, które będą wpływały na pogorszenie Twojego samopoczucia. Zwróć również uwagę na to, że zły rozstaw sprawia, że okulary nie są już tak skuteczne, jak być powinny. W konsekwencji Twój wzrok może się stale pogarszać. Poza tym nieprawidłowy PD często powoduje wiele uciążliwych dolegliwości fizycznych, które mogą utrudnić Ci codzienne funkcjonowanie.

Najczęstsze objawy złego rozstawu źrenic w okularach

  • ból głowy,
  • regularny ból oczu,
  • uczucie przypominające ciągnięcie gałek,
  • rozkojarzenie i problemy z koncentracją,
  • nadmierne uczucie zmęczenia,
  • dyskomfort w trakcie noszenia okularów.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%