Okulary progresywne

Masz więcej niż 40 lat? W tym wieku często zauważalne są pierwsze problemy z widzeniem. Szczególnie dotyczy to przedmiotów, znajdujących się w pobliżu. Dlatego największe trudności sprawia czytanie książek, sprawdzanie etykiet kosmetyków czy produktów spożywczych, a nawet odręczne pisanie. To wyraźny sygnał tego, że pojawia się prezbiopia, czyli inaczej starczowzroczność. Należy wtedy wybrać się do specjalisty, aby określił wielkość wady i zapisał odpowiednie okulary progresywne.

Co to jest prezbiopia (starczowzroczność)?

Na początku warto zaznaczyć, że prezbiopia to proces całkowicie naturalny i dotykający właściwie każdego człowieka. Po prostu z wiekiem zmniejsza się elastyczność soczewki w oku, czyli akomodacja. Tym samym pogorszeniu ulega umiejętność przystosowania się soczewki do odległości. Skutkiem tego procesu jest nieostre widzenie przedmiotów znajdujących się blisko. W takiej sytuacji konieczne stają się szkła progresywne bądź dwuogniskowe. Szczególnie to pierwsze rozwiązanie zachwyca ogromną wygodą, dzięki czemu nie musisz zmieniać okularów – bez względu na to, czy patrzysz na przedmioty, znajdujące się w pobliżu lub z daleka.

Okulary progresywne – co to znaczy?

Chcesz wiedzieć, co to są okulary progresywne? Przede wszystkim to bardzo nowoczesne rozwiązanie. Właśnie to sprawia, że umożliwiają patrzenie na obiekty, znajdujące się w różnych odległościach. Odpowiadają za to specjalne szkła progresywne, składające się różnych stref, które są przyporządkowane do konkretnych odległości. Jednocześnie ich ułożenie jest bardzo naturalne, co sprawia, że tak wygodne są okulary progresywne. Co to oznacza? W uproszczeniu można podzielić szkła na trzy obszary – górny umożliwia patrzenie z dali, dolny z bliży, a środkowy zapewnia komfortowe i stopniowe przejście między tymi polami.

Jak działają okulary progresywne?

Wiesz już, co to znaczy okulary progresywne, ale warto też podkreślić, że czasami są określane jako wieloogniskowe. Ich najważniejszą funkcją jest korekcja wady wzroku na każdej odległości, czyli zarówno podczas patrzenia na dalekie przedmioty, jak i na pośrednie oraz bliskie. Właśnie z tego powodu szkła progresywne są uznawane za jedną z najnowocześniejszych metod korekcji presbiopii (tzw. starczowzroczności).

obszar widzenia w soczewkach progresywnych

Jakie obszary widzenia mają progresywne okulary?

Szkła progresywne zbudowane są w taki sposób, że składają się z trzech głównych stref. Jednak każda z nich zapewnia subtelne przejście, a wręcz niemal niezauważalne przejście, co stanowi jedną z najważniejszych różnic między okularami progresywnymi a dwuogniskowymi. Górna część soczewki odpowiedzialna jest za widzenie dalekie, część środkowa za odległości pośrednie, a dolna część za korekcję dla widzenia z bliska.

Zauważ, że istnieją także obszary peryferyjne, czyli nieaktywne, przez które widzenie nie jest już tak wyraźne, jednak użytkownicy okularów progresywnych są już na tyle przyzwyczajeni do patrzenia przez nie, że te strefy są całkowicie dla nich niezauważalne.

Okulary progresywne – jak się przyzwyczaić?

Okulary progresywne w znaczący sposób różnią się od tradycyjnych modeli korekcyjnych, dlatego konieczny jest etap adaptacji. Przyzwyczajenie oczu do nowej formy korekcji wzroku, gdzie jednocześnie można widzieć wyraźnie z daleka i z bliska wymaga czasu i nie jest to powód do niepokoju – nawet wtedy, gdy natychmiast nie otrzymujesz ostrego obrazu. W wielu przypadkach wymaga to kilku godzin, dni czy nawet tygodni, zanim oczy i mózg przestawią się na okulary progresywne.

Jak się przyzwyczaić jeszcze szybciej? Przede wszystkim unikaj w tym czasie zakładania jednoogniskowych modeli, ponieważ może to zaburzyć cały proces. Po prostu uzbrój się w cierpliwość i poczekaj do momentu, aż całkowicie przyzwyczaisz się do nowych szkieł.

Jak dobrać okulary progresywne?

Przede wszystkim to specjalista, czyli okulista bądź optometrysta odpowiada za to, jak dobrać okulary progresywne. Dlatego najpierw udaj się na wizytę lekarską, gdzie zostaną wykonane szczegółowe badania, a do tego dowiesz się, jak duża jest twoja wada wzroku. Oprócz tego specjalista wykona pomiary, mające na celu określenie m.in. odległości między źrenicami.

Pamiętaj, że wybór odpowiednich okularów progresywnych nie ogranicza się jedynie do dopasowanych szkieł. Kluczowe znaczenie ma również kształt i wygląd oprawek. W tym przypadku sprawa jest naprawdę indywidualna. Po prostu kieruj się swoim gustem, aktualną modą oraz kształtem swojej twarzy. Wtedy z pewnością zdecydujesz się na właściwe modele. Jeśli szukasz ponadczasowych egzemplarzy, to zdecyduj się na metalowe oprawki, okulary na żyłce bądź te z ramką, wykonaną z solidnego tworzywa sztucznego.

Okulary progresywne a korekcyjne – jakie są różnice?

Tradycyjne okulary korekcyjne są jednoogniskowe pełnią tylko jedną funkcję, czyli mają korygować krótko- bądź dalekowzroczność. Dlatego to bardzo wygodne modele, jeśli masz problem tylko z patrzeniem z bliży lub z dali. Zazwyczaj dotyczy to osób poniżej 35. roku życia – choć oczywiście nie stanowi to reguły. Natomiast jeśli chodzi o okulary progresywne, to idealnie sprawdzają się u osób, które wymagają znacznie szerszej korekcji wzroku. Po prostu mają problem zarówno z krótko- jak i z dalekowzrocznością. Właśnie z tego powodu zazwyczaj są wybierane przez osoby, borykające się ze starczowzrocznością. Dzięki temu wada wzroku nie wymaga ciągłych zmian okularów, bo jeden egzemplarz doskonale koryguje kilka problemów.

Jakie są rodzaje okularów progresywnych?

Do dyspozycji masz całkiem sporo różnych okularów progresywnych. Dzięki temu możesz dopasować je do swojego stylu życia bądź po prostu do indywidualnych potrzeb – co to znaczy? Okulary progresywne mogą mieć, chociażby różne powłoki uszlachetniające. Szczególnie popularne są te antyrefleksyjne oraz polaryzacyjne. Z nimi zyskasz doskonałą widoczność nawet podczas jazdy samochodem czy wpatrywania się w błyszczący ekran monitora. Dostępne są także okulary progresywne przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV. Przy ich pomocy zyskasz dodatkową ochronę przed promieniami słonecznymi, a jednocześnie nie będziesz musiał łączyć ich z soczewkami, czy też ograniczać się tylko do dodatkowych nakładek.

Wśród innych ciekawych rodzajów okularów progresywnych są te fotochromowe szkła. Te modele same dopasowują się do ilości światła w Twoim otoczeniu. Po prostu na zewnątrz mogą się ściemnić, a tym samym zabezpieczą Twoje oczy, a w pomieszczeniu staną się całkowicie przezroczyste. Dzięki temu zyskujesz idealne połączenie okularów progresywnych z tymi przeciwsłonecznymi.

Ile kosztują okulary progresywne?

Cena za okulary progresywne zależy przede wszystkim od tego, jakie oprawki wybierzesz. Poza tym znaczenie ma to, czy soczewki progresywne mają mieć bardziej indywidualny charakter, np. zależy Ci na dodaniu kolejnych powłok uszlachetniających. Wówczas ostateczne koszty na pewno będą wyższe. Cena soczewek okularowych sięga średnio od 399 złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że zastąpią one inne nasze okulary jednoogniskowe, a dobre i wyraźne widzenie oraz komfort na co dzień jest bezcenny. Poza tym możesz skorzystać z licznych promocji, wyprzedaży bądź kodów rabatów, a wtedy nie będziesz zastanawiać się już, ile kosztują okulary progresywne, bo staną się naprawdę tanie.

Chcesz wiedzieć więcej w temacie ile kosztują okulary progresywne? - Zajrzyj na naszego bloga!

 

 

cennik soczewek progresywnych

cennik soczewek progresywnych Hoya

Zobacz też: Jak kupić okulary progresywne?

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%