Okulary progresywne

Po osiągnieciu wieku 40-45 lat powoli można zacząć zauważać, że pojawia się utrudnienie w widzeniu bliskich przedmiotów, jak na przykład podczas czytania książki czy czytaniu etykiet kosmetyków. Jest to sygnał, że pojawia się presbiopia, czyli tak zwana starczowzroczność. Należy wtedy wybrać się do specjalisty w celu dobrania odpowiednich parametrów wady wzroku.

Widzę niewyraźnie z bliska

Jeżeli zauważalny jest już te problem warto od razu zasięgnąć opinii specjalisty, a nie czekać do tak zwanej „za krótkiej ręki”. Im szybciej zostanie zastosowana korekcja wzroku do bliży, tym jest większa szansa na wyhamowanie postępu wady.

Jednym z rozwiązań jest zastosowanie okularów progresywnych, które pozwolą na korekcję wzroku na wszystkie odległości jednocześnie.

Co to jest presbiopia (starczowzroczność)?

Na początku warto zaznaczyć, że jest to proces całkowicie naturalny i dotykający właściwie każdego człowieka. Z wiekiem zwiększa się elastyczność soczewki w oku, czyli akomodacja (umiejętność przystosowania się soczewki do odległości patrzenia) pogarsza się. Skutkiem tego procesu jest nieostre widzenie przedmiotów znajdujących się blisko. Przychodzi zatem potrzeba korekcji wzroku.

Jak działają okulary progresywne?

Okulary progresywne, czasami określane jako wieloogniskowe, korygują wady wzroku na każdą odległość, czyli zarówno do patrzenia na dalekie przedmioty, pośrednie oraz bliskie.  Jest to jedna z najbardziej nowoczesnych metod korekcji presbiopii (tzw. starczowzroczności).

Obszary widzenia w soczewkach progresywnych

Soczewka progresywna zbudowana jest w taki sposób, że zawarte są w niej trzy strefy z idealnie gładkim przejściem pomiędzy nimi. Górna cześć soczewki odpowiedzialna jest za widzenie dalekie, część środkowa za odległości pośrednie, a dolna cześć za korekcję dla widzenia z bliska. Istnieją także obszary peryferyjne, czyli nieaktywne, przez które widzenie nie jest już tak wyraźne, jednak użytkownicy okularów progresywnych są już na tyle przyzwyczajeni do patrzenia przez nie, że te strefy są całkowicie dla nich niezauważalne.

obszar widzenia w soczewkach progresywnych

Proces adaptacji

Adaptacja do okularów progresywnych jest to zupełnie normalny proces. Przyzwyczajenie oczu do nowej formy korekcji wzroku, gdzie jednocześnie można widzieć wyraźnie z daleka i z bliska wymaga czasu i nie jest to powód do niepokoju, gdy widzenie nie jest natychmiast ostre. Czasami wymaga to kilku godzin, a czasami kilku tygodni i jest to sprawa indywidualna dla każdego użytkownika.

Podczas adaptacji należy unikać zamieniania na okulary jednoogniskowe, gdyż może to zaburzyć cały proces. Trzeba pozostać przy soczewkach progresywnych, aż do momentu przyzwyczajenia oczu do nowego produktu.

Ile kosztują okulary progresywne?

Cena zależy przede wszystkim od oprawek jakie zostaną wybrane oraz do szkieł jakie wybierzemy. Im bardziej zindywidualizowane soczewki okularowe, tym będą droższe. Cena soczewek okularowych sięga średnio od 399 złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że zastąpią one inne nasze okulary jednoogniskowe, a dobre i wyraźne widzenie oraz komfort na co dzień jest bezcenny.

 

cennik soczewek progresywnych

cennik soczewek progresywnych Hoya

 

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów marek SENJA i SIYU, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%