Jakie szkła do okularów wybrać? Rozwiewamy wątpliwości.

Jakie szkła do okularów wybrać? Rozwiewamy wątpliwości.

17 paź
Magdalena

Zakup nowych okularów korekcyjnych to  dla wielu z nas spory wydatek. Nie dziwi więc fakt, że szukamy oszczędności. Pierwszy dylemat pojawia się w momencie wyboru oprawek do okularów. Wybrać tańsze, czy może z wyższej półki? Tutaj możesz spróbować zaoszczędzić i kupić niedrogie oprawki. Podstawa jest, abyś dobrze się czuł lub czuła w wybranych oprawkach. Następnie staniesz przed kolejnym wyborem. Szkła do okularów są najistotniejsze podczas zakupu nowych okularów. To od nich zależy zdrowie Twoich oczu i jakość widzenia. Możesz spróbować oszczędzać na nich, ale nie kosztem rezygnacji jakości. Lepiej poszukać alternatyw do standardowego optyka. Czy wiesz, że optyk online pozwoli Ci zaoszczędzić i jednocześnie zachować najwyższą jakość Twoich nowych okularów?

Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek decyzje, dowiedz się, czym charakteryzują się różne szkła do okularów.

Infografika - na co zwracać uwagę wybierając szkła do okularów

Indeks soczewek okularowych

To kwestia, którą niektórzy w ogóle nie muszą się interesować. Jesteś w tej grupie? Tak, o ile Twoja wada wzroku nie jest większa niż 3 dioptrie. Wtedy możesz wybrać soczewki o podstawowym indeksie 1,5. W przeciwnym razie koniecznie zdecyduj się na wyższy indeks soczewki (1,6; 1,67 lub 1,74. Im większa wada wzroku, tym większy indeks). Jak na tym skorzystasz? Im wyższy indeks, tym soczewka okularowa jest cieńsza. Dla Ciebie oznacza to większą wygodę, bo cieńsza soczewka jest lżejsza. Po całym dniu noszenia okularów na pewno poczujesz różnicę. Dodatkowo Twoje okulary będą wyglądały estetyczniej – szkła cieńsze nawet o 50% będą ładne leżeć w oprawie okularowej. Dzięki temu nikt nie zorientuje się, że możesz mieć dużą wadę wzroku. Cieńsze szkła dadzą Ci także większe pole manewru, jeśli chodzi o wybór oprawek.

Ponadto soczewki o większym indeksie mają budowę asferyczną. Pewnie niewiele Ci to mówi. Ale na pewno kojarzysz – ze swojego życia lub z filmów – ludzi, którzy w okularach mają nienaturalnie małe lub duże oczy. Dzięki asferycznej budowie soczewek problem ten jest zniwelowany. Oczy wyglądają naturalnie nawet przy korekcji dużej wady wzroku.

 

Antyrefleks

Powłoka antyrefleksyjna aktualnie jest już standardem. Jasne, możesz kupić okulary bez tej powłoki, ale nie warto. Różnica w cenie nie jest duża. Komfort, który zyskujesz jest znaczny. Co daje Ci ta powłoka? Eliminuje ona oślepiające odblaski. Dzięki temu widzisz wyraźniej, poprawia się także kontrast. Okulary z antyrefleksem przydadzą Ci się zwłaszcza, jeśli jeździsz samochodem lub pracujesz przed komputerem. Dodatkowo musisz wiedzieć, że powłoka ta sprawia, że Twoje oczy będą całkowicie widoczne przez okulary. W okularach bez antyrefleksu światło odbijające się od soczewek zasłania oczy. Dzięki powłoce antyrefleksyjnej lepiej widzisz i lepiej wyglądasz!

 

Powłoka ułatwiająca czyszczenie: oleofobowa i hydrofobowa

Powłoka oleofobowa ułatwia zachowanie okularów w czystości. Minimalizuje ona osadzanie się tłustych plamek na soczewkach (np. odcisków palców). Nawet jeżeli zabrudzenia pojawią się na okularach, to będzie łatwiej je wyczyścić.
Powłoka hydrofobowa powoduje odpychanie cząsteczek wody, co jest przydatne zwłaszcza podczas deszczowej pogody. Dodatkowo pomaga ona także dbać o czystość okularów.

 

Powłoka Blue Control

O tej formie uszlachetnienia soczewki okularowej powinny pomyśleć wszystkie osoby pracujące dużo przy komputerze. Powłoka ta niweluje niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne (ekran monitora, smartfon). To bardzo ważne, ponieważ niebieskie światło szkodzi naszym oczom; może doprowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej, w konsekwencji do nieodwracalnych zmian chorobowych w oku. Z tego powodu warto zainwestować w soczewki blokujące niebieskie światło. Ponadto takie soczewki poprawiają kontrast oraz ostrość widzenia.

 

Fotochrom

O soczewkach fotochromowych pomyśl, gdy zależy Ci na tym, aby Twoje okulary dostosowywały się automatycznie do warunków atmosferycznych. Soczewka pod wpływem promieniowania UV zabarwia się na wybrany kolor (obecnie masz do wyboru szary, brązowy, zielony). Jednak musisz mieć na uwadze, że zwykła soczewka fotochromowa nie zadziała odpowiednio podczas jazdy samochodem. Wynika to z faktu, iż szyby samochodowe blokują (przynajmniej częściowo) promieniowanie UV. Gdy zależy Ci na fotochromie podczas prowadzenia samochodu, musisz wybrać odpowiednie soczewki ( np. Transitions XTRActive).

 

Barwiona soczewka korekcyjna

Idealna opcja dla osób z wadą wzroku, które jednocześnie chcą ochronić oczy przed słońcem. To komfortowe rozwiązanie doceni każdy krótkowidz. W przeciwieństwie do szkieł fotochromowych, barwione soczewki korekcyjne są na stałe zabarwione na wybrany kolor (najczęściej szary lub brązowy, ale istnieje też możliwość zamówienia soczewek lustrzanych).  Ogromną zaletą korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych jest całkowite dopasowanie takich okularów do Twoich potrzeb.

 

Szkła okularowe dla kierowców

Pomyśl o specjalnych szkłach, jeżeli spędzasz dużo czasu za kółkiem. Podczas jazdy samochodem Twoje oczy ciężko pracują. Mgła, oślepiające światła innych samochodów, odbijające się światła na mokrej nawierzchni, jazda po zmroku – to wszystko bywa zmorą kierowców. Dlatego, jeśli dużo jeździsz, pomyśl o okularach, które będą przeznaczone specjalnie do tego celu. Wielu producentów oferuje soczewki okularowe do jazdy samochodem. Takie soczewki posiadają polaryzację, aby niwelować przeszkadzające odblaski. Dodatkowo zastosowane technologie pozwalają poprawić jakość widzenia podczas nocnej jazdy.

szkła do okularów

Jak widzisz obecna technologia pozwala dopasować okulary do specyficznych potrzeb każdego człowieka. Z tego powodu wiele osób ze zdrowym wzrokiem decyduje się na okulary „zerówki”. Ich funkcją nie jest wówczas korekcja wady wzroku, a poprawa komfortu oraz ochrona oczu przed szkodliwymi czynnikami.

DARMOWE ZWROTY DO 100 dni

DARMOWE ZWROTY DO 100 dni

masz aż 100 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów marek SENJA i SIYU, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%