Antyrefleks w okularach – czy jest potrzebny?

Antyrefleks w okularach – czy jest potrzebny?

13 wrz

Choć kiedyś antyrefleks był postrzegany jedynie jako jeden z dodatków do okularów, to obecnie ta powłoka stała się wręcz standardem. Przede wszystkim ze względu na to, jak bardzo zwiększa komfort podczas noszenia szkieł. Poza tym ma wiele pozytywnych właściwości, które poprawiają jakość widzenia i zmniejszają odblaski czy cienie. Po prostu przekonaj się, jak działają okulary z antyrefleksem!

Jak działają okulary z antyrefleksem?

Powłoka antyrefleksyjna może skutecznie zabezpieczać Twoje oczy dzięki odpowiedniej budowie i delikatnemu zabarwieniu. Zobaczysz go jedynie pod pewnym kątem, a przybiera wtedy zielono-niebieski kolor. Oprócz tego antyrefleks jest bardzo przydatny podczas pracy z komputerem, czy częstego korzystania z urządzeń elektrycznych. Jedną z najważniejszych zalet tej powłoki jest wzmocnieniu kontrastu widzenia, a także obniżenie transmisji światła. Dzięki temu obraz, który widzisz, jest jeszcze czystszy – pozbawiony cieni i mroczków. 

Zwróć również uwagę na to, że antyrefleks w okularach sprawia, iż do oka dociera odpowiednia ilość światła – dokładnie taka, jaka występuje w naturalnych warunkach. Jednocześnie chroni Cię przed szkodliwymi promieniami niebieskimi, otaczającymi Cię przez większość dnia.

 

Kto powinien nosić okulary z antyrefleksem?

Tak naprawdę wiele osób powinno wybierać okulary z antyrefleksem. Szczególnie jest to dobre rozwiązanie, jeśli spędzasz dużo czasu w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem, a do tego pracujesz przy komputerze. W takim przypadku antyreflex skutecznie niweluje odbicia, powstające w szkle okularowym. Oprócz tego długie wpatrywanie się w ekran czy urządzenia elektroniczne bardzo często prowadzi do tzw. Cyfrowego Zmęczenia Oczu. Powoduje to zwyrodnienie plamki żółtej i uszkodzenia siatkówki, do tego przyczynia się do nadmiernego wysuszania oczu, a nawet do bólów głowy. Odpowiada za to szkodliwe światło niebieskie, które może zahamować antyreflex w okularach. Dzięki tej powłoce zwiększysz swój komfort podczas pracy, a do tego poprawisz jakość snu. Na pewno nie raz miałeś z tym problem, jeśli czasem lubisz przed spaniem korzystać z telefonu, tabletu czy komputera.

Powłoka z antyrefleksem to też obowiązkowe uszlachetnienie okularów dla kierowców. W końcu podczas jazdy – szczególnie w nocy – nieustannie występują problemy z odblaskiem świateł czy neonów. Odpowiednie szkła pozwolą Ci pozbyć się tych niedogodności, co znacznie zwiększy Twoje bezpieczeństwo, a do tego poprawi przejrzystość nawet po zmroku. Pamiętaj tylko o tym, że podczas jazdy nocą ważny jest również kolor szkieł, dlatego najlepiej jeśli postawisz na bursztynowe lub delikatnie żółte okulary z antyrefleksem.

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?

Zastanawiasz się, jak rozpoznać okulary z antyrefleksem? To bardzo ważne, ponieważ pozwoli Ci to odrzucić modele, które tak naprawdę nie mają tej powłoki. Niestety w Internecie możesz też znaleźć takie fałszywe warianty, dlatego ufaj tylko sprawdzonym i rekomendowanym dostawcom. Poza tym możesz samodzielnie przekonać się, czy wybrany produkt ma pożądaną przez Ciebie warstwę ochronną. Nie wiesz, jak sprawdzić, czy okulary są z antyrefleksem? Wystarczy, że spojrzysz na szkła pod różnymi kątami. W modelach z powłoką nie odbija się otoczenie, oczy są nieprzysłonięte, a do tego pod wpływem światła widoczny jest subtelny zielonkawy lub niebieski kolor. Jeśli masz do czynienia z fałszywymi okularami, to zobaczysz, że szkła są niczym lustro, a do tego odbijają światło i nie pozwalają dojrzeć oczu. Właśnie takich okularów się wystrzegaj, bo nie zapewnią Ci upragnionej ochrony.

Jak pielęgnować okulary z antyrefleksem?

Do wyboru masz naprawdę sporo różnych preparatów, pozwalających utrzymać czystość i zadbany wygląd szkieł. Nie wiesz, jak pielęgnować okulary z antyrefleksem? Z tym zadaniem najlepiej poradzi sobie dedykowany płyn czyszczący. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo nie powoduje smug, a do tego nie wpływa negatywnie na trwałość powłoki. Poza tym wystarczy spryskać szkła, a później wytrzeć je miękką, czystą i suchą szmatką. Do dyspozycji masz też specjalne chusteczki. Ich zaletą jest nie tylko skuteczność, ale przede wszystkim ogromna wygoda użytkowania. W końcu każda sztuka znajduje się w osobnym opakowaniu, więc możesz zawsze mieć je przy sobie – w torebce, walizce czy kosmetyczce. 

Jeśli skończyły Ci się zapasy ulubionych preparatów, to możesz również skorzystać z płynu do mycia naczyń – wystarczy nanieść po jednej kropli na każde szkło, delikatnie rozprowadzić na całej powierzchni, a później zmyć przy pomocy letniej wody. Zwróć tylko uwagę na to, aby stosowany preparat nie miał w swoim składzie alkoholu, gdyż może on prowadzić do zniszczenia powłoki antyrefleksyjnej. Poza tym, jeśli zastanawiasz się, jak czyścić okulary z antyrefleksem, to po prostu stosuj te same preparaty, które wykorzystujesz do pielęgnacji innych szkieł.

Zobacz także:

Antyrefleks – co to, kolory i rodzaje
20 listopada 2018

Antyrefleks – co to, kolory i rodzaje

Czytaj dalej
Okulary do komputera – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
04 września 2019

Okulary do komputera – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Czytaj dalej
Jakie szkła do okularów wybrać? Poradnik
17 października 2019

Jakie szkła do okularów wybrać? Poradnik

Czytaj dalej
Jak życie przed ekranem wpływa na nasze oczy?
23 lutego 2021

Jak życie przed ekranem wpływa na nasze oczy?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%