Budowa okularów – jak nazywają się części oprawek?

Budowa okularów – jak nazywają się części oprawek?

13 lut

Budowa okularów nie jest szczególnie skomplikowana. Warto znać nazwy części okularów, by przy wyborze nowych oprawek korekcyjnych zwrócić uwagę na wymiary i parametry. Ma to podstawowe znaczenie przy doborze rozmiaru okularów do twarzy.

Okulary – budowa

Z czego składają się okulary? Każdy ich element ma swoją nazwę. Tradycyjna budowa zawiera następujące części okularów:

1. front – część przednia otaczająca soczewki okularowe. Może być wykonany z tworzywa sztucznego lub metalu;

2. tarcza okularowa lub okular – prawa i lewa część, w którą wmontowana jest soczewka okularowa;

3. mostek – środkowa część łącząca tarcze okularowe;

4. noski lub nanośniki – wyprofilowana powierzchnia między mostkiem a tarczą okularową, która spoczywa na nosie. Niektóre modele okularów mają ten element wymienialny. Zobacz również jak często należy wymieniać noski w okularach. Dobre dopasowanie nosków zapewnia wygodę. Te elementy nie mogą powodować ucisków ani zsuwać się w kierunku czubka nosa. Wymienne nanośniki można regulować odpowiednio do potrzeb użytkownika;

5. zauszniki – części prowadzące od krawędzi frontu do uszu. Zazwyczaj delikatnie zaokrąglona końcówka zausznika otacza ucho. Dzięki temu stabilnie utrzymuje całe oprawki na głowie i zapobiega zsuwaniu się;

6. zawiasy - zauszniki są połączone z frontem oprawek przy pomocy zawiasów. Powinny wykazywać do pewnego stopnia elastyczność, by zapobiec uszkodzeniom. Ta ruchoma część wymaga wytrzymałości. Jeśli zdarzają się awarie okularów, to najczęściej dotyczą właśnie zawiasów. Z reguły każdy salon optyczny oferuje naprawy okularów takie jak regulacja zawiasów, wstawianie nowych śrubek, niwelowanie skrzywień zauszników.

Budowa okularów

Budowa okularów – różnice między typami opraw

Budowa oprawek okularów różni się nieco w detalach ze względu na wybrany typ. Trzy podstawowe rodzaje opraw to:

- oprawki pełne – soczewki okularowe są w całości otoczone oprawką, a jej front połączony z zausznikami;

- okulary żyłki – w dużym skrócie nazywane są też oprawkami pozbawionymi dołu. Oprawa soczewek okularowych jest tylko w górnej części. Okulary żyłki zawsze są wyposażone w wymienne nanośniki, by miały stabilne i wygodne umocowanie na grzbiecie nosa;

- okulary patentki – inaczej nazywane też bezramkowymi. Soczewki okularowe są tu połączone w misterny sposób z mostkiem i zausznikami, przy pomocy malutkich śrubek. Ten typ oprawek także posiada noski z możliwością wymiany.

Różnice w budowie okularów sprawiają, że każdy typ wywołuje inny efekt. Zobacz jak dobrać okulary do kształtu twarzy. W zależności od tego co chcesz osiągnąć poprzez nowe oprawki – wybierz dla siebie odpowiedni model. Sprawdź również jakie okulary pasują do twarzy kwadratowej, a jakie do twarzy w kształcie serca.

Okulary bez nosków

Okulary bez nosków są możliwe dla opraw pełnych. Są one ukształtowane w taki sposób, by tworzyć optymalną i komfortową powierzchnię styku nosa i oprawek.

Okulary bez zauszników

Czy istnieją okulary bez zauszników? Owszem, tylko zależy co dokładnie mamy na myśli. Można znaleźć na rynku tak zwane okulary do czytania pozbawione zauszników. Do czytania – w tym sensie, że użytkownik nie porusza się w nich idąc po ulicy, w otwartej przestrzeni. Mają one zastosowanie w domu lub biurze – gdy użytkownik czyta w pozycji siedzącej. Szkła okularowe są w takim przypadku połączone jedynie mostkiem, a nanośniki działają jak klips na nosie. Być może ten rodzaj okularów bez zauszników jest wygodniejszy, jeśli zauszniki sprawiają kłopot.

Okulary bez zauszników mogą oznaczać także okulary na gumce. Takie rozwiązanie jest stosowane np. w okularach sportowych. Zawodnik biorący udział w grach zespołowych, dzięki takim okularom z pewnością może pozwolić sobie na dynamikę bez obaw. Okulary na gumce należą do jednego z wariantu okularów dla dzieci. Zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników ma to wiele zalet.

Zobacz także:

Okulary kujonki męskie – 10 modnych propozycji
28 grudnia 2022

Okulary kujonki męskie – 10 modnych propozycji

Czytaj dalej
Okulary damskie i męskie – czym się różnią?
23 stycznia 2023

Okulary damskie i męskie – czym się różnią?

Czytaj dalej
Rodzaje soczewek okularowych - poradnik
07 lutego 2023

Rodzaje soczewek okularowych - poradnik

Czytaj dalej
Jakie oprawki okularów do siwych włosów? 12 modnych propozycji
09 lutego 2023

Jakie oprawki okularów do siwych włosów? 12 modnych propozycji

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%