Rozmiar okularów - jak dobrać do twarzy?

Rozmiar okularów - jak dobrać do twarzy?

19 lip

Czy kupno okularów w salonie internetowym jest łatwe czy trudne? To zależy od tego, czy wiesz jaki jest odpowiedni dla Ciebie rozmiar. Przeczytaj nasz poradnik, żeby dowiedzieć się w jakich okularach będziesz wyglądać najlepiej.

Zakupy przez internet stały się dziś normą – i bardzo słusznie. Pozwala to na oszczędność czasu i jest bardzo wygodne, gdy w domowym zaciszu, o dowolnej porze możesz przejrzeć ofertę. Z tych samych powodów warto korzystać z internetowych salonów optycznych. Kluczem do udanych zakupów jest znajomość właściwego rozmiaru okularów.

Rozmiar okularów a jakość widzenia

Rozmiar okularów, odpowiednio dobrany do użytkownika, wpływa zarówno na poprawę jakości widzenia, jak i na nasz wygląd. Wielkość oprawek ma bezpośredni wpływ na pole widzenia i powinno zapewniać nam komfortowy ogląd. W przypadku doboru rozmiaru okularów złotym środkiem okazuje się… właśnie środek! Gdy mamy okulary na nosie – nasze oczy powinny znaleźć się mniej więcej pośrodku szkieł okularowych.

Jak wybrać rozmiar okularów?

Jeśli analizujemy budowę okularów korekcyjnych, to warto zwrócić uwagę na efekt wizualny, który będzie inny w zależności od wielkości wady. Jeżeli mamy sporą krótkowzroczność, czyli tak zwane minusy, to mniejsza średnica tarczy okularowej wpłynie na zmniejszenie grubości soczewki na jej obrzeżach. To ma korzystny wpływ na końcowy rezultat i pozwala uniknąć efektu nieelegancko nazywanego „denkami od słoika”.

Rozmiar okularów a korekcja wady wzroku

Rozmiar okularów ma bardzo duże znaczenie dla skutecznej korekcji wady wzroku. Tu należy przywołać definicję terminu odległości wierzchołkowej. Oznacza to odległość soczewki okularowej (wewnętrznej strony szkła) od wierzchołka rogówki oka. Optymalna odległość powinna wynosić od 12 do 14 mm. Tak określa się układ optyczny tworzony przez oko i soczewkę okularową.

Odległość soczewki okularowej od oka wpływa na korekcję wady wzroku

Jeżeli soczewka okularowa ma wartość dodatnią (przeznaczoną dla dalekowzroczności) – przybliżenie jej do oka spowoduje zmniejszenie mocy optycznej. To oznacza brak korekcji wady. Jeżeli w wyniku przesunięcia okularów w kierunku czubka nosa zwiększy się odległość wierzchołkowa – moc optyczna ulegnie zwiększeniu, co może wywołać efekt zaburzenia ostrości i pogorszenia widzenia.

Odwrotne działanie nastąpi w przypadku soczewek o wartości ujemnej, która koryguje wadę krótkowzroczności. Szkła okularowe oddalone od oka zmniejszają moc optyczną, a zbliżenie soczewki do oka – zwiększa tę moc.
Jeśli ten dystans zmienia się przez przesunięcie okularów na grzbiecie nosa – zmianie ulega także moc optyczna.

Jak zbudowane są okulary?

Okulary są zbudowane z następujących elementów:

· tarcze okularowe
· zauszniki
· mostek
· noski (opcjonalnie)

Budowa okularów a dopasowanie do kształtów twarzy

Istnieją pewne dość uniwersalne zasady dotyczące tego jak dopasować okulary do twarzy.
W tarczy okularowej umieszczane są soczewki o stosownej szerokości i wysokości.

Szerokość soczewki (lub też szerokość szkła okularowego) to odległość od lewej do prawej strony jednej tarczy okularowej. Większa szerokość soczewki zwiększa poziome pole widzenia. szerokość soczewki

Przyjmuje się, że wąskie soczewki to takie, które mieszczą się w przedziale 42-50 mm.
Soczewki o szerokości mieszczącej się w przedziale 48-53 mm są uznawane za wielkość średnią i także do średniej szerokości twarzy pasują najbardziej.
Dla twarzy szerokiej najodpowiedniejsze będą soczewki o szerokości co najmniej 52 mm. Więcej informacji na temat tego, jak szerokie powinny być okulary, znajdziesz tutaj.

Wysokość soczewki to odległość między górną a dolną krawędzią szkieł okularowych. Odpowiednie dostosowanie ma znaczenie w przypadku okularów progresywnych. Strefa progresji zależy właśnie od wysokości soczewki. wysokość soczewki

Wysokość soczewki okularowej może się inaczej prezentować na twarzy w zależności od masywności oprawek i ich koloru. Tu już dopasowanie zależy od indywidualnej urody użytkownika i od tego jak komponuje się całość. Czy wolimy aby oprawki znalazły się równo z linią brwi, czy też powinny one być powyżej krawędzi oprawek? To już sami musimy ocenić jak nam się podoba.
W kontekście okularów przeciwsłonecznych – wskazane jest, by wysokość soczewki była duża, aby skuteczniej chroniła oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Szerokość oprawki to całkowita odległość od krawędzi zausznika z prawej strony oprawki do krawędzi zausznika z lewej strony oprawki. Jest to wymiar, który należy dostosować do szerokości twarzy. szerokość oprawki okularowej

Jeśli szerokość oprawki okularowej jest prawidłowo dopasowana, to zauszniki powinny przylegać równo do skroni i głowy. W żadnym wypadku nie powinny odstawać na boki. Tarcza okularowa powinna pozostawać w obrysie twarzy. Wówczas zachowane zostają proporcje.

Szerokość mostka to odległość między prawą i lewą soczewką okularową szerokość mostka

Ten parametr należy wybrać biorąc pod uwagę osadzenie oczu. Jeśli mamy oczy położone blisko siebie – optymalna szerokość mostka powinna wynosić między 15 a 18 mm. Jeśli oczy są od siebie bardziej oddalone – wybierać należy okulary z mostkiem o szerokości 18-22 mm.

Położenie mostka to także szczegół, który wpływa na ułożenie okularów na twarzy. Jeżeli jego krawędź mieści się na wysokości linii brwi – będzie to dobry wybór dla użytkowników, którzy mają wysoko osadzony grzbiet nosa. Jeśli zaś grzbiet nosa charakteryzuje się niskim położeniem – lepiej wybrać okulary z mostkiem w kształcie łuku.

Długość zauszników należy dobrać w taki sposób, by punkt, w którym zausznik zagina się – znajdował się nad uchem użytkownika długość zauszników

Optymalna długość zauszników zapewnia stabilne utrzymanie opraw okularowych na twarzy. Krótsze zauszniki mają 135 i 140 mm, a dłuższe mają zazwyczaj między 145 a 170 mm.
Jeśli okulary są wyposażone w tak zwane noski – muszą mieć one odpowiednio ustawioną szerokość. Zbyt wąskie noski powodują ucisk i drażnią grzbiet nosa.

Wszystkie powyższe parametry powinny być udostępnione w opisie produktu, jeśli kupujemy przez internet.

W naszym sklepie informacje te wyglądają następująco:

wymiary okularów na stronie wOkularach.pl

Jaki wpływ na wygląd twarzy ma źle dobrany rozmiar?

To co pozwala osiągnąć atrakcyjny wygląd, to przede wszystkim harmonijność. Okulary powinny współgrać z naszą urodą i akcentować jej atuty. Ważne jest, by nie zakłócać proporcji twarzy. Zbyt szerokie oprawki mogą spowodować, że nasze oczy będą wyglądały na zbyt blisko osadzone. Okulary zbyt wąskie wywołają efekt odwrotny – oczy będą wydawały się za szeroko rozstawione. Wszelkie zaburzenia w proporcjach twarzy są niekorzystne. Zobacz też jak dobrać okulary do koloru włosów.

Oprócz rozmiaru okularów, bardzo duże znaczenie ma ich kształt, styl oraz kolorystyka. Wszystkie te elementy mogą wpływać na nasz wygląd. Krótkowłosa brunetka o śniadej karnacji będzie się inaczej prezentować w danym modelu niż błękitnooka blondynka o jasnej skórze. Jeśli jesteś blondynką – sprawdź czym się kierować przy wyborze okularów.

Wymiary oprawek okularowych – jak je odczytać?

Wymiary oprawek okularowych są umieszczane przez producentów na wewnętrznej stronie jednego z zauszników. Rząd cyfr w pierwszej chwili może wydawać się zupełnie niezrozumiały. Ale bez obaw – jest porządek w tym oznaczeniu. Znajdziesz tam:

  • szerokość soczewki
  • szerokość mostka
  • długość zauszników

Jeżeli na swoich obecnych okularach znajdziesz liczby: 42 18 135, to oznacza, że Twoje okulary mają soczewki o szerokości 42 mm, mostek o szerokości 18 mm i zauszniki długie na 135 mm.

Te informacje są doskonałą podpowiedzią gdy chcemy wybrać nowe okulary. Jeśli jesteś z obecnych wymiarów zadowolona – trzymaj się ich. A jeśli myślisz o innej wielkości soczewek – łatwo możesz sobie wyobrazić jaka będzie różnica w odniesieniu do obecnie posiadanej pary okularów.

Jeżeli z jakiegoś powodu na Twoich okularach nie ma widocznych oznaczeń (producent nie nadrukował? Uległy zatarciu?) możesz posłużyć po prostu linijką lub miarką krawiecką.
Jak dobrać rozmiar okularów? Z nowoczesną technologią to proste!

Jeśli trudno Ci zwizualizować sobie w wyobraźni efekt – możesz skorzystać z niezwykle wygodnego rozwiązania. Wirtualna przymierzalnia pozwala spojrzeć w ekran komputera niczym w lustro. Innowacyjna technologia umożliwia Ci przymierzenie tylu modeli okularów, ile tylko zapragniesz – bez wychodzenia z domu. Obróć głowę w prawo i w lewo, spójrz na wprost – i wybierz! To nigdy nie było tak łatwe jak dziś.

Wymiary oprawek są umieszczone na zausznikach

Dlaczego warto kupić okulary w internetowym salonie optycznym?

Zakupy w internetowych salonach optycznych, takich jak wOkularach.pl, mają wiele zalet. Bezpieczeństwo takich zakupów i wysoką jakość produktów potwierdzają pozytywne opinie klientów.

  • Ceny niższe niż u optyka stacjonarnego – dlaczego tak jest? Sklep optyczny ma dużo wyższe koszty utrzymania. Czynsz za lokal, wszelkie koszty utrzymania tej powierzchni, wynagrodzenie pracownika – to wszystko składa się na ostateczną cenę produktu, którą zapłaci klient.
  • Czynne przez całą dobę! Dopiero w niedzielę masz czas wolny? A może należysz do nocnych marków, które świetnie funkcjonują od zachodu słońca do świtu? To dla Ciebie idealna opcja. Zamówienie możesz złożyć w dowolnym monecie dnia (lub nocy).
  • Bezpłatna dostawa – nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów. Wysyłamy towar pod wskazany adres. Możesz zamówić przesyłkę kurierem – do domu lub do miejsca pracy. Wolisz odebrać paczkę samodzielnie z punktu lub z paczkomatu? Wszystkie możliwości są dostępne.
  • Ogromny wybór – nasza oferta obejmuje dziesiątki znanych marek – funkcjonalnych i ekonomicznych oraz luksusowych okularów od projektantów.
  • Bezpieczeństwo zakupów – zamawiając w sklepie wOkularach.pl nie musisz obawiać się źle dobranych okularów. Jeśli po otrzymaniu przesyłki okaże się, że jednak potrzebna jest zmiana – nie ma problemu! Masz 30 dni na bezpłatną wymianę produktu lub zwrot.


Źródła


1. A. Styszyński, Korekcja wad wzroku. Procedury badania refrakcji, Wydawnictwo Medyczne Alfa-Medica Press, Bielsko-Biała 2019.
2. Optyka okulistyczna, optyka, refrakcja oka i soczewki kontaktowe, D. G. Hunter, M.Zając, (optyka), P. Kresak, C. E. West, M. Misiuk-Hojło, Górnicki - Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2012.
3. M. Zając, Optyka Okularowa, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2007.
4. E. Chamorro, J. M. Cleva, P. Concepción, M. S. Subero, and J. Alonso, “Lens design techniques to improve satisfaction in free-form progressive addition lens users,” JOJ Ophthalmol., vol. 6, no. 3, p. 555688, 2018.

Zobacz także:

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?
27 czerwca 2017

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Czytaj dalej
Dlaczego warto kupować okulary w internecie?
06 sierpnia 2017

Dlaczego warto kupować okulary w internecie?

Czytaj dalej
5 powodów do zakupu nowych okularów korekcyjnych
23 listopada 2017

5 powodów do zakupu nowych okularów korekcyjnych

Czytaj dalej
Okulary do komputera – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
04 września 2019

Okulary do komputera – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%